Jak podłączyć pralkę

Jak podłączyć pralkę

Instalacja nowej pralki w pomieszczeniu mieszkalnym może się wydawać trudna. W rzeczywistości jednak nie należy do skomplikowanych zadań. Ważne, aby zadbać o podłączenie kilku istotnych elementów. Poradnik ten został przygotowany na podstawie instalacji pralki Bosch WAJ2006SPL, którą zawiera nasz niezależny ranking pralek. Poniżej pokazujemy jak się do tego zabrać.

Wybór odpowiedniego miejsca

Nie ma większego znaczenia czy pralkę usytuujemy w łazience, czy może w kuchni. Nierzadko znajduje ona swoje miejsce w piwnicach, na strychach domów jednorodzinnych czy nawet w korytarzach mieszkań. Głównym warunkiem do jej podłączenia jest dostęp do dopływu, odpływu wody oraz gniazdka sieciowego.

Jeszcze przed zakupem należałoby wymierzyć wybrane miejsce jej instalacji, uwzględniając wygodne rozłożenie węży oraz przewodu elektrycznego.

To samo dotyczy koniecznego zachowania odstępu od ścian czy mebli wokół. Pralka będzie się lekko poruszać, wibrować podczas prania, dlatego nie powinna się obijać o przedmioty, które będą ją z zewnątrz otaczać.

Powierzchnia pod pralkę

Pralkę można z powodzeniem ustawić zarówno na posadzce, jak i na cokole czy w ciągu mebli kuchennych.

W przypadku chęci zamontowania urządzenia w kuchni pośród mebli, trzeba wygospodarować wnękę o szerokości min. 60 cm. (na przykładzie pralki Bosch WAJ2006SPL), ale będzie to uzależnione od konkretnych wymiarów wybranego modelu. Kuchenny blat roboczy musi być zaś na stałe zamontowany do szafek, aby drgania pracującej pralki nie powodowały jego ewentualnych odchyleń.

Zawsze ustawiamy pralkę, ale też inne sprzęty AGD, na równej i płaskiej powierzchni. Musi być stabilna. Najlepszym rozwiązaniem jest mocna posadzka lub kafle. Zbyt miękkie panele z tworzywa sztucznego czy drewniana podłoga mogą się z czasem odkształcić, ze względu na duży ciężar urządzenia oraz jego silne wibracje.

Rozpakowanie pralki

Zaraz po odbiorze pralki z transportu, bezpiecznym wniesieniu jej na miejsce rozładunku, należy dokładnie sprawdzić stan urządzenia. W tym celu usuwamy styropian osłaniający i szukamy ewentualnych wgnieceń blachy lub jej zarysowań.

Poleca się także delikatne odchylenie sprzętu w którąś ze stron, aby sprawdzić czy wewnątrz nie poruszają się żadne elementy, jakie podczas transportu mogły ulec oderwaniu.

Sam bęben pralki jest najczęściej unieruchamiany fabrycznie, aż do momentu przywiezienia pralki na miejsce instalacji. W środku mogą się znajdować dodatkowe akcesoria i części niezbędne do montażu, dlatego trzeba go opróżnić. Wszystkie elementy, które znajdują się na zewnątrz pralki, zabezpieczone są zaś śrubami lub tulejami (np. wąż odpływowy), dlatego należy je odinstalować i zachować. W miejscach po śrubach może być pożądane nałożenie zaślepek.

Zabezpieczenia transportowe

Konieczne jest zdemontowanie zabezpieczeń transportowych znajdujących się z tyłu urządzenia.

  • Trzeba wypiąć węże z uchwytów.
  • Za pomocą klucza płaskiego o rozmiarze 13, wykręcić i usunąć wszystkie 4 śruby zabezpieczeń.
  • Należy usunąć wszystkie 4 tuleje.
  • W ich miejsca założyć zaślepki.

Podłączenie pralki do wody

Pierwszym krokiem będzie podłączenie węża doprowadzającego wodę do urządzenia i do zaworu wodnego (26,4 mm = 3/4″). Wąż wkręcamy przynajmniej na odległość centymetra od gwintu na zaworze, co sprawi, że będzie stabilnie połączony. Dobrym zwyczajem jest jego montaż w kierunku podłogi. Starajmy się wykonywać wszystkie te czynności z wyczuciem, aby nie złamać gwintu lub nadmiernie go nie przekręcić. Lepiej nie używać w tym celu narzędzi, a robić to ręcznie, jeśli jest taka możliwość.

Długość węża doprowadzającego wodę to 150 cm.

Przyłącze wodne powinno się charakteryzować odpowiednim przepływem i ciśnieniem wody, co najmniej 8-10 litrów na minutę, czyli technicznie rzecz ujmując około 100 kPa (1 bar) do około 10 kPa (10 bar). Zawór wodny musi zaś być zakończony 3/4″ (26,4 cm). Zbyt dużą wartość ciśnienia można zredukować poprzez zawór, który montuje się pomiędzy przyłączem wody pitnej a zestawem węży pralki.

Zwykle w sklepach oferowane są pralki z możliwością dopływu tylko do wody zimnej. Pojawiają się też jednak modele mające dwa dopływy, również do wody ciepłej. Korzystamy wówczas z ciepłej wody z wodociągów, bez konieczności jej podgrzewania w pralce.

Podłączenie do odpływu

Pralka nie może znajdować się zbyt blisko odpływu wody, a nade wszystko, wąż wody nie powinien być ściśnięty przy ścianie. Konieczne jest zapewnienie swobodnego przepływu wody.

Długość węża odprowadzającego wodę 150 cm.

Konieczne jest też odpowiednie dopasowanie wysokości odpływu pomiędzy 60 a 100 cm od poziomu podłogi.

Najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie węża dedykowanego do pralki, lecz w niektórych przypadkach może on być zbyt krótki.

  • W razie chęci wymiany na inny, należy szukać oryginalnych podzespołów producenta lub zalecanych zamienników. Lepiej nie korzystać z węży już wcześniej używanych, ponieważ mogłyby zostać uszkodzone w wyniku eksploatacji lub czynników mechanicznych.
  • Wąż jest jednym z najważniejszych elementów pralki i jego niewłaściwe podłączenie czy dobranie, może skutkować poważnymi stratami materialnymi, spowodowanymi np. zalaniem pomieszczenia.
  • Ważne jest także, aby w trakcie użytkowania pralki nie czyścić jej za pomocą żrących środków chemicznych, gdyż mogą one spowodować uszkodzenie węża oraz innych podzespołów.

Podłączenie do prądu

Kolejny krokiem jest podłączenie urządzenia do sieci elektrycznej za pomocą dołączonego przewodu.

Jeśli chodzi o przyłącze elektryczne, to powinno mieć napięcie 220 – 240 V przy 50 Hz, z uziemieniem. W przypadku modelu Bosch WAJ2006SPL, minimalna wartość zabezpieczenia instalacji to 10 A. Długość dołączonego przewodu przyłączeniowego do sieci elektrycznej wynosi 160 cm.

Nie wolno używać przedłużaczy. Trzeba udostępnić możliwość bezpośredniego podłączenia przewodu do uziemionego gniazdka elektrycznego. Będzie to bezpieczniejsze i nie spowoduje porażenia. Ponadto kabel nie powinien się stykać z żadnym źródłem ciepła.

Wypoziomowanie urządzenia

Wypoziomowanie pralki powinno być już ostatnim krokiem montażu i musi zostać wykonane po zamontowaniu i podłączeniu pralki. Pralka nie powinna być już później przesuwana czy demontowana, a musi być po prostu gotowa do pracy.

Nieodpowiednie wypoziomowanie urządzenia czy wręcz jego brak, stanowi poważny błąd podczas instalacji pralki. Dlatego nie wolno pomijać tego kroku. Może to spowodować nie tylko jej nieprawidłową pracę, uszkodzenie w czasie eksploatacji, ale również zbyt głośne jej działanie.

Za pomocą poziomnicy oceniamy, jaki jest kąt nachylenia urządzenia. Trzeba to zrobić dokładnie analizując całą powierzchnię pralki od każdego z boków równolegle.

W zależności od modelu pralki, można się spotkać z możliwością regulacji wszystkich nóżek lub tylko dwóch. Model Bosch WAJ2006SPL charakteryzuje się tym drugim rozwiązaniem, dlatego dostosowujemy tę przednią parę. Regulacji dokonujemy za pomocą klucza płaskiego (np. 17).

Należy pamiętać, że wszystkie nóżki muszą stać płasko na podłodze i nie chybotać się.

Uruchomienie urządzenia

Po wypoziomowaniu urządzenia można już odkręcić zawór wodny, nastawić program i nacisnąć przycisk start.

Uwaga! Warto pamiętać, że przy pierwszym uruchomieniu pralki konieczne jest wybranie cyklu czyszczącego. Postępujemy zgodnie z instrukcją producenta wsypując do pojemnika dokładnie taką ilość detergentu, jaka jest zalecana. Ten zabieg ma na celu wyczyszczenie wszystkich przewodów oraz wnętrza bębna z zanieczyszczeń fabrycznych, jakie mogły się tam pojawić. Brak tego zabiegu doprowadziłby do zabrudzenia lub nawet uszkodzenia naszych ubrań. Dopiero później możemy już nastawić pranie, jakie będzie dla nas odpowiednie.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej