Jak podłączyć płytę indukcyjną

Jak podłączyć płytę indukcyjną

Coraz częściej decydujemy się na zakup płyty indukcyjnej ale jej podłączenie wcale nie jest takie oczywiste. Czy warto podłączyć płytę indukcyjną samodzielnie, czy lepiej zlecić to zadanie profesjonalistom? Jak zrobić to krok po kroku?

Wskazówki producenta płyty

W pierwszej kolejności należy się dokładnie zapoznać z instrukcją produktu i schematem jej podłączenia. Producenci stosują różne rozwiązania montażowe, dlatego nie można traktować zakupionych produktów w sposób uniwersalny.

Niektóre wymagają np. podłączenia do zasilania 400V, a innym wystarczy zaledwie standardowe 230V.

Chcąc samodzielnie dokonywać podłączenia, musimy też mieć świadomość, że możemy utracić gwarancję. Wszelkie próby manipulacji przy instalacji elektrycznej urządzenia bywają bolesne w skutkach, a jeśli zdarzy się nam coś niechcący zepsuć, to koszty naprawy z pewnością spadną wówczas na nas.

Dobrze jest więc przeanalizować, czy aby na pewno jesteśmy w stanie podjąć się zadania instalacji płyty na własną rękę.

Instalacja trójfazowa czy jednofazowa?

Obwód siłowy 400V, zwany jest potocznie „siłą”. Bywa, że mamy takie podłączenie elektryczne tylko w garażu lub w kotłowni, ale nie w kuchni. Nie jest to przeszkodą do poprawnego podłączenia płyty indukcyjnej, ponieważ niejedna ma taką możliwość.

Wiele z nich instaluje się do zasilania 230V. W przypadku takiego podłączenia, możemy bez przeszkód korzystać z płyty indukcyjnej. Problemem może się okazać jednoczesne ustawienie grzania na wszystkie palniki płyty, gdyż wówczas będzie mieć nieco niższą moc.

Jeśli więc mamy wybór, to warto zainstalować płytę do siły. Nie jest to jednak koniecznością i nie warto przebudowywać całej kuchni, aby zamontować instalację trójfazową.

Czasem zdarza się, że obwód elektryczny jest za słaby na działanie płyty indukcyjnej równocześnie z innymi urządzeniami, co spowoduje wybicie bezpieczników.

Sprawdź nasz ranking płyt indukcyjnych, w którym pokazujemy modele z różnymi możliwościami i funkcjami.

Zabudowa płyty indukcyjnej

Płyta została tak wykonana, że nie ma potrzeby montować jej z użyciem specjalnych preparatów. Szkło jest zabezpieczone przed zalaniem uszczelką zainstalowaną jeszcze w fazie produkcji. To naturalne, że coś może zostać na jej powierzchni wylane, przypali się lub zabrudzi.

Możemy także bezpiecznie przecierać ją wilgotną szmatką, co ułatwia czyszczenie i nie naraża nas na niebezpieczeństwo.

Warto jednak mieć na uwadze, że płyta od spodu nie może być niczym zabudowana, a ściślej rzecz ujmując, nie mogą to być przypadkowe meble. Najlepiej jeśli będzie to blat ok. 28-40 cm grubości i min. 60cm głębokości oraz odporności termicznej 100 stopni C.

Płyta powinna mieć odpowiednią wentylację. Dopuszcza się więc usytuowanie pod spodem szuflad, jednak nie mogą to być półki ograniczone z każdej strony blatem.

Samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Chcąc samodzielnie podjąć się instalacji urządzenia, należy dysponować choćby minimum wiedzy dotyczącej elektryki, czyli np. przewodów neutralnych i fazowych odróżniając ich kolorystykę. W przypadku zasilania 400V, z płyty będzie odchodzić nawet 5 kabli o różnych kolorach. Łamigłówką staje się więc ich odpowiednie połączenie.

Pamiętajmy także, że płyta indukcyjna powinna być instalowana na samodzielnym obwodzie elektrycznym z zabezpieczeniem.

W wielu wypadkach lepiej jednak zlecić to zadanie profesjonalistom. Koszt takiej usługi to 150-350 zł, ale wiąże się z bezpieczeństwem podłączenia. Unikniemy wówczas zwarcia instalacji, problemów związanych z niepoprawnym działaniem innych urządzeń elektrycznych czy nawet poparzeniem.

Miejmy też na uwadze, że musimy uzyskać certyfikat wykonania takiej usługi, aby odpowiedzialność za ewentualne błędy instalacyjne nie spadała na nas. Miejmy świadomość, że złe podłączenie przewodów może uszkodzić sterowniki płyty, a wtedy stanie się ona kompletnie bezużyteczna.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej