Co daje silnik inwerterowy w pralce i czy warto go mieć?

Panel sterowania pralki z oznaczeniem, że posiada silnik inwerterowy

Dziś coraz większą uwagę przykłada się nie tylko do jakości działania sprzętu, ale także do poziomu hałasu, jaki emituje. Dlatego coraz większym powodzeniem cieszą się urządzenia wyposażone w silnik inwerterowy, bo zgodnie z zapewnieniami producentów, takie sprzęty działają ciszej. Czy warto więc je kupować?

Co to jest silnik inwerterowy?

Urządzenia wyposażone w silniki inwerterowe należą do nowej generacji. Charakteryzują się przede wszystkim mniejszą awaryjnością. Jedyne, co ulega zepsuciu, to łożyska.

Dodatkowo generują niższy poziom hałasu, przez co są bardzo chętnie kupowane.

Silnik inwerterowy nie posiada szczotek. Energia przekazywana jest za pomocą magnesów.

Energia elektryczna zamieniana jest w mechaniczną. Pralki z silnikami tego typu osiągają wysokie prędkości wirowania, nawet do 1800 obrotów na minutę.

Zalety pralki z silnikiem inwerterowym

Naklejka na froncie pralki z oznaczeniem, że posiada silnik inwerterowy
  • Cicha praca – podstawowym plusem tego rodzaju rozwiązania jest znacznie cichsza praca samego urządzenia. Pralka inwerterowa generuje hałas do 50 decybeli, a podczas wirowania poziom ten sięga aż 70 decybeli. Jest to porównywalne ze zwykłą rozmową w restauracji. W przypadku pralek szczotkowych, będą to dużo wyższe wartości.
  • Niższe zużycie energii – pralki inwerterowe to urządzenia nowocześniejsze i wyższej klasy. Ich użytkowanie jest tańsze, ponieważ pobierają mniej energii elektrycznej co pokazuje ile prądu zużywa pralka. Dobrym wynikiem jest zużycie 70 kWh na 100 cykli prania, a więc jest to zużycie znacznie niższe niż w przypadku standardowych urządzeń. Trzeba się jednak liczyć z wyższą ceną takiej pralki. Pokazują to najlepsze pralki i najlepsze pralki ładowane od góry w rankingach.
  • Wyższa prędkość wirowania – podczas gdy standardowe pralki oferują maksymalną prędkość wirowania na poziomie 1000 obrotów na minutę, to te z silnikiem inwerterowym mogą się poszczycić nawet 1600 obrotami na minutę. Dla codziennego użytkowania wystarczy już jednak wartość 1200, co pozwoli pozbyć się wilgoci z dużych koców lub narzut, aby nie musiały tak długo schnąć.
  • Mniejsza awaryjność – pralka z silnikiem inwerterowym może być inwestycją na długie lata, ponieważ magnesy nie ulegają takiemu zużyciu jak szczotki. Brak mechanicznego tarcie bardzo poprawia bezawaryjność. Producenci oferują też dłuższą, bo nawet 10-letnią gwarancję na pralki inwerterowe.
  • Lepsza wydajność urządzenia – silnik inwerterowy w pralce może pracować z wyższą mocą, która może sięgać nawet 30% więcej. To dobry wynik, ponieważ możemy się w ten sposób spodziewać lepszej jakości prania i usuwania bardziej uporczywych plam oraz zabrudzeń. Będzie to dotyczyć nawet krótkich cykli prania, w niskich temperaturach.

Czy warto kupić pralkę inwerterową?

Okazuje się, że silnik inwerterowy w pralce może się opłacić, choć pewnie za tego rodzaju nowoczesne modele trzeba będzie zapłacić nieco więcej.

Coraz liczniejsze grono producentów skłania się do oferowania pralek z silnikiem inwerterowym, dlatego w przyszłości mogą one całkowicie zastąpić tradycyjne urządzenia. Mowa tu o takich firmach, jak Bosch, Whirpool, Samsung czy Beko.

Mimo ich większej ceny, można liczyć na oszczędność podczas użytkowania tego typu sprzętu. Tym bardziej, jeśli zależy nam na pralce, która ma służyć przez długie lata.

Niższy hałas i lepsza wydajność to już dodatkowe atuty, jakie zagwarantują komfortowe pranie na co dzień.

Porównanie do silnika tradycyjnego

Tradycyjne urządzenia zbudowane są na bazie silników szczotkowych, a więc klasycznych. Przekazywanie energii odbywa się za pomocą szczotek. Wprawione w tarcie generują ciepło.

Trące się o siebie szczotki powodują jednak większy hałas. Sprzęty z silnikami szczotkowymi częściej ulegają awariom. Pralki tego typu osiągają też mniejsze prędkości wirowania, do 1000 obrotów na minutę.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz