Płyta indukcyjna i jej koszty miesięczne

Na czarnej płycie indukcyjnej leży banknot 100 złotych i miernik zużycia energii

Wiele osób zastanawia się ile kosztuje używanie indukcji w porównaniu do innych płyt. Dlatego też zajmuję się tym tematem poniżej i odpowiadam na to jak drogie jest jej użytkowanie na co dzień.

Koszty płyty indukcyjnej

Zbliżenie na czarną płytę indukcyjną na której leżą banknoty

Obliczając koszty eksploatacji płyty indukcyjnej, warto uwzględnić także początkowy koszt jej zakupu. W zależności od modelu, urządzenie to będzie nas kosztować od 800 zł do nawet 3000 zł. Za dobrą i spełniającą wymagania płytę o czterech palnikach, zapłacimy jednak średnio ok 1400-1600 zł. W innym artykule pokazuję ranking płyt indukcyjnych, gdzie wybrałem polecane modele.

Koszt podłączenia płyty indukcyjnej tego sprzętu może wynieść od 200 do 400 zł, jeśli nie chcemy tego robić samodzielnie.

Więcej problemu przysporzy obliczenie, jak wiele prądu zużywa płyta indukcyjna podczas pracy, ponieważ jest to zależne od wielu czynników.

Najczęściej nie wykorzystuje się całej jej mocy, gdyż w tym celu należałoby ustawić wszystkie palniki na największą moc grzania. Zwykle używamy tylko jeden bądź dwa palniki w jednym czasie. Zależne to będzie także od konkretnego modelu płyty.

Założymy, że korzystamy z dwóch palników o mocy 2300 W i jednego o mocy 1800W na najwyższych ustawieniach mocy gotowania. Przez jedną godzinę takiego gotowania codziennie, zużyjemy miesięcznie 123 kWh, co w przeliczeniu odpowiada ok. 82 zł.

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?

Zbliżenie na płytę indukcyjną na której leży miernik zużycia energii

Dość trudno jest obliczyć średnie zużycie prądu dla płyty indukcyjnej, ale można to zrobić na konkretnych przykładach.

Płyta indukcyjna nagrzewa wodę do 100°C w garnku z pokrywką na polu grzewczym o mocy 1,5 kW w czasie 5 minut, zużywając  0,120 kWh, co wynosi ok 0,08 zł.

Włączając zaś pole grzewcze o mocy 2,8 kW, woda do 100°C w garnku o tych samych parametrach nagrzeje się w czasie 2 minut 30 sekund, co będzie wynosić ok 0,07 zł.

Jakie są miesięczne koszty użytkowania?

Zbliżenie na banknot 100 złotych położony na czarnej płycie indukcyjnej

Wyobraźmy sobie, że każdego dnia przygotowujemy obiad na płycie indukcyjnej z polem o mocy 1800W przez 1,5 godziny. Przy cenie prądu ok 0,67 groszy otrzymamy koszt przyrządzenia obiadu o wartości ok. 1,80 zł, co zaś przekłada się na koszt miesięczny ok 54 zł i roczny ok 663 zł.

Jeśli zaś zamierzamy korzystać z wszystkich dostępnych palników na pełnych ustawieniach o łącznej mocy 7400 W przez 1,5 h, to za prąd zapłacimy 7,47 zł, a miesięcznie 224 zł i rocznie 2727 zł. Taka sytuacja z pewnością jest rzadka, bo z wszystkich czterech palników na maksymalnych ustawieniach mocy nie korzysta się na co dzień w tak długim czasie.

Moc urządzenia

Wiele zależy także od konkretnej mocy urządzenia. Na rynku są różne rodzaje płyt indukcyjnych o czym pisałem w artykule jaką płytę indukcyjna kupić. Te tańsze i mniejsze charakteryzują się mocą np. 3,5 kW, a większe 7,4 kW.

Niższa moc nie jest równoznaczna z większą oszczędnością prądu. Do zagotowania potraw na czterech polach równocześnie będziemy bowiem potrzebować więcej czasu, a płyta z 7,4 kW dokona tego znacznie szybciej, zużywając ostatecznie mniej prądu.

Jak tanio eksploatować płytę indukcyjną?

Jak się okazuje, koszty codziennego przygotowania obiadu na płycie indukcyjnej wcale nie są wysokie. Można jednak je jeszcze bardziej zmniejszyć, jeśli wprowadzi się kilka zasad.

Pierwszym warunkiem jest zakup specjalnych garnków do gotowania na płycie indukcyjnej. Będą się szybciej nagrzewać i dłużej zachowają ciepło. Trzeba też dobrze dopasować średnicę garnka do określonego pola grzewczego.

Warto gotować wszystko pod przykryciem, bo jest to szybsze i bardziej oszczędne w skali miesiąca bądź roku.

Gotuj tyle, ile potrzebujesz, bo przygotowanie zbyt dużych porcji wymaga większej temperatury.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 2 Średnia ocena: 5
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz