Najmniej awaryjne pralki – Jakie firmy są najlepsze

Najmniej awaryjne pralki

Kupując nową pralkę oczekujemy nie tylko efektywności, ale także sprawnego działania przez wiele następnych lat. Nierzadko nabywane przez nas urządzenie ma wysoką cenę, stąd nie zakładamy, że może szybko ulec awarii. Niestety naprawy serwisowe i części zamienne są naprawdę kosztowne.

Bywa, że niektórych awarii wręcz nie opłaca się naprawiać, a lepiej kupić nowy model. Dlatego też warto wiedzieć, po jakie marki sięgać, oczekując długiej żywotności sprzętu. Poniżej piszemy, które z nich są lepsze pod względem swej niezawodności i bezusterkowości i jakiej firmy pralkę kupić.

Whirlpool najlepszą pralką według National Appliance Repair Report

Według National Appliance Repair Report, który jest publikowany przez Puls, najbardziej polecane marki (dostępne w Polsce) to Whirlpool, LG i Samsung. Raport ten jest wykonywany na podstawie ponad 4000 opinii serwisantów w USA, którzy na co dzień zajmują się setkami napraw w Stanach Zjednoczonych.

To właśnie z ich udziałem został przygotowany raport tych marek, których urządzenia najrzadziej ulegają awarii. Ranking niezawodności sprzętu opracowano z analizy danych uzupełnionych przez 20% techników wysyłanych do awarii.

Zgodnie z wynikami ankiety, w rankingu niezawodności (modele dostępne w Polsce) na pierwszym miejscu znalazł się wspomniany już Whirlpool, drugą pozycję zajął LG, a trzecią Samsung. Wyniki te bierzemy pod uwagę opisując najlepsze pralki. Źródło raportu Puls znajduje się tutaj.

Samsung zwycięzcą według J.D. Power

Zgodnie z raportem firmy J.D. Power, Samsung okazał się być najbardziej niezawodną marką.

J.D. Power, podobnie jak Puls, również wskazuje na Samsung, Whirlpool i LG jako marki najwyżej oceniane przez konsumentów. Badanie satysfakcji z pralek wyłania markę Samsung i plasuje ją najwyżej pod względem zadowolenia klientów z pralek ładowanych od przodu.

J.D. Power, która wykonywała badania, zajmuje się marketingiem, wywiadem konsumenckim oraz danymi i analizami, pomagając swoim klientom mierzyć oraz ulepszać kluczowe wskaźniki wydajności, jakie napędzają wzrost i rentowność firm.

Stanowi ona jednostkę niezależną. Założona w 1968 roku firma, ma siedzibę w Troy w stanie Michigan i posiada biura w Ameryce Północnej, Azji, Pacyfiku oraz w Europie. 

Raport wykazał ponadto, że dla konsumentów nie liczy się wyłącznie jakość oraz niezawodność, ale także estetyka wykonania produktów, ich nowoczesny design.

Whirlpool zwycięzcą raportu Yale Appliance

Yale Appliance, która jest jedną z większych firm w USA prowadzących serwis i naprawy sprzętów AGD, w tym pralek, opublikowała własny raport pokazując najmniej awaryjne pralki. Zgodnie z nim najbardziej wytrzymałe pralki to w kolejności: Whirlpool, Samsung i LG. 

Samsung to zaś najchętniej kupowana marka w USA, ale nieposiadająca odpowiedniego działu serwisowego.

Pralki LG nieustannie się zmieniają, stając się również bardziej niezawodne. Jednakże miewają też pewne błędy. Jak się okazuje, częstym usterkom podlega automatyczny dozownik instalowany na górze. Gdy nie jest regularnie myty, może zbierać pleśń.

W raporcie zwrócono też uwagę na trzy największe problemy pralek, którymi są:

 • wycieki z pralki
 • odpływ z pralki
 • kłopoty z dozownikiem detergentu

Czym charakteryzują się niezawodne pralki?

Można wymienić kilka cech, dzięki którym nasza pralka będzie mniej usterkowa. Niektórym wydaje się, że zbyt wiele elektroniki i różnorodnych funkcji wpływa na ich awaryjność. Czasem tak bywa, lecz to właśnie te aspekty pralki czynią ją bardziej atrakcyjną. Oto inne cechy, na które warto zwrócić uwagę chcąc kupić produkt, jaki będzie się mniej psuł:

 • rodzaj silnika – polecane są silniki indukcyjne,
 • dobry producent,
 • klasa energetyczna – czynią urządzenie mniej energochłonnymi,
 • moc silnika pralki – wpływa na efektywność urządzenia,
 • wybór prędkości wirowania,
 • wymienne łożysko – taka możliwość znacznie zmniejsza koszty i stopień trudności ewentualnej naprawy sprzętu,
 • zdejmowany bęben – to także oszczędność naprawy pralki. Dzięki temu będzie można samodzielnie, bez pomocy fachowca, sprawdzić zepsuty element urządzenia,
 • dostęp do aplikacji – pozwala szybciej zdiagnozować i wskazać konkretny problem.
Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat zajmuję się sprzętem AGD i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej