Pralka w kuchni – Czy to dobry pomysł?

Umiejscowienie pralki w łazience dla większości osób wydaje się być naturalnym pomysłem. Jest to bardzo charakterystyczne dla polskich domów, ponieważ w innych krajach nierzadko spotyka się je w kuchni. Może więc warto wyjść poza utarte schematy i spróbować raz jeszcze przemyśleć rozstawienie pralki w naszym domu?
Aranżacja kuchni i łazienki
Wiele zależy od indywidualnej aranżacji kuchni lub łazienki. Jeśli dysponujemy aneksem kuchennym, to pralka raczej nie będzie się ładnie prezentować, chyba że zostanie zabudowana. W łazience zaś może zakłócać atmosferę relaksu i odpoczynku.
Zwykle wszystko rozgrywa się o przestrzeń, jaką dysponujemy. W mieszkaniach w blokach, gdzie łazienki są raczej małe, należy dokonywać wyboru. Albo decydujemy się na zakup małej pralki, najczęściej ładowanej od góry, albo montujemy ją w zupełnie innym miejscu. W bloku istnieje jeszcze szansa zamontowania pralki w przedpokoju, jeśli jest wystarczająca bliskość odpływu wody.
W domach wolnostojących łatwo wygospodarować dodatkową powierzchnię na pralnię czy suszarnię. Pralka może wówczas stać w piwnicy, a nawet w suchej kotłowni.
Wady pralki w kuchni
Pralka może nam zaburzać estetyczne walory pomieszczenia. Jest to jednak bardzo indywidualne, ponieważ niektórym nie sprawia to żadnych problemów.
Z pewnością oddzielamy jednak w ten sposób bliskość strefy prania od suszenia. Po wyjęciu wypranych ubrań z pralki, musimy je przenieść kawałek dalej do wywieszenia, np. do suszarni czy do łazienki na linki.
Typ zabudowy

Trzeba się też liczyć z tym, że większej pralce należy wydzielić więcej miejsca. Otwierane od góry generują dodatkowy kłopot z jej ładowaniem, dlatego do kuchni najlepiej wybierać te ładowane od przodu.
Warto mieć na uwadze, że nie wolno umieszczać pralki w ścisłej bliskości innych urządzeń czy nawet szafek, ponieważ naturalnym jest, że będzie ona generować wibracje. Ścisłe sąsiedztwo sprzętów bądź mebli sprawi, że włączona maszyna będzie głośniejsza, a nawet może je uszkodzić. Dlatego też zaleca się zachowanie dystansu o czym więcej w naszym artykule zabudowa pralki.
Detergenty w kuchni i hałas

Dodatkowo wypadałoby wydzielić też miejsce na detergenty lub brudne pranie, a to może być trudne w kuchni i mało higieniczne.
Kolejną wadą może się okazać większy hałas w kuchni, ponieważ pralka, mimo swych nowoczesnych aspektów, będzie generować specyficzne odgłosy. Trudno jest je wyciszyć, a w łazience nie będzie to tak uciążliwe, gdyż nie spędza się w niej tak wiele czasu.
Jest to szczególnie dobitna wada w przypadku umiejscowienia pralki w aneksie kuchennym, gdzie w części salonowej spędza się czas z rodziną. Podczas oglądania telewizji możemy istotnie zakłócać sobie relaks i odpoczynek hałasem wirowania nawet 77 decybeli w zależności od modelu. Dobre modele pokazuje nasz ranking pralek ładowanych od przodu i ranking pralek ładowanych od góry.
Odpowiednie umiejscowienie

Pamiętajmy, że plan umiejscowienia pralki w kuchni należałoby wdrożyć już na etapie jej projektowania, jeszcze przed remontem. Wówczas będzie możliwe najlepsze rozmieszczenie wszystkich sprzętów, włącznie ze zmywarką tym bardziej, że pralka może być podłączona do tego samego odpływu. Więcej o przyłączasz piszemy w poradniku jak podłączyć pralkę.
Trudne będzie jej przeniesienie już po dokonaniu całkowitej aranżacji kuchennego wnętrza, ponieważ najprawdopodobniej będzie wymagało przeorganizowania i przemeblowania.
Zalety pralki w kuchni
Umieszczając pralkę w pomieszczeniu kuchennym zyskujemy większą przestrzeń użytkową w łazience. W to miejsce możemy wstawić np. wannę lub prysznic sprawiając sobie tym samym strefę relaksu. Dodatkowo aranżujemy łazienkę zgodnie z naszym kompozycyjnym planem, którego nie zakłóci tak podstawowe urządzenie.
Możliwość zabudowy
W kuchni mamy zaś dostęp do wszystkich urządzeń AGD, co ułatwia nam organizację pracy. Zabudowana pralka nie będzie nam zbytnio zakłócać układu przestrzeni kuchennej, ponieważ można ją ładnie ukryć pod frontem meblowym, dbając jednocześnie o wytłumienie drgań.
Trzeba też pamiętać o odpowiedniej wentylacji oraz dostosowaniu gniazdka elektrycznego z uziemieniem, które musi być umieszczone maksymalnie 1,5 metra od urządzenia.
Istotną zaletą zamontowania pralki w kuchni jest możliwość zakupu odpowiednio większego sprzętu. Nie musimy bowiem decydować się tylko na takie modele, które mają niewielki wsad. Będziemy mieć elastyczność wyboru, co jest ważne, w przypadku posiadania większej rodziny. Wybór jest duży i na pewno uda się dostosować pralkę do wymogów estetycznych naszej kuchni.
Obecnie przepisy uwzględniają możliwość umieszczenia pralki w kuchni, dlatego można dokonywać dowolnego planowania przestrzeni, zgodnie z miejscem, jakie mamy do dyspozycji oraz naszą indywidualną wygodą.