Wymiary płyt indukcyjnych

Wymiary płyt indukcyjnych

Płyty indukcyjne zyskują popularność i coraz więcej osób pyta o ich wymiary. Obecnie na rynku dostępne są modele o standardowych wymiarach ale również o tych nietypowych. Przed zakupem konkretnego urządzenia warto dobrze przeanalizować nasze potrzeby, aby dopasować jej rozmiar.

Typowe wymiary płyt indukcyjnych

Na rynku można znaleźć wiele różnych rozmiarów płyt. Najczęściej dobieramy je zgodnie z wielkością pomieszczenia, w jakim ma być zainstalowana. Jej rozmiar będzie też uzależniony od potrzeb użytkowych.

Standardowa płyta grzewcza posiada cztery palniki, a jej typowe wymiary to 59 cm szerokości i 52 cm głębokości. Zazwyczaj nie przekraczają one 60 cm szerokości, dlatego łatwo je dopasować do kuchennego blatu czy szafek.

Płyty o standardowych wymiarach opisuje nasz ranking płyt indukcyjnych i zachęcamy do zapoznania się z nim.

Płyty niestandardowe

Jeśli dysponujemy większą ilością miejsca w kuchni, to możemy się pokusić o zakup płyty grzewczej z pięcioma, sześcioma, a nawet ośmioma palnikami. Co ciekawe, za pięć palników, a więc płytę o szerokości od 70 do 100 cm, zapłacimy ponad 2000 zł. Przykładem może być tu płyta Amica PI7553PHTSU 2.0.

Dopłacając zaś ponad 1000 zł otrzymamy płytę indukcyjną z ośmioma palnikami Whirlpool SMP 658C/BT/IXL W Collection. Co ciekawe, jej wymiary wciąż pozostają standardowe, ponieważ szerokość to 65 cm, a głębokość 51 cm. Mamy tu też do dyspozycji możliwość łączenia dwóch pól w jedno, większe. Pamiętajmy jednak, że powierzchnia płyty wciąż przewiduje gotowanie jednocześnie w czterech dużych garnkach lub w ośmiu mniejszych.

Różne kształty płyt

Niektóre płyty indukcyjne nie zmieszczą się w standardowym blacie kuchennym o głębokości 51-52 cm. Są producenci, którzy pomyśleli także o tych klientach, którzy chętnie pokusiliby się o ich zakup.

Firma Fulgor Milano oferuje płytę w rozmiarze 100 cm szerokości, a tylko 36 cm głębokości. Jest to płyta CH 1004 ID dostępna w kolorze białym i czarnym lub płyta Miele KM 7684 FL o zupełnie niestandardowym rozmiarach: szerokości 91,6 i głębokości 40,8 cm.

Ciekawym pomysłem będą też płyty o innych kształtach niż prostokąt czy kwadrat. Marka Teka IRC9430 KS proponuje płytę półokrągłą, jeśli zależy nam na jej idealnym dopasowaniu do narożnika. Posiada 4 pola grzewcze, a jej koszt nie należy do najmniejszych, bo oscyluje w granicach 4000 zł.

Liczba pól grzejnych

Kolejnym, bardzo istotnym, czynnikiem wyboru płyty grzewczej jest ilość pól grzejnych. Najmniejsze płyty posiadają zaledwie 2 pola grzewcze, choć spotyka się także kuchenki o jednym polu grzewczym. Jednak stanowią rzadkość na rynku, ze względu na nikłe zainteresowanie tego typu sprzętem.

Płyty typu domino, czyli o dwóch polach grzewczych, charakteryzują się szerokością ok 30 lub 40 cm, jak np. Amica PI3510U w cenie 849 zł czy Electrolux EHF3920BOK za 539 zł.

W ofercie marki Samsung możemy spotkać płytę grzewczą Samsung Chef Collection NZ63J9770EK, która kosztuje jednak wiele więcej od płyt domino, bo aż 2499 zł. Jest to płyta wyposażona w trzy palniki, a więc tylko o jeden więcej, a jej cena jest znacznie wyższa niż płyt dwupalnikowych.

Najbardziej standardowe płyt posiadają cztery palniki, co zwykle wystarcza w przypadku użytkowania przez typową rodzinę.

Marka Whirpool oferuje także niestandardowy rozmiar płyt, które posiadają 65 cm szerokości, zamiast typowej 60 cm. Mimo tego można ją z powodzeniem zamontować w takim samym otworze blatu. Zyskujemy jednak dodatkowe 5 cm, co jest z pewnością mile widziane podczas przyrządzania posiłków i wygody ich gotowania.

Średnica pół grzewczych

Warto zwrócić uwagę także na wymiary samych pól grzewczych. Często zdarza się, że duża ich liczba wcale nie oznacza większych rozmiarów płyty. Zwęża się bowiem ich średnica, a więc są znacznie mniejsze, niż standardowe. Na ich powierzchni podgrzejemy więc równocześnie zaledwie 4 duże garnki lub 8 małych. Przykładem jest tu Whirlpool SMP 658C/BT/IXL W Collection.

Najbardziej popularna średnica pól grzewczych w płytach 4 palnikowych to 2 pola okrągłe o średnicy 18 cm oraz 2 o średnicy 22 cm. Te wymiary mogą się od siebie nieznacznie różnić w zależności od konkretnego modelu. Zdarzają się także płyty posiadające palniki prostokątne, np. 22×19 cm.

Dobrym udogodnieniem w płytach indukcyjnych jest możliwość łączenia palników, aby podgrzewać duże garnki czy brytfanny.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej