Czyszczenie płyty indukcyjnej

Płyty indukcyjne podbijają rynek, a kupujący zaczynają coraz bardziej doceniać ilość ich zalet. Są niezwykle łatwe w użytkowaniu oraz utrzymaniu czystości. Dodatkowo stanowią modne wyposażenie każdej kuchni, której dodają estetyki oraz uroku. Przy okazji nie zajmują wiele miejsca, ponieważ nie są już wolno stojącymi piekarnikami, a tylko grzewczym blatem, który można podłączyć w niemal każdym miejscu w kuchni.
Jak często czyścić płytę indukcyjną?
Czyszczenie powinno się odbywać minimum raz w tygodniu, jeśli płyta nie jest często użytkowana, ponieważ na jej powierzchni mimo wszystko będzie osiadał kurz. Najlepiej jednak przecierać płytę wilgotną szmatką zaraz po jej użytkowaniu, ale wcześniej należy odczekać kilka minut aż dostatecznie ostygnie. Wówczas unikniemy przypalenia zastygłego brudu. Jeśli się przypiecze, to będzie znacznie trudniej się go pozbyć.
Jeśli akurat stoisz przed wyborem indukcji to polecam zobaczyć dobre płyty indukcyjne w moim porównaniu, gdzie opisuję ciekawe modele dostępne obecnie na rynku.
Różnie używa się białej czy czarnej płyty indukcyjnej o czym też pisałem.
Jakimi preparatami czyścić płytę?

W sprzedaży dostępne są specjalne środki do czyszczenia szklanej płyty indukcyjnej, ale nie ma konieczności z nich korzystać. Tak samo dobrze sprawdzą się wszelkie detergenty niwelujące tłuszcz, jak środki do czyszczenia w sprayu lub nawet płyn do naczyń rozcieńczony z wodą. Z pewnością przyda się nam także niezawodny ocet w proporcji:
1 szklanka octu + jedna szklanka gorącej wody + pół łyżeczki płynu do naczyń
Tak przygotowany detergent wlewamy do butelki ze spryskiwaczem, mieszamy i możemy użyć w każdym momencie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z jedzeniem, ponieważ jest to środek bezpieczny.
Jak krok po kroku wyczyścić płytę kuchenną?
Krok 1 Użyj preparatu

Spryskaj jej powierzchnię preparatem przygotowanym jak wyżej. Odczekaj kilka minut, aby zabrudzenia zaczęły się dobrze rozpuszczać. Po paru minutach użyj miękkiej gąbki.
Pamiętaj, że nie wolno wykorzystywać żadnych druciaków czy ostrych gąbek, ponieważ łatwo porysować szklaną powierzchnię płyty. Dlatego właśnie nie dopuszczamy do przywierania i zasychania zabrudzeń, a ich czyszczenie będzie znacznie łatwiejsze.
Krok 2 Przemyj i wysusz

Za pomocą miękkiej szmatki namoczonej w czystej wodzie usuń resztki detergentu, aby nie gromadził się na jej powierzchni. To bardzo ważne, ponieważ podczas użytkowania płyty może on zacząć przywierać, a wówczas będzie brzydko pachnieć. Spłukanie powierzchni warto wykonać kilka razy.
Krok 3 Wytrzyj mikrofibrą

Ostatnim etapem czyszczenia jest polerowanie powierzchni suchą szmatką z mikrofibry. Płytę wycieramy w ten sposób do sucha, jednocześnie nadając jej blasku i pozbywając się wszelkich smug.
Krok 4 Usuwanie trudniejszych zabrudzeń

Jeśli na powierzchni płyty nagromadziły się starsze i zaschnięte, a co gorzej przypalone zabrudzenia, to czyszczenie będzie wymagała od nas większego zaangażowania. Musimy więc wykonać pastę czyszczącą z octu oraz sody oczyszczonej i nanieść ją na zabrudzenia, po czym przykryć szmatką lub papierowym ręcznikiem.
Po odczekaniu 15 minut pasta powinna rozpuścić zabrudzenia, a my będziemy gotowi by zebrać je za pomocą miękkiej, wilgotnej gąbki. Ponownie należy wypłukać powierzchnię płyty wilgotną szmatką oraz wypolerować ją do sucha.
Krok 5 Używanie skrobaka

W wyjątkowych przypadkach, kiedy warstwa zabrudzeń jest gruba oraz bardziej twarda, należy użyć skrobaka lub nawet żyletki usuwając ją warstwami. Przy samej powierzchni płyty nie korzystamy już z żyletki, tylko z samego skrobaka.
Nie szorujmy też zbyt intensywnie, a najlepiej próbować jak najbardziej rozmiękczyć miejsce zabrudzenia przykładając do niego wilgotną szmatkę. Po 15 minutach czyszczenie powinno się stać łatwiejsze.
Pamiętajmy, że mowa tu o specjalnym skrobaku przeznaczonym do płyt indukcyjnych, który można nabyć w sklepie. Posiada on wymienne ostrza i nie rysuje delikatnej ceramiki oraz szkła.
Starajmy się jednak nie dopuszczać do takich ciężkich zabrudzeń. Plamy można usuwać gdy płyta nie jest już gorąca. Wystarczy tylko przetrzeć to miejsce papierowym ręcznikiem uważając, by nie dotykać płyty dłońmi i się nie poparzyć.
Utrzymanie w czystości płyty indukcyjnej będzie prostsze, niż mycie klejących garnków oraz kratek piekarnika, na których osadza się brud i zanieczyszczenia. Zasilanie gazowe sprzyja takim przykrym niespodziankom, z którymi trzeba się liczyć. Elektryczna płyta indukcyjna zaś całkowicie je eliminuje, stąd jej przewaga. Pisałem o tym w płyta indukcyjna czy gazowa.
reklama
Powierzchnia płyt indukcyjnej
Płyty indukcyjne wykonane są z mieszanki szkła oraz ceramiki. Czasem także z polikrystalicznego materiału. Dzięki temu są odporne na działanie wysokiej temperatury, a do tego posiadają niski współczynnik przewodzenia ciepła, przez co nie oddają temperatury na zewnątrz. Zobacz czy płyta indukcyjna się nagrzewa. Wytwarzane ciepło jest w sposób optymalny wykorzystywane co pokazuje artykuł jak działa płyta indukcyjna.
Ich gładka powierzchnia jest dość łatwa w utrzymaniu czystości. Przede wszystkim płyty grzewcze nie posiadają żadnych zakamarków, w których mogłyby się gromadzić resztki pokarmów czy to, co wydobywa się z garnków np. podczas kipienia.
Nie ma kratek, na których brud mógłby zasychać. Kiedy płyta stanie się nieco chłodniejsza, nierzadko wystarczy tylko przetrzeć ją wilgotną szmatką, aby skutecznie pozbyć się wszelkich pozostałości.