Jak gotować na indukcji? – Proste wskazówki i zasady

Włączona czarna płyta indukcyjna z garnkiem ustawionym na polu grzewczym

Płyty indukcyjne zyskują na popularności. Jest to najnowocześniejszy sposób gotowania, który odbywa się szybko, ekonomicznie oraz zdecydowanie czyściej. Nie ma osadów, które są tak charakterystyczne dla kuchenek gazowych. Są też nieco oszczędniejsze, aniżeli kuchnie elektryczne.

Jak gotować na płycie indukcyjnej + kilka zalet

Zbliżenie na włączoną czarną płytę indukcyjną z widocznym panelem sterowania i garnkiem ustawionym na polu grzewczym

Gotowanie na płycie indukcyjnej nie jest więc ani trudne, ani skomplikowane i na musimy się tego obawiać. Obsługa płyty jest łatwa oraz intuicyjna, bo odbywa się dotykowo, za pomocą czytelnych przycisków dotykowych. Różne modele pokazuje mój ranking płyt indukcyjnych do zabudowy.

Warto zdecydować się na ten sposób przyrządzania posiłków, bo może się okazać bardzo wygodny i ekonomiczny.

Samo gotowanie na płycie indukcyjnej jest naprawdę wygodne, bezpieczne i czyste. Na płycie indukcyjnej gotuje się nawet 2 razy szybciej, aniżeli w przypadku kuchenek gazowych. Szczególnie, gdy używa się funkcji Boost, co jest bardzo pożądaną opcją.

Zakłada się, że poprzez szybsze gotowanie zużywamy mniej energii elektrycznej, a dodatkowo energia ta nie ulega zmarnowaniu. Jest ona spożytkowana tylko po to, aby precyzyjnie podgrzać dno naczynia.

Powierzchnia płyty indukcyjnej nie nagrzewa się mocno, przez co ciepło nie uchodzi bezproduktywnie.

Warto zwrócić uwagę, że łatwo jest utrzymać czystość płyty. Nawet w przypadku wykipienia potrawy lub jej rozlania, jedzenie nie zacznie się przypalać. Taką plamę można szybko wytrzeć przywracając płytę z powrotem do czystości. 

Zasady gotowania na płycie indukcyjnej

Właściwe nie ma specjalnych zasad, jak używać płyty indukcyjnej. Należy tylko pamiętać o posiadaniu odpowiednich garnków ferromagnetycznych, bo tylko takie będą wykrywane przez płytę indukcyjną, która wówczas zacznie się nagrzewać.

Warto też zwrócić uwagę na dno naczyń. Dobrze gdy mają kilka warstw, bo dzięki temu ciepło jest rozprowadzane równomiernie i garnek nie odkształca się. W naszym rankingu pokazujemy dobre garnki na indukcję, których dna mają przynajmniej 3 warstwy.

Garnki ferromagnetyczne

Zbliżenie na spód garnka ferromagnetycznego a w tle czarna płyta indukcyjna

Nie ugotujesz niczego na płycie indukcyjnej, jeśli nie będziesz posiadaczem garnków ferromagnetycznych, bo tylko te wchodzą z nią w interakcję. Zazwyczaj wykonane są ze stali nierdzewnej.

Najważniejsze jest oznaczenie na ich spodzie, które pokazuje czy garnki umożliwiają używanie na płycie indukcyjnej. Ma ono postać spirali.

W sytuacji, gdy jednak nie znajdziemy takiego symbolu na garnkach, możemy samodzielnie sprawdzić czy będą się nadawać do gotowania poprzez przyłożenie do ich spodu magnesu.

Jeśli występuje przyciąganie, to z powodzeniem możemy je zastosować. Warto wiedzieć, że takich garnków możemy używać na wszelkiego typu kuchenkach.

Przydatne funkcje podczas gotowania

Zbliżenie na włączony panel sterowania w płycie indukcyjnej

Najlepsze płyty indukcyjne mają sporo przydatnych funkcji. Rozpoczynając gotowanie dobrze jest włączyć funkcję Booster, która szybko nagrzewa garnek do oczekiwanej temperatury.

Następnie należy zmniejszyć moc grzania, ponieważ potrawa zacznie kipieć. Wspomoże nas w tym funkcja płynnej regulacji mocy.

Dobrym rozwiązaniem są też funkcje: pole Flex i Bridge. Dzięki temu możemy powiększać pole grzewcze, co pozwoli używać większych naczyń, typu brytfanny i blachy.

Sami często używany Timera, który potrafi odmierzać czas do końca gotowania dla każdej strefy osobno. Gdy czas dobiega końca to sygnał dźwiękowy nas o tym informuje, co jest bardzo wygodne.

Co oznaczają symbole „H”, „F” i kreski na płycie indukcyjnej?

Zbliżenie na symbol H na płycie indukcyjnej

Jeśli symbol „H”, jedna kreska lub dwie kreski świecą się na danym polu, to znak, że wciąż pozostaje ono ciepłe i nie należy go dotykać. Może ono przekraczać ok. 60 stopni Celsjusza. Symbol „małe h” oznacza, że płyta jest ciepła, ale nie gorąca, czyli utrzymuje się od 45 do 60 stopni Celsjusza.

Symbol „F” zaś jest objawem poważniejszego problemu. Jeśli jednak miga, to może być powodem mokrego pola grzewczego i problem będzie łatwy do wyeliminowania.

Czy gotowanie na indukcji jest bezpieczne?

Osoby z rozrusznikiem serca powinny skontaktować się z lekarzem. Dla pozostałych indukcja jest bezpieczna. Podczas gotowania na indukcji wytwarzane jest pole magnetyczne, które wykorzystywane jest do produkcji energii w momencie stykania się garnka i płyty indukcyjnej.

Ci, którym wydaje się, że jest ono szkodliwe, są w błędzie. Mogłoby się okazać niebezpieczne dla naszego zdrowia tylko wtedy, gdy gotowalibyśmy nieustannie przez 8 godzin na dobę i to nieprzerwanie w ciągu kilku lat, co przecież nie jest wykonalne i możliwe.

Dodatkowo musielibyśmy być w zasięgu kuchenki, a więc stać przy niej podczas gotowania.

Wiele organizacji zdrowotnych nie widzi w gotowaniu indukcyjnym realnych zagrożeń dla zdrowia.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz