Porysowana płyta indukcyjna – Jak usunąć rysy

Niewłaściwa dbałość o płytę ceramiczną może prowadzić do poważnych zarysowań, których najpewniej nie da się już nigdy usunąć. Dlatego należy wcześniej, zaraz po zakupie i jeszcze przed przystąpieniem do jej pierwszego czyszczenia, zapoznać się ze sposobami mycia i konserwacji płyt indukcyjnych. W przeciwnym razie będziemy musieli przywyknąć do widoku zarysowanej powierzchni, która zabiera urządzeniu całą estetykę.

Pasta polerska

Głębokich zarysowań, wykonanych np. drucianą gąbką, niestety nie da się już usunąć. Można sobie jednak poradzić z małymi, drobnymi mikrorysami. W tym celu warto jest spróbować pasty polerskiej.

W tym celu należy nanieść ją na lnianą szmatkę i energicznie pocierać. Warto jednak wcześniej wykonać próbny test, czy aby nie uszkodzi płyty jeszcze bardziej. Zróbmy to w miejscu niewidocznym i sprawdźmy, jak zareaguje płyta w kontakcie z pastą.

Przy tej metodzie warto poświęcić na polerowanie sporo czasu.

Pasta do zębów

Oczekiwane efekty można uzyskać także z użyciem pasty do zębów, tu polecana jest zazwyczaj zwykła biała pasta.

Po naniesieniu pasty na suchą ściereczkę należy wykonywać koliste ruchy od środka płyty do jej brzegów. Jeśli jednak w ten sposób nie zdołamy usunąć głębokich rys, to na pewno wygładzimy powierzchnię.

Soda oczyszczona

Nieraz już przekonaliśmy się, że soda oczyszczona ma wszechstronne zastosowanie w naszym domu. Tym razem może też pomóc przy usuwaniu mikrouszkodzeń na powierzchni płyty indukcyjnej.

W pierwszej kolejności przygotowujemy pastę czyszczącą z użyciem sody oczyszczonej i wody. Wcieramy ją suchą i miękką ściereczką, a na koniec polerujemy całą powierzchnię.

Środek do polerowania ekranów

W sklepach sprzedawane są specjalne środki usuwające rysy z ekranów telefonów, które nam w tym pomagają. Bez wątpienia można się nimi posłużyć także w przypadku polerowania płyty indukcyjnej.

Usuwają bardzo drobne ryski i nabłyszczają jej powierzchnię. Tego rodzaju środki sprzedawane są w zestawach z nasadką, jednak do czyszczenia płyty indukcyjnej wystarczy tylko sam preparat.

Jak uniknąć rys na płycie indukcyjnej?

Aby nie doprowadzać do rys i uszkodzeń na powierzchni płyty, należy dobrze o nią dbać. Nie wolno więc używać do czyszczenia ostrych gąbek, druciaków czy szorstkich ściereczek z drobinkami.

Lepiej posłużyć się szmatką z mikrofibry, która traktuje powierzchnię delikatnie. W ostateczności używajmy tylko tych skrobaków, jakie są dedykowane do płyt indukcyjnych.

Co ważne, do mycia i czyszczenia płyty korzystamy z delikatny środków myjących, jak płyn do mycia naczyń czy szyb lub rozrobiony z wodą ocet. Nie powinno się traktować płyt mleczkiem do łazienek czy wszelkimi wybielaczami.

Na koniec pamiętajmy, że nie zaleca się przesuwania garnków po powierzchni płyty. Lepiej jest podnieść naczynia i odstawić je w żądane miejsce.

Użytkowanie porysowanej płyty

W sytuacji, gdy na naszej płycie znajdują się tylko niewielkie mikrouszkodzenia i zarysowania, to nie ma przeciwwskazań, aby na niej dalej gotować. Problem powstaje w momencie, gdy została znacznie uszkodzona. Bardzo głębokie rysy mogą się bowiem pogłębiać w kontakcie z wysoką temperaturą.

Nie zaleca się więc dalszego korzystania ze sprzętu, który został mocno uszkodzony lub porysowany, a nade wszystko popękany czy potłuczony. Takie działanie jest niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić nawet do powstania pożaru. W takiej sytuacji lepiej sprawdzić najlepsze płyty indukcyjne i kupić nowy model dobrej firmy.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat zajmuję się sprzętem AGD i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej