Płyta indukcyjna nad zmywarką  – Czy można ją tak ustawić?

Zainstalowanie zmywarki pod płytą indukcyjną jest rozważane, zwłaszcza przez osoby które mają małe kuchnie. Musisz jednak wiedzieć, ile miejsca wymaga każde urządzenie oraz ograniczenia związane z takim ustawieniem. Trzeba również wziąć pod uwagę kwestie bezpieczeństwa związane ze zmywarką i płytą kuchenną blisko siebie w kuchni.

Wymagania płyty indukcyjnej

Według instrukcji do płyty Bosch, jeśli ma ona być zamontowana nad zmywarką, wymagana jest dodatkowa izolacji od spodu za pomocą osłony ekranującej 00686002. Izolacja musi więc występować i blacha musi osłaniać płytę.

Płyty indukcyjne wymagają różnej ilości pustej przestrzeni pod spodem, aby zapewnić wystarczającą ilość miejsca na przewody, dmuchawę i obudowę.

W przypadku montażu płyty indukcyjnej nad zmywarką, ten producent wymaga przestrzeni od górnej krawędzi blatu do górnej krawędzi zmywarki na poziomie 65mm.

To dość dużo i w zasadzie można przyjąć, że to wymaganie uniemożliwia rozsądne zainstalowanie płyty nad zmywarką w przeciętnym domu.

Jest tak ze względu na to, że typowe zmywarki mają wysokość około 82 cm (biorąc pod uwagę standardowe zmywarki w rankingu). Dlatego aby móc spełnić ten wymóg, konieczne byłoby podniesienie wszystkich szafek kuchennych. To jednak nie jest wcale proste ponieważ szafki mają swoje typowe wysokości a z drugiej strony co zrobić z powstałą w ten sposób szczeliną między górą zmywarki a blatem.

Mój ranking pokazuje dobre płyty indukcyjne i część z nich ma wysokość ponad 5 cm. Po prostu są one grubsze niż typowe blaty kuchenne. To tylko potwierdza, że dopasowanie do standardowych szafek nie jest łatwe i wymaga większych ingerencji.

Dlatego uważam, że taki montaż nie ma sensu i wymaga zbyt dużo przeróbek. Lepiej zamontować zmywarkę w innym miejscu.

Wymagania dotyczące zmywarki do zabudowy

Zmywarki do zabudowy znajdują się bezpośrednio pod blatem i są zazwyczaj przymocowane do spodu blatu oraz do boku szafek. Dzięki temu unikamy przechylania się do przodu, gdy drzwi są otwarte.

I tu pojawia się kolejny problem. Przez to, że mamy wycięty otwór w blacie pod płytę indukcyjną, mamy ograniczoną możliwość przykręcenia do niego zmywarki.

Nawet jeśli zachowamy odstęp od blatu, jak wspomniałem w nagłówku wyżej, to wtedy przykręcenie też może być utrudnione.

Skutki ciepła i kondensacji

Płyty indukcyjne generują ciepło, podobnie jak zmywarki. Wszelkie szafki lub inne urządzenia kuchenne nad, pod lub po bokach płyty kuchennej muszą być w stanie wytrzymać ciepło o temperaturze do 90 ° Celsjusza.

Z drugiej strony, gdy otwierasz zmywarkę zaraz po cyklu suszenia, para wydobywa się z niej i kondensuje na powierzchniach wokół niej. Para i kondensacja nigdy nie powinny znajdować się wokół płyty kuchennej, zwłaszcza modelu elektrycznego, ze względu na możliwość korozji i uszkodzenia.

To jest kolejny powód dlaczego lepiej umieścić te urządzenia w osobnych miejscach.

reklama

Obawy dotyczące bezpieczeństwa

Oprócz miejsca, którego potrzebuje każde urządzenie, istnieją obawy związane z umieszczeniem płyty kuchennej i zmywarki blisko siebie, a tym bardziej jeden na drugim. Jeśli gotujesz na indukcji, nie chcesz, aby zmywarka wytwarzała jeszcze więcej ciepła w okolicy.

Innym problemem jest schylanie się, aby wyjąć coś ze zmywarki, gdy garnki na płycie indukcyjnej są gorące. Możesz położyć rękę na nich i oparzyć się lub zrzucić patelnię.

Posumowanie

Odpowiadając na pytanie, czy zmywarka pod płytą indukcyjną może być zainstalowana, to tak może. Jednak ograniczenia z tym związane nie są moim zdaniem warte takiego ustawienia.

Według mnie lepiej umieścić oba urządzenia osobno, dzięki temu wyeliminujemy wiele potencjalnych problemów podczas użytkowania naszego sprzętu.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 1 Średnia ocena: 5
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej