Jak działa płyta indukcyjna

Włączona czarna płyta indukcyjna a na niej garnek

Płyty indukcyjne to jedne z najnowocześniejszych urządzeń kuchennych na rynku. Ich użytkowanie staje się coraz popularniejsze, jednak przed ich zakupem warto uświadomić sobie zasadę działania. Pomoże nam to najefektywniej obchodzić się z urządzeniem, użytkować je oszczędnie i wykorzystać wszystkie jego możliwości.

Budowa płyty indukcyjnej

Zbliżenie na blat kuchenny z czarną płytą indukcyjną

Płyta indukcyjna jest bardzo chętnie kupowana, choćby ze względu na swoje estetyczne walory, których nie można jej odmówić. Pod szklaną, mocną obudową kryją się zwoje miedzianego drutu tworzące spirale. To przez nie płynie energia elektryczna, która wytwarza pole magnetyczne.

Na zewnątrz płyty nie zauważymy palników w swojej tradycyjnej formie, lecz pola grzewcze. Sama płyta wykonana jest z bardzo wysokiej jakości ceramiki. Szkło to jest odporne na zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne. Musi być w stanie unieść garnki lub naczynia wypełnione potrawami.

Jest więc obliczona na duże obciążenia, aczkolwiek zdarza się, że podczas jej użytkowania może ulec stłuczeniu. Są to jednak dość rzadkie przypadki. Najlepsze płyty indukcyjne są porządnie wykonane i można liczyć na ich bezawaryjną pracę. Wszystkie płyty indukcyjne wykonywane są zgodnie z obowiązującymi normami i posiadają niezbędne certyfikaty, aby były jak najbardziej bezpieczne.

Zjawisko elektromagnetyzmu – indukcji

Zbliżenie na dół garnka, który stoi na czarnej płycie indukcyjnej

Kuchenka, zwana płytą indukcyjną, swoje skuteczne działanie grzewcze opiera na zjawisku elektromagnetyzmu. W skrócie mówimy właśnie o indukcji. Energia niezbędna do ogrzania garnków bierze się z fal magnetycznych. Wszystko odbywa się pod grubą, bo liczącą ok. 5 mm, taflą szklaną.

Tam mieszczą się miedziane zwoje, przez które przepływa zmienny prąd elektryczny. Ciepło wytwarza się po zetknięciu ceramiki ze specjalnym garnkiem. W tym momencie powstają prądy wirowe.

Podsumowując ten proces raz jeszcze można przyjąć, że energia elektryczna ze zwojów płyty (spirali) pod wpływem wytwarzania pola magnetycznego przedostaje się do garnka i zamienia w ciepło.

Czy działanie pola magnetycznego jest bezpieczne?

Zgodnie z obecnym stanem wiedzy na ten temat, gotowywanie potraw za pomocą płyty indukcyjnej jest bezpieczne. Aby mogło nieść jakiś negatywny wpływ na zdrowie człowieka, to trzeba by korzystać z niej wiele godzin dziennie i to przez kilka lat. Nie wydaje się więc, aby rzeczywiście mogła nam w praktyce zaszkodzić.

Oszczędność i wydajność

Dużą zaletą płyty indukcyjnej jest jej wydajność cieplna. Podczas użytkowania płyty doświadczamy bardzo małych strat energii, a to dlatego, że jej wydajność grzewcza sięga nawet 90%, przy prawidłowej obsłudze.

Jest to dobra wartość, biorąc pod uwagę wszystkie urządzenia tego typu. W praktyce więc oszczędzamy na energii elektrycznej, a straty ciepła są naprawdę nikłe. Dodatkowo oszczędzamy czas używając funkcji booster na indukcji.

Co ciekawe, płyta indukcyjna nagrzewa się tylko od garnka, więc ciepło nam nie ucieka bez powodu.

Jakie garnki do płyty indukcyjnej?

Zbliżenie na odwrócony spodem garnek na tle czarnej płyty indukcyjnej

Jeśli korzystanie z płyty indukcyjnej ma być naprawdę skuteczne i oszczędne, to musimy wyposażyć się w odpowiednie garnki ferromagnetyczne. Tylko one posiadają silne właściwości magnetyczne.

Wykonane są z odpowiedniego materiału z ferromagnetycznym dnem, którego nie posiadają ani naczynia szklane, ani aluminiowe. Obecnie można kupić komplety naczyń, które posiadają odpowiedni symbol wskazujący na możliwość użytkowania na płycie indukcyjnej. Jest to symbol cewki magnetycznej.

Jeśli jednak są go pozbawione, wówczas można łatwo samodzielnie sprawdzić czy będą odpowiednie do naszej kuchenki. Wystarczy do dna przyłożyć magnes. Jeśli zauważymy silne przyciągnie to oznacza, że są to właściwie naczynia.

Czasem płyta indukcyjna posiada funkcję oceny właściwości danych garnków. Po kilku sekundach na wyświetlaczu odczytamy wartość. Gdy będzie odpowiednia to znaczy, że garnki nadają się na płytę indukcyjną.

Jakość garnków ferromagnetycznych ma znaczenie

Nierzadko zaczynając użytkowanie płyty indukcyjnej musimy się nauczyć skutecznie wykorzystywać to nowoczesne urządzenie. W pierwszej kolejności jednak konieczny jest zakup kompletu garnków, aczkolwiek trzeba zwrócić uwagę nie tylko na materiał ich wykonania, ale także na średnicę oraz grubość dna.

Powinny być dostosowane do rozmiaru pola grzewczego, ponieważ może ono nie wykryć garnka, jeśli będzie za małe lub za duże. Dno garnka musi być płaskie i odpowiednio przylegać do płyty. Zbyt cienkie będzie zaś podatne na deformację, a bywa że wpływa też na zmniejszenie komfortu korzystania z urządzenia, które będzie wówczas generować hałas. Garnki do indukcji mogą posiadać kilka różnych warstw materiału, a nawet wygodne odczepiane rączki.

Podsumowując, płyty indukcyjne szybciej zagotują wodę na herbatę, są oszczędniejsze i bezpieczniejsze w użytkowania, a nade wszystko generują małe straty ciepła. Ich użytkowania trzeba się jednak nauczyć, a dodatkowo wyposażyć się w komplet garnków ferromagnetycznych, bez których nie ma sensu myśleć o gotowaniu za pomocą zjawiska indukcji.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz