Zabudowa pralki

Pralka to urządzenie niezbędne w każdym domu, które charakteryzuje się sporymi rozmiarami. Kiedyś jedynym miejscem jej usytuowania była łazienka, a dziś mamy więcej możliwości.

Nawet prawo budowlane daje nam w tym względzie większą elastyczność, stąd możliwość umiejscowienia jej choćby w kuchni. Tu jednak pojawia się pytanie, jak zabudować pralkę, aby nie rzucała się w oczy i nie zaburzała aranżacji wnętrza?

Pralka pod blatem w łazience

Jeśli już zaplanowaliśmy ustawienie pralki w łazience, to może rozważyć schowanie jej pod blatem? Jest to jedno z najprostszych i najpowszechniejszych rozwiązań, które pozwala zyskać miejsce robocze na blacie. Dodatkowo można wykorzystać je jako szeroką półkę czy nawet zmieścić tam też umywalkę.

Tutaj ważny będzie jednak dobór pralki. Dla blatu o szerokości 60 cm kupujemy pralkę typowo do zabudowy. W sytuacji, gdy mamy miejsce wyłącznie na węższy blat, to nabywamy pralkę typu slim o głębokości 40 – 49,9 cm lub super slim o głębokości poniżej 39,9 cm. Przykładowe modele pokazuje nasz ranking najlepszych pralek a więcej o wymiarach piszemy w artykule wymiary pralek.

Oczywiście pralki ładowane od góry są w tym przypadku większym wyzwaniem. Możliwe jest ich umieszczenie pod blatem, jednak należy wykonać uchylny blat. Będzie to mniej komfortowe, bo wówczas chcąc załadować pralkę musimy każdorazowo zebrać wszystko to, co ustawiliśmy wcześniej na blacie. Dlatego takiego rozwiązania się raczej nie stosuje.

Pralka pod blatem z drzwiczkami

Wariacją wcześniejszego pomysłu jest zabudowa pod blatem z możliwością ukrycia pralki za drzwiczkami czy uchylną roletą. Wówczas nie musimy mieć tego prostego w formie urządzenia nieustannie przed oczami, a aranżacja przestrzeni może się stać nieco spójniejsza i bardziej estetyczna.

Do zakrycia pralki służy też ruchoma ścianka poruszająca się na prowadnicach. Panel ten bywa wykonywany z hartowanego, mlecznego szkła czy drewna. Będzie to już zależeć od gustu użytkownika.

Trzeba także wziąć pod uwagę konieczność całkowitego otwarcia drzwiczek. Ze względu na ich budowę, będą wymagać dużego kąta otwarcia, a w tym mogą przeszkadzać drzwiczki szafki. Dobrym rozwiązaniem jest opcja otwierania drzwiczek szafki przeciwlegle do komory pralki, aby oba się nie blokowały.

Pralka w zabudowie pionowej

W mniejszych łazienkach czy w kuchniach istnieje możliwość umieszczenia pralki w zabudowie pionowej, czyli w słupku. Jest to szafka, która pnie się na wysokość. Na najniższej kondygnacji znajduje się pralka, a ponad nią półki przeznaczone na przybory łazienkowe, ręczniki czy detergenty.

Cały słupek może mieć jedne drzwi, ale lepszym rozwiązaniem są drzwi otwierane dla każdej wnęki czy półki z osobna. Ponownie, jeśli mamy do dyspozycji małą łazienkę, to drzwiczki wcale nie muszą się otwierać w tradycyjny sposób. Mogą być rozsuwane jako panel na boki lub jak roleta do góry.

Drzwi żaluzjowe czy łamane wykonujemy na wymiar. Warto wykorzystać drzwiczki zabudowy pionowej jako lustro, w którym możemy swobodnie zobaczyć całą naszą sylwetkę. Dzięki temu zyskujemy dodatkową funkcjonalność w łazience.

reklama

Pralka w zabudowie kuchennej

Remont kuchni może się okazać dobrym pretekstem do umiejscowienia tam pralki. Jest to łatwe na etapie projektowania mebli na wymiar. Wówczas pralka może znaleźć swoje stałe miejsce w słupku czy w ciągu szafek. Bliskość zlewu pozwoli też na dopasowanie odpływu dla pralki. Trudniej jest wybrać dobrą lokalizację dla pralki w kuchni, kiedy jest już po remoncie, a wszystkie szafki zostały wykonane. Wtedy czeka nas żmudna przebudowa. Podobnie jest z chęcią umieszczenia pralki w przedpokoju.

Zabudowując pralkę blatem czy szafką musimy wziąć pod uwagę, że odstępy od ścianek obudowy powinny wynosić minimum 2-3 cm po bokach i nawet 10 cm od tyłu. W przeciwnym wypadku wibracje urządzenia mogą się przyczynić do obić sąsiadujących elementów.

Zabudowa pralki na etapie projektowania

Chcąc funkcjonalnie zabudować pralkę w łazience, kuchni czy nawet w przedpokoju, warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania przestrzeni. Jest to wręcz konieczne, ponieważ pralka musi mieć dobry dostęp do przyłącza wodno-kanalizacyjnego.

Nie powinna się ściśle stykać ze ścianami szafki czy innych urządzeń.

Co bardzo ważne, każda pralka zabudowana w szafce, wnęce czy nawet pod blatem musi mieć dobrą wentylację. Jest to przecież urządzenie, które pracuje z użyciem wody, dlatego wilgoć będzie tu istotnym czynnikiem.

Konieczne jest dobranie takiego materiału zabudowy, który będzie odporny na działanie wilgoci, ponieważ z czasem może się on wypaczyć i nie uda się nam już np. domknąć drzwiczek.

Niektórzy decydują się nawet na całkowite przeprojektowanie przestrzeni, które wiąże się z wykonaniem zabudowy dla pralki z płyt gipsowo-kartonowych. Ścianki takie na etapie wykończenia można obudować glazurą, a sąsiadująca wnęka będzie służyć do montażu prysznica. Są to jednak rozwiązania, które wdrażamy w zasadzie wyłącznie w momencie planów architektonicznych budynku czy przed całkowitym remontem przestrzeni łazienkowej lub kuchennej.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej