Ile waży pralka?

Kupując urządzenia AGD, z pewnością rzadko zastanawiamy się nad ich wagą. Bywa istotna tylko w dwóch momentach – wnoszenia i wynoszenia sprzętu z domu. Dzieje się tak podczas ich zakupu, przeprowadzki lub wymiany na nowy. Zwykle przecież użytkujemy AGD stosunkowo długo, dopóki nie ulegnie awarii lub się zwyczajnie nie zestarzeje czy zniszczy. Waga nie będzie więc najważniejszym kryterium wyboru pralki, ale może być pomocna do oceny jakości materiałów, z jakich została wyprodukowana.
Jaka jest waga pralki?
Przeciętna pralka waży zwykle około 55-80 kg. Nie jest to mało, a jej wniesienie na poszczególne piętra budynków mieszkalnych może przysparzać problemy. Na szczęście powszechne są dziś usługi transportu z wniesieniem, więc możemy spokojnie zrzucić ten problem na inne barki.
Dodatkowo w dalszej części artykułu podajemy wagę modeli z naszego rankingu pralek.
Wnoszeniem urządzenia po schodach zajmują się zwykle 2-3 osoby. Silni mężczyźni poradzą sobie z tym zadaniem dość szybko i sprawnie, choć nie znaczy to, że transport kilku pralek dziennie będzie obojętny dla ich kręgosłupa. Są też coraz nowocześniejsze metody wnoszenia ciężkich urządzeń. Można to wykonać za pomocą schodołazu elektrycznego, którego obsługa jest łatwa.
Z pewnością te maszyny z czasem zaczną być znacznie częściej wykorzystywane przez firmy usługowe, także te, które zajmują się usługą wnoszenia i znoszenia sprzętów AGD.
Waga pralek Samsung
Najpopularniejsze modele Samsung ważą zazwyczaj ok. 55-60 kg. Konsumenci bardzo chętnie kupują dziś urządzenia tej marki. Wydaje się, że mają wszystko to, co najważniejsze. Są więc przepełnione nowoczesnymi rozwiązaniami, technologią na miarę współczesnych potrzeb, a dodatkowo odznaczają się bardzo przyzwoitą proporcją ceny do jakości.
Oto jedne z popularnych modeli wraz z ich specyfikacją:
Samsung WF60F4EFW0W
- 600 x 850 x 430 mm
- pojemność 6 kg
- waga 56 kg
Samsung WW60K42138W
- 600 x 850 x 450 mm
- pojemność 6 kg
- waga 54 kg
Samsung WW70J5446FW
- 600 x 850 x 550 mm
- pojemność 7 kg
- waga 61 kg
Jak łatwo zauważyć, pralki firmy Samsung należą do lekkich, a wręcz przodują w tym względzie na rynku.
Waga pralek Bosch
Teoretycznie, im wyższa jakość pralek, a zarazem też ich cena, tym lepszy materiał użyty do ich produkcji. Szanowani na rynku producenci nie pozwolą sobie więc na stosowanie takich części. Przykładem może być np. marka Miele, która zdecydowała się na żeliwne wypełnienie, choć takie urządzenia są naprawdę ciężkie, bo liczą sobie ponad 90 kg. Bosch oferuje pralki cięższe, aniżeli koreańscy producenci, bo przy wsadzie 7 kg, ich waga będzie wynosić ok 67 kg.
Oto jedne z popularnych modeli wraz z ich specyfikacją:
Bosch WAJ2006SPL
- 848 x 598 x 546 mm
- pojemność 7 kg
- waga 67 kg
Bosch WAN2816EPL
- 635 x 640 x 880 mm
- pojemność 7 kg
- waga 67 kg
Waga pralek Electrolux
Producent Electrolux także oszczędza plecy tragarzy, utrzymując swoje najpopularniejsze modele w przyzwoitej, a wręcz niskiej wadze 58-60 kg. Dla porównania warto zwrócić uwagę, że modele te wciąż są cięższe aż o prawie 4-5 kg od modeli Samsung WF60F4EFW0W i Samsung WW60K42138W.
Oto jedne z popularnych modeli wraz z ich specyfikacją:
Electrolux EW6S426BPI PerfectCare
- 845 x 595 x 400 mm
- pojemność 6 kg
- waga 60 kg
Electrolux EW6S326SPI PerfectCare
- 843 x 595 x 411 mm,
- pojemność 6 kg
- waga 58 kg
Waga pralek LG
Kolejny bardzo znany koreański producent pralek LG oferuje modele o dość przyzwoitych wagach, choć model LG Vivace F2WN4S6S0 o ładowności 6,5 kg potrafi ważyć aż 74 kg, czyli stosunkowo dużo jak na tę standardową ładowność urządzenia. Zaskakuje zaś swą „lekkością” model LG Vivace V600 F4WN608S2, w którym zmieścimy nawet 8 kg prania, a jego ciężar to 62 kg.
Oto jedne z popularnych modeli wraz z ich specyfikacją:
LG Vivace F2WN4S6S0
- 850 x 600 x 460 mm
- pojemność 6,5 kg
- waga 74 kg
LG Vivace V600 F4WN608S2
- 850 x 600 x 560 mm
- pojemność 8 kg
- waga 62 kg
Od czego zależy waga pralki?
Same podzespoły pralki wcale nie muszą być tak ciężkie. Dla porównania, waga standardowej lodówki o wymiarach 180 x 54 x 59,5 cm to 50 kg. Nie ma tam jednak potrzeby stabilizowania urządzenia, co jest niezbędne w typowej pralce do jej prawidłowej pracy. Pralka, której waga równałaby się 25 kg, podczas dużej prędkości wirowania 1400 obr./min, poruszałaby się po całym pomieszczeniu, a przecież musi stać stabilnie w miejscu, gdy bęben osiąga zawrotne prędkości.
Odważniki stabilizujące urządzenie w czasie pracy wykonane są z najróżniejszego materiału. Producenci najczęściej stawiają na ciężki materiał i mało kosztowny. Nierzadko wybór pada więc na zwykły beton.
Są również pralki z droższym wypełnieniem, jak żeliwo bądź stal. Oczywiście konstruktorzy wciąż rozważają możliwość wprowadzenia innych, nowocześniejszych rozwiązań. Pozwolą one nie tylko odciążyć kupujących redukując wysiłek związany z ich wnoszeniem, ale także sprawić, by stały się bardziej ekologiczne.
Jednym z pomysłów jest pusty pojemnik z tworzywa sztucznego, który dopiero po podłączeniu w miejscu docelowym napełni się wodą. Ze względu na swoją gęstość woda gwarantuje odpowiednie obciążenie i staje się całkiem niezłym stabilizatorem, jeśli tylko odpowiednio ją zabezpieczyć. Taka pralka miałaby więc niski ciężar zaraz po zakupie.
Czy cięższa pralka jest lepsza?
Pralka musi swoje ważyć, aby trzymała się podłogi podczas wirowania. Dziś jednym z istotnych parametrów pralek, wpływających na ich wydajną obsługę, jest prędkość wirowania. Im wyższe obroty na minutę, tym wyjmiemy z bębna bardziej suche pranie.
Warto więc zwrócić uwagę czy pralka nie będzie aby zbyt lekka do swoich możliwości technicznych. Może się okazać, że podczas prania na najwyższych obrotach, za mocno się „tłucze”, a nawet uderza stopkami o podłogę. Będzie to powodować duży hałas, a i tego, jako konsumenci, chcemy uniknąć.
Łatwo też przypuszczać, że zbyt lekka pralka to oszczędność na wszystkich jej podzespołach, które w większości będą wykonane z tworzywa sztucznego, a więc mniej wytrzymałego i o krótszej żywotności.
Nie jest to jednak tak oczywiste, o czym przecież przekonują nas pralki koreańskich producentów. Z reguły lekkie, a jednak bardzo popularne i cieszące się bardzo dobrymi opiniami użytkowników.
Jedno jest pewne, generalnie pralki o niższej pojemności będą lżejsze, od tych z większym wsadem. Te o pojemności ponad 7 kg muszą mieć większe gabaryty i powinny sobie poradzić z obszerniejszą ilością prania. Ich odważniki to więc duża część ciężaru netto pralki.
Waga pralki podczas jej zakupu nie powinna być jakimś głównym wyznacznikiem, jednak jeśli okaże się podejrzanie niska, daleka do powyższych przykładów, to może warto odstąpić od zakupu lub poprosić o radę specjalisty i wyjaśnienie tej wątpliwej kwestii.