Płyta indukcyjna czy gazowa

Blat kuchenny z czarną płytą indukcyjną, na niej garnek i patelnia

Jak gotować szybko i tanio, a dodatkowo nie stwarzać sobie zbyt wiele okazji do sprzątania? Trzeba wybrać odpowiednią płytę kuchenną, jednak trudno jednoznacznie doradzić jaka ona powinna być. Można przeanalizować wady i zalety każdego rozwiązania, aczkolwiek wyboru trzeba będzie dokonać indywidualnie.

Płyta indukcyjna – zalety i wady

Blat kuchenny z czarną płytą indukcyjną

Urządzenia nowoczesnej technologii, które wciąż podbijają rynek, to płyty indukcyjne. Decydujemy się na nie ze względu na wiele istotnych zalet, ale nie można wykluczyć także ich wad. Podczas nagrzewania płyta wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Pozwala ono efektywnie, szybko i w miarę tanio przyrządzać posiłki.

Zalety:

 • estetyczny wygląd – to jeden z najistotniejszych plusów płyty indukcyjnej. Doskonale prezentują się one w każdej kuchni i zajmują niewielką ilość miejsca. Stanowią swoistą ozdobę pomieszczenia.
 • łatwość czyszczenia płyty indukcyjnej – płyty myje się szybko i skutecznie, szczególnie jeśli będziemy je przecierać wilgotną szmatką po skończonym gotowaniu
 • krótszy czas gotowania – przy wykorzystaniu odpowiednich garnków przeznaczonych do indukcji można znacznie skrócić czas gotowania, co wpływa na oszczędność jej eksploatacji. Zagotowanie 10 litrów wody zajmuje ok. 3 minuty.
 • zminimalizowanie strat energii – to istotne w porównaniu z innymi kuchenkami. W tym przypadku wykorzystuje się niemal całą energię grzewczą wytwarzaną przez indukcję, bo aż 85-95%. Koszty używania indukcji też są rozsądne.
 • bezpieczeństwo użytkowania – podczas gotowania mamy mniejszą szansę, że się poparzymy. Nie mamy do czynienia z otwartym płomieniem, dlatego też nie ma tu ryzyka jego zdmuchnięcia.
 • duży wachlarz wyboru – na rynku jest bardzo duży wybór płyt indukcyjnych. Wachlarz wyboru jest przez producentów nieustannie poszerzany i z łatwością dopasujemy coś dla siebie.
 • duża ilość dodatkowych funkcji

Wady:

 • duże koszty zakupu – najtańsze płyty to koszt 800 zł, jednak będą mieć mniej palników grzewczych oraz mniejszą moc. Najlepsze płyty indukcyjne zasługujące na uwagę oscylują w granicach 2000 zł, choć można także nabyć dobry sprzęt w cenie około 1500 zł.
 • koszt podłączenia płyty indukcyjnej – raczej nie poleca się samodzielnego montażu płyty indukcyjnej, bo można ją zepsuć, a wówczas do niczego nie będzie się już nadawać. Koszt montażu przez fachowca waha się od 200 do 400 zł, co trzeba doliczyć do kosztów początkowych.
 • efektywne podłączenie – aby liczyć na wykorzystanie pełnej mocy płyty indukcyjnej, należy ją podłączyć do zasilania 400 V, a to może wymuszać konieczność przebudowy instalacji elektrycznej w naszym domu, szczególnie w bloku mieszkalnym. Pisałem o tym w artykule płyta indukcyjna 230V.
 • wyższe koszty wyposażenia – konieczność zakupienia garnków ferromagnetycznych, jeśli zależy nam na wykorzystaniu maksymalnej wydajności indukcji

Płyta gazowa – zalety i wady

Blat kuchenny z płytą gazową

Płyty gazowe wciąż mają swoich zwolenników, ze względu na rosnące koszty energii elektrycznej. Koszty gazu także ulegają wahaniom, ale niższym, a dodatkowo przez lata nabraliśmy dużej wprawy w korzystaniu z gazu.

Płyta indukcyjna wiążę się ze zmianą swoich nawyków i przyzwyczajeń. Wciąż jest jednym z najnowocześniejszych rozwiązań dostępnych na rynku, co oznacza, że niektórzy wolą nie ryzykować i decydują się na sprawdzone pomysły.

Ja podsumowałem modele biorąc pod uwagę najlepsze płyty gazowe do zabudowy.

Zalety:

 • sprawdzone i dobrze znane rozwiązanie – w zasadzie nic nas nie zaskoczy podczas gotowania, ponieważ gotowanie za pośrednictwem gazu jest nam znane od bardzo wielu lat i potrafimy się z tym dobrze obchodzić
 • względna niezależność – podczas ewentualnych przerw w zasilaniu energią elektryczną, gotowanie za pomocą butli gazowej czy gazu płynącego od dystrybutora wydaje się być niezależne
 • mniejsze wahania cen gazu w stosunku do energii elektrycznej
 • niskie koszty początkowe – zakup urządzeń gazowych jest dużo tańszy, aniżeli nowszych i modnych rozwiązań. To samo dotyczy także kwestii montażu płyty gazowej. Koszt podłączenia płyty gazowej to ok. 150 zł, a sam jej zakup waha się od 350 do 1500 zł,
 • niższe koszty wyposażenia – możliwość korzystania z bardzo wielu tańszych akcesoriów kuchennych, garnków i patelni

Wady:

 • trudne czyszczenie płyty gazowej – gaz ma tę specyfikę, że wytwarza większe zabrudzenia, które są tłuste i trudne w usuwaniu. Osiadają na szafkach, suficie i ścianach, co z biegiem lat staje się widoczne. Płyta gazowa ma liczne zagłębienia i kratkę, dlatego trudniej jest ją myć.
 • wyższe straty ciepła – korzystając z gazu musimy się liczyć z wysokimi stratami ciepła, które są na poziomie nawet 40-50%. Nie wykorzystuje się więc nigdy całego ciepła płynącego z palnika.
 • mała funkcjonalność
 • trudniejsze sterowanie i kontrolowanie temperatury – nie można precyzyjnie ustawiać temperatury grzania w przypadku palników gazowych. Dokonuje się tego intuicyjnie, co może doprowadzić do przypalenia potrawy oraz garnka.
 • wolniejsze gotowanie – zagotowanie 10 litrów wody zajmuje około 10 minut.
 • słabsze walory estetyczne – płyta gazowa to zdecydowanie mniej estetyczne rozwiązanie. Wystające palniki i kratka, z których nie da się zrezygnować, nie należą do ładnych elementów.
 • niższe bezpieczeństwo użytkowania – istnieje możliwość nieumyślnego zgaszenia płomienia poprzez wiatr, przeciąg otwartego okna, co stwarza ryzyko pożaru lub wybuchu. Poza tym łatwiej jest się oparzyć.
 • trudniej domyć garnki – poprzez osad pozostawiony przez gaz, dużo trudniej jest utrzymać wszelkie naczynia, garnki i patelnie w czystości, a dodatkowo łatwiej jest je przypalić nie dostosowując odpowiedniego płomienia do wielkości garnka.

Oba rozwiązania, czyli zarówno płyta indukcyjna, jak i gazowa, to podobne koszty eksploatacji (rachunki za prąd lub gaz), ale też istotne różnice w komforcie korzystania z tych dwóch typów urządzeń. Wybór będzie więc indywidualny i zależny od naszych preferencji oraz naszej kuchni.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 1 Średnia ocena: 5
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz