Jaką pralkę kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Pralka pralce nie równa, choć wydaje się, że wybór tego urządzenia powinien być dość prosty. Zanim jednak zdecydujemy się na któryś z modeli należy ocenić jaki typ, wielkość oraz rodzaj pralki zmieści się w miejsce, które dla niej przeznaczyliśmy w naszym domu. Na szczęście producenci oferują szeroką gamę sprzętów, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Silnik

Klasyczne pralki są wyposażone w silniki szczotkowe, nazwane tak ze względu na elementy ich budowy. Szczotki ocierają się o siebie wytwarzając ciepło. Niestety, powodują tym działaniem też znaczny hałas, dlatego uznawane są za bardzo głośne. Dodatkowo szczotki ulegają szybkiemu zużyciu i jest to ta część, która się najczęściej psuje, dlatego bywa konieczna jego wymiana.

Innym rozwiązaniem, bardziej nowoczesnym, jest silnik inwerterowy, czyli bezszczotkowy. Magnesy będące jego elementem, wytwarzają energię w wyniku indukcji magnetycznej. Nie ma tu więc mowy o klasycznym tarciu szczotek o siebie, a więc siłą rzeczy, będziemy mówić o mniejszym hałasie podczas pracy tego rodzaju urządzeń.

Należą one też do mniej awaryjnych. Do innych ich zalet zaliczymy niższy pobór prądu i wyższą efektywność działania. Z roku na roku pralki z silnikiem inwerterowym stają się coraz bardziej popularne.

Poziom hałasu

Pralki należą do urządzeń dość głośnych, szczególnie w fazie wirowania. Jest to niezwykle uciążliwe, kiedy pralka usytuowana jest w aneksie kuchennym i zakłóca codzienne funkcjonowanie domownikom.

Głośne pralki emitują hałas na poziomie 79-84 dB. Te są też stosunkowo tanie, bo można je zakupić już za 1000 zł. Pralki ciche to takie, które emitują hałas na poziomie 50 dB podczas prania. W momencie wirowania wartość ta wzrasta i może osiągać ponad 70 dB.

Urządzenia z silnikiem inwerterowym, a więc bardziej nowoczesne, są cichsze, ze względu na to, że nie ma głośnego ocierania się o siebie szczotek. Ich cena też jest jednak wyższa. Warto mieć na uwadze, że generalnie pralki należą do urządzeń stosunkowo głośnych i póki co, trudno jest ten ich aspekt jakoś ominąć.

Ranking pralek w czytelny sposób pokazuje głośność najbardziej polecanych pralek.

Zużycie wody

Jeśli zależy nam na oszczędnościach w domowym budżecie, to podczas zakupu dobrze jest ocenić, która pralka będzie pobierać jak najmniejszą ilość wody oraz prądu. Zwykle pralki pobierają na jeden cykl prania od 40 do 90 litrów wody.

Informacje na temat zużycia konkretnego modelu pralki dostępne są na etykiecie. Producenci podają je na podstawie 220 standardowych cykli w trakcie standardowego programu prania Bawełna 60°C, choć nierzadko wyniki te są lekko zaniżone.

O pralce oszczędnej możemy mówić w przypadku poboru wody o wartości do 45 litrów. Mało ekonomiczna to taka, która pobierze 60 litrów na jeden cykl prania.

Wiele modeli posiada dodatkowe funkcje czy programy, które pozwalają na doraźne zmniejszenie poboru wody w zależności od poziomu zabrudzenia naszych ubrań czy wielkości wsadu.

Zużycie prądu

Dziś dużą wagę przykłada się także do niskiego zużycia energii. Nowe dyrektywy unijne obowiązujące od marca 2021 roku wprowadzają też inne rozróżnienia.

Klasa efektywności energetycznej oznaczona jest w skali od A do G. Zrezygnowano więc z dodatkowych plusów, chcąc zrobić miejsce dla urządzeń jeszcze poważniej traktujących ekonomiczną eksploatację.

Zużycie prądu podawane jest na 100 cykli. Te najbardziej oszczędne pralki zużywają 49 kWh na 100 cykli, co jest równe kwocie 30 zł na rok. Odpowiadają one klasie A.

Pralki niższej klasy energetycznej, zaliczane do E lub F, mają zużycie odpowiadające ok 78-85 kWh, czyli 50 zł na 100 cykli.

Programy

Producenci nieustannie unowocześniają oferowane urządzenia tak, aby stały się bardziej atrakcyjne dla klientów. Dlatego też można dziś spotkać pralki charakteryzujące się wielością różnorakich programów prania, jakie w praktyce niekoniecznie są stosowane. Wiele z nich stanowi nasz codzienny wybór:

 • Bawełna – program dostosowany do ubrań z tkanin bawełnianych, które są odporne na wysoką temperaturę oraz dużą prędkość wirowania bębna. Mogą być prane nawet w temperaturze sięgającej nawet do 90°C.
 • Codzienny – to cykl prania wykorzystywany dla ubrań średnio zabrudzonych. Trwa około godziny i odbywa się w bezpiecznej temperaturze od 30 do 60°C.
 • Delikatny/jedwab – polecany dla tkanin bardzo delikatnych, jak jedwab czy koronki. Pranie odbywa się nie tylko w niskiej temperaturze, ale także przy niewielkiej prędkości wirowania.
 • Firanki – z wirowania rezygnuje się całkowicie podczas prania firan, dla których przeznaczono 30°C.
 • Koszule – cykl prania dedykowany dla koszul i odbywający się w temperaturze 40-60°C. Pozwala prać zabrudzenia, ale nie niszczy i nie gniecie koszul, które ciężko byłoby później odprasować.
 • Mieszany/mix – pozwala prać wszystkie kolory ubrań jednocześnie. Nie ma przy tym obaw, że któryś z nich zafarbuje, ponieważ pranie odbywa się w niskiej temperaturze.
 • Buty – specjalny program przeznaczony do prania butów. Podczas tego cyklu bęben porusza się dość szybko, aby cięższe obuwie nie obijało się o jego ścianki i nie powodowało znacznego hałasu.
 • Ciemne – program zalecany do prania ubrań w kolorze czarnym lub ciemnym. Odbywa się w  40°C i zapewnia zachowanie kolorów na dłużej.
 • Jasne – pozwala doprać białe i jasne rzeczy zapobiegając ich żółceniu lub szarzeniu.
 • Eko – program, który w wyniku dyrektyw unijnych został wprowadzony jako obowiązkowy w każdej pralce. Temperatura podczas tego cyklu zostaje obniżona, a czas pracy urządzenia wydłużony, aby pranie odbywało się w bardziej ekonomiczny sposób.
 • Bio – charakteryzuje się wydłużonym praniem wstępnym w 40°C, aby łatwiej usuwać plamy oraz zabrudzenia pochodzenia organicznego.
 • Jeansy – spodnie z materiału typu jeans nierzadko szybko tracą kolory, więc aby je zachować na dłużej, zadedykowano im specjalny program skutecznie piorący w temperaturze 60°C.
 • Pranie wstępne – program, który wydaje się być niezmienny i stosowany jest już od bardzo długiego czasu nawet w starszych modelach pralek. Polega na moczeniu ubrań, szczególnie tych bardzo zabrudzonych lub białych. Po tym czasie brudna woda jest wypompowywana, a na jej miejscu pojawia się czysta, która dopełnia cyklu.
 • Szybki/skrócony – pozwala na odświeżenie mniej zabrudzanych ubrań. Trwa od 15 do 20 minut, w zależności od modelu pralki. Warto pamiętać, że wsad nie może być zbyt duży, a tylko ograniczony do kilku rzeczy.
 • Pranie ręczne – to delikatny cykl prania, który przypomina pranie ręczne. Odbywa się w bardzo niskiej temperaturze, bo 30°C lub mniej. Pomija też cykl wirowania, aby nie poniszczyć rzeczy.
 • Sport – pozwala szybko i skutecznie prać bieliznę oraz rzeczy służące do uprawiania sportu. Nie niszczy syntetycznych tkanin, a efektywnie je odświeża. Stosuje temperaturę 40°C oraz delikatny cykl wirowania.
 • Tkaniny syntetyczne – pierze tkaniny syntetyczne, a więc poliester, lycrę czy nylon nie uszkadzając go. Odbywa się w temperaturze 60°C .
 • Wełna – to program oferujący pranie w niskiej temperaturze, która nie pozwala kurczyć się włóknom. Jest więc bezpieczna dla wełnianych swetrów czy szalików. Wirowanie odbywa się przy bardzo niskiej prędkości, aby nie poniszczyć ubrań.

To jedne z najczęściej spotykanych programów piorących, ale wielu producentów jeszcze bardziej rozwija swoją ofertę programów, nazywając je w odmienny od siebie sposób.

Funkcje dodatkowe

Pralki charakteryzują się także różnymi funkcjami, które mają wpływać na podniesienie ich atrakcyjności. Ułatwiają eksploatację urządzenia i nierzadko sprawiają, że jest ono jeszcze bardziej oszczędne.

Wiele z nich ma za zadanie maksymalnie ograniczyć samodzielnie sterowanie urządzeniem i sprawić, że wszystko odbędzie się w sposób niemal automatyczny. Oto przykładowe funkcje pralek:

 • Automatyczne dozowanie detergentu – pralka samodzielnie ocenia wielkość załadunku i dozuje optymalną ilość koniecznego do efektywnego prania detergentu.
 • Dodawanie odzieży – jeśli zdarzy się nam zapomnieć umieścić wszystko w komorze, po uruchomieniu tej funkcji można to jeszcze zrobić.
 • Dodatkowe płukanie – funkcja pozwalająca na uruchomienie dodatkowego płukania, jeśli uznamy to za konieczne dla lepszego wyczyszczenia ubrań.
 • Czyszczenie bębna – producenci zalecają regularne czyszczenie i konserwację pralki, a ta funkcja pozwala na pozbycie się zanieczyszczeń w postaci pozostałości detergentów, co wydłuża żywności pralki i zapobiega powstawaniu brzydkich zapachów.
 • Pranie antyalergiczne – przeznaczone dla osób, które potrzebują szczególnej dbałości o własne ubrania. Może mieć formę dodatkowego płukania w celu pozbycia się pozostałości detergentów lub prania w wyższej temperaturze.
 • Pupil, zwierzęta domowe – funkcja powstała z myślą o posiadaczach zwierząt. Poprzez dodatkowe płukanie czy wirowanie, włókna tkanin ulegają rozluźnieniu i uwalniają pozostałości roztoczy czy sierści.
 • Pranie parowe – dostępne w bardziej nowoczesnych pralka. Wykorzystuje połączenie wody i gorącego powietrza, co wpływa na wygładzenie ubrań oraz pozbywanie się drobnoustrojów.
 • Opóźnienie startu – pozwala na ustawienie dowolnej godziny startu cyklu prania, np. kiedy jesteśmy poza domem, aby nie zakłócać później naszego odpoczynku włączonym urządzeniem.
 • Zdalne sterowanie – pralką można sterować za pomocą smartfona czy tabletu, a więc wszystkich urządzeń wyposażonych w Wi-fi. Możemy włączać urządzenie bez bezpośredniego kontaktu z pralką, np. będąc poza domem.
 • Zapobieganie zagnieceniom – ogranicza wirowanie, przez co wyjmujemy ubrania mniej wygniecionego.
 • Automatyczny dobór ilości wody – pralka samodzielnie ocenia ilość wsadu i dostosowuje niezbędną do efektywnego prania ubrań ilość wody. Pozwala to prać częściej, a mniej rzeczy, zachowując oszczędność eksploatacji.
 • Zabezpieczenie przed zalaniem – w momencie awarii urządzenia, pralka odcina dopływ wody i zabezpiecza podłogę przed zalaniem.
 • Czujnik ilości piany – wskazuje, że piany, a więc detergentu, jest za wiele, co wpływie na gorszą efektywność prania.
 • Blokada rodzicielska – blokuje dostęp do wielu funkcji rządzenia, czyli np. możliwości otwarcia drzwi podczas prania. Jest doskonałym zabezpieczeniem przed dziećmi, które lubią manipulować przyciskami różnych urządzeń, wpływając tym na ich niepoprawne działanie.

Firmy produkujące pralki

Jeśli zastanawiasz się jaką pralkę kupić, to zwróć uwagę na firmy produkujące je. W rankingach niezawodności prym wiodą pralki Whirlpool, LG oraz Samsung. Są to dane na podstawie opinii od ponad 4000 serwisantów z USA, którzy na co dzień serwisują sprzęty. Więcej o tym piszemy w artykule najmniej awaryjne pralki.

Wiele mówi się też o potencjale pralek LG, które stosują innowacyjne rozwiązania, jeśli chodzi o ich techniczne aspekty. Pralki tej marki charakteryzują się dobrą pracą i często zapewniają bardzo dobre rezultaty prania.

Na polskim rynku dużą popularnością cieszą się urządzenia marki Bosch. Wciąż uznawane są za mało awaryjne oraz stosunkowo ekonomiczne podczas eksploatacji. Ich minusem jest jednak duża cena części zamiennych oraz koszty serwisowe, jeśli już dojdzie do awarii urządzenia.

Firma Bosch oferuje ciekawe rozwiązania techniczne oraz szereg udogodnień. W ich pralkach można spotkać przydatne funkcje oraz wiele programów, które mogą się okazać pomocne podczas codziennej eksploatacji urządzenia.

W ostatnich latach sporo firm produkujących pralki starało się unowocześniać swoje produkty przez poszerzanie ich funkcjonalności i wprowadzanie nowoczesnych, elektronicznych rozwiązań.

Wymiary

Jaką pralkę wybrać gdy charakteryzują się różnymi wymiarami? Mogą być to urządzenia wolnostojące lub przeznaczone pod zabudowę. Niektórzy decydują się umieścić pralkę w kuchni, w zabudowie kuchennej, dlatego jej wymiar musi być ściśle ustalony.

Inni zaś potrafią zagospodarować osobne miejsce w przedpokoju i ukryć pralkę w przesuwanej szafie. To częsty zabieg stosowany w mieszkaniach w bloku. Wówczas udaje się oszczędzić miejsce zarówno w łazience, jak w i kuchni, nie rezygnując z dużej, standardowych rozmiarów pralki.

Wysokość typowych pralek waha się od 82 do 85 cm. Szerokość modeli dostępnych na rynku to 60 cm, natomiast głębokość od 32 do 65 cm.

Jej rozmiar będzie uzależniony od sposobu załadunku pralki, dlatego i tę kwestię należy dobrze rozważyć jeszcze przed zakupem. Pralki typu slim odznaczają się znacznie mniejszą głębokością, bo od 40 do 49 cm.

Sposób załadunku

W sklepach dostępne są pralki wolnostojące i te są zwykle największe. Ich standardowa wysokość to 85 cm, szerokość 60 cm, a głębokość od 32-65 cm.

Kupując taki rodzaj sprzętu możemy się liczyć z dużą ładownością urządzenia, wygodą obsługi i szerokim wyborem. Jest to pralka przeznaczona dla licznych rodzin, gdzie stosunkowo często należy robić pranie.

Ładowane są one od frontu, a wówczas trzeba się schylać lub kucać podczas jej napełniania. Jednakże dużą zaletą jest możliwość obserwowania procesu prania na bieżąco i szybkiej reakcji w razie, gdy zdarzy się nam niepostrzeżenie włożyć ubranie innego koloru, niż zamierzaliśmy.

Dodatkowo na urządzeniu można też coś postawić lub zabudować je szafką czy blatem. Takie pralki nadają się więc pod zabudowę.

Pralki ładowane od góry mogą być wyższe. Ich wysokość waha się od 85 do 90 cm, głębokość to 60 cm, a szerokość jest mniejsza, niż w przypadku standardowych urządzeń i wynosi od 40 do 45 cm.

Tym właśnie zyskujemy miejsce. Niestety, takich pralek nie można zabudować od góry, ponieważ musimy mieć dostęp do załadunku.

Pojemność

Pralki to także szeroka gama rozmaitych pojemności bębna. Ich ładowność, mierzona w kilogramach, jest ściśle uzależniona do wymiarów. Pamiętajmy, że ustalona pojemność to ilość suchego wsadu, jaki zmieścimy wewnątrz bębna.

Pralki dla dwóch osób pomieszczą do 6 kg, a dla dużych rodzin charakteryzują się ładownością nawet do 9 kg. To imponujący wynik, który pozwoli ograniczyć częstotliwość wykonywania prania w ciągu tygodnia, bo za jednym razem wypierze naprawdę znaczną część naszych rzeczy.

Prędkość wirowania

Niektórzy przed zakupem rozważają także inne istotne parametry, jak choćby prędkość wirowania. Oznacza ona ilość obrotów bębna na minutę. Im ten parametr jest wyższy, tym bardziej suche rzeczy wyciągniemy z pralki. Trzeba się jednak liczyć z tym, że będą one jednocześnie mocno pogniecione.

Osobom, które nie przepadają za prasowaniem, zaleca się stosować programy o niższej prędkości wirowania. Poza tym, wyższe obroty z czasem niszczą ubrania, więc w przypadku prania delikatnych tkanin, nastawmy niższe obroty bębna.

W sklepach dostępne są pralki oferujące zazwyczaj prędkości do 1400 obrotów na minutę. Zwykle, w przypadku codziennych programów prania korzysta się z tych cykli, które oferują 600-800 obr/min.

Większość pralek posiada możliwość regulacji prędkości wirowania, więc możemy ją samodzielnie dostosować według własnych potrzeb.

Rodzaj bębna

Dla niektórych klientów istotna podczas dokonywania wyboru pralki staje się także konstrukcja bębna. Można wymienić kilka ich rodzajów:

 • Tradycyjne – najbardziej znane, wyposażone w otwory w owalnej formie.
 • Diamond Drum – mają za zadanie maksymalnie chronić ubrania przed uszkodzeniem podczas prania. Posiadają strukturę diamentu i są typowe dla pralek marki Samsung.
 • Vario Soft – wgłębienia bębna podobne są do kropel wody. Bębny te obracają się w obie strony, stąd potrafią skutecznie prać bardzo uporczywe zabrudzenia. Są charakterystyczne dla pralek marki Bosch.
 • AquaWave – to maleńkie zabieraki przypominające swoim wyglądem fale. Mają za zadanie skutecznie czyścić ubrania, a jednocześnie chronić je przed zniszczeniem. Występują w bębnach pralek Beko.

Jak się okazuje, rodzaj bębna nie ma wcale ogromnego znaczenia w przypadku skutecznego prania. Chociaż czołowe marki decydują się na nowatorskie rozwiązania, które stosują we własnych urządzeniach.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat zajmuję się sprzętem AGD i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej