Płyta indukcyjna i jej koszty miesięczne

Koszty miesięczne płyty indukcyjnej.

Płyta indukcyjna wciąż zyskuje na popularności, głównie ze względu na swój estetyczny charakter, ale także łatwość użytkowania. Ponadto nie sprawia problemów podczas czyszczenia, dlatego jest chętnie wybierana do aneksów kuchennych.

Wiele osób zastanawia się ile kosztuje używanie indukcji w porównaniu do innych płyt. Dlatego też zajmujemy się tym tematem poniżej i odpowiadamy na to jak drogie jest jej użytkowanie na co dzień.

Koszty płyty indukcyjnej

Obliczając koszty eksploatacji płyty indukcyjnej, warto uwzględnić także początkowy koszt jej zakupu. W zależności od modelu, urządzenie to będzie nas kosztować od 800 zł do nawet 3000 zł. Za dobrą i spełniającą wymagania płytę o czterech palnikach, zapłacimy jednak średnio ok 1400-1600 zł. W innym artykule piszemy o tym jaką płytę indukcyjną wybrać.

Koszt podłączenia tego sprzętu może wynieść od 200 do 400 zł, jeśli nie chcemy tego robić samodzielnie.

Więcej problemu przysporzy obliczenie, jak wiele prądu zużywa płyta indukcyjna podczas pracy, ponieważ jest to zależne od wielu czynników.

Najczęściej nie wykorzystuje się całej jej mocy, gdyż w tym celu należałoby ustawić wszystkie palniki na największą moc grzania. Zwykle używamy tylko jeden bądź dwa palniki w jednym czasie. Zależne to będzie także od konkretnego modelu płyty.

Założymy, że korzystamy z dwóch palników o mocy 2300 W i jednego o mocy 1800W na najwyższych ustawieniach mocy gotowania. Przez jedną godzinę takiego gotowania codziennie, zużyjemy miesięcznie 123 kWh, co w przeliczeniu odpowiada ok. 82 zł.

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?

Dość trudno jest obliczyć średnie zużycie prądu dla płyty indukcyjnej, ale można to zrobić na konkretnych przykładach.

Płyta indukcyjna nagrzewa wodę do 100°C w garnku z pokrywką na polu grzewczym o mocy 1,5 kW w czasie 5 minut, zużywając  0,120 kWh, co wynosi ok 0,08 zł.

Włączając zaś pole grzewcze o mocy 2,8 kW, woda do 100°C w garnku o tych samych parametrach nagrzeje się w czasie 2 minut 30 sekund, co będzie wynosić ok 0,07 zł.

Jakie są koszty miesięczne używania?

Wyobraźmy sobie, że każdego dnia przygotowujemy obiad na płycie indukcyjnej z polem o mocy 1800W przez 1,5 godziny. Przy cenie prądu ok 0,67 groszy otrzymamy koszt przyrządzenia obiadu o wartości ok. 1,80 zł, co zaś przekłada się na koszt miesięczny ok 54 zł i roczny ok 663 zł.

Jeśli zaś zamierzamy korzystać z wszystkich dostępnych palników na pełnych ustawieniach o łącznej mocy 7400 W przez 1,5 h, to za prąd zapłacimy 7,47 zł, a miesięcznie 224 zł i rocznie 2727 zł. Taka sytuacja z pewnością jest rzadka, bo z wszystkich czterech palników na maksymalnych ustawieniach mocy nie korzysta się na co dzień w tak długim czasie.

Moc urządzenia

Wiele zależy także od konkretnej mocy urządzenia. Na rynku są różne rodzaje płyt indukcyjnych. Te tańsze i mniejsze charakteryzują się mocą np. 3,5 kW, a większe 7,4 kW.

Niższa moc nie jest równoznaczna z większą oszczędnością prądu. Do zagotowania potraw na czterech polach równocześnie będziemy bowiem potrzebować więcej czasu, a płyta z 7,4 kW dokona tego znacznie szybciej, zużywając ostatecznie mniej prądu.

Jak tanio eksploatować płytę indukcyjną?

Jak się okazuje, koszty codziennego przygotowania obiadu na płycie indukcyjnej wcale nie są wysokie. Można jednak je jeszcze bardziej zmniejszyć, jeśli wprowadzi się kilka zasad.

Pierwszym warunkiem jest zakup specjalnych garnków do gotowania na płycie indukcyjnej. Będą się szybciej nagrzewać i dłużej zachowają ciepło. Trzeba też dobrze dopasować średnicę garnka do określonego pola grzewczego.

Warto gotować wszystko pod przykryciem, bo jest to szybsze i bardziej oszczędne w skali miesiąca bądź roku.

Gotuj tyle, ile potrzebujesz, bo przygotowanie zbyt dużych porcji wymaga większej temperatury.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej