Rozmrażanie lodówki

Rozmrażanie lodówki

Jak rozmrozić lodówkę, żeby zrobić to skutecznie, a dodatkowo nie zmarnować znajdującego się w zamrażarce jedzenia? Systemy No Frost trochę nas rozpuściły, ponieważ wiele osób wręcz nie wyobraża sobie samodzielnego rozmrażania lodówki. Oczywiście, że nie jest to przyjemne zadanie i wymaga czasu, dlatego przygotowaliśmy poradnik, jak wykonać tę czynność krok po kroku.

Jak często rozmrażać lodówkę?

Duża ilość lodu w zamrażalniku, to większe zużycie prądu. Poleca się więc monitorowanie pokrywy lodowej, aby zmniejszyć rachunki za energię. Zwykle rozmrażanie powinno się wykonywać jeden lub dwa razy do roku. Wszystko jednak będzie uzależnione od stylu użytkowania lodówki. Lepiej robić to częściej, to gruba pokrywa lodowa nie zdąży się zgromadzić w naszym zamrażalniku i skrócimy czas procesu rozmrażania.

1. Przygotowanie do rozmrażania

Proces rozmrażania lodówki należy zaplanować z pewnym wyprzedzeniem. Oczywiście można się pokusić o wykonanie tej czynności spontanicznie, ale narażamy na zepsucie produkty spożywcze znajdujące się w komorze chłodzącej oraz w zamrażalniku. Jeśli jednak zaplanujemy to z tygodniowym wyprzedzeniem i zjemy większość jedzenia, w ten sposób pojemniki będą puste lub chociaż mniej zapakowane.

  • Odłączamy od prądu lodówkę
  • Przed przystąpieniem do właściwego rozmrażania, koniecznie należy opróżnić wszystkie półki, szuflady oraz całą komorę zamrażalnika. We wnętrzu nie powinien się znajdować żaden produkt, szuflada czy półka.
  • Co ważne, drzwi urządzenie muszą zostać uchylone, bo ich zamknięcie, podczas rozmrażania, powoduje brzydki zapach i gromadzenie się bakterii w jej wnętrzu. Tak przygotowana lodówka powinna się swobodnie rozmrozić.
  • Wokół lodówki należy rozłożyć chłonne ręczniki, aby ściekająca powoli woda mogła być przez nie zbierana. W przeciwnym razie istnieje ryzyko zalania powierzchni podłogi. Trudno powiedzieć, jak wielkie ilości wody zaczną się wokół niej gromadzić.

Co zrobić z jedzeniem przed rozmrażaniem?

Planując proces rozmrażania, jesteśmy w stanie spożytkować wiele produktów żywnościowych na bieżąco. Bywa jednak, że nie jest to całkowicie możliwe. Jeśli szacujemy, że rozmrażanie nie będzie trwać długo, to niektóre produkty (te głębiej zamrożone) można owinąć zimną gazetą lub woreczkami z kostkami lodu, aby się całkowicie nie ochłodziły. Zawsze też można przenieść je na krótki czas do lodówki sąsiada.

Poleca się także wykonywanie rozmrażania zimą, gdy temperatura na zewnątrz oscyluje poniżej zera, wówczas mrożonki można przechować na balkonie. Oczywiście takie produkty, jak lody, raczej nie przetrwają próby rozmrażania lodówki i nie będą się nadawać do ponownego zamrożenia po jej umyciu.

2. Rozmrażanie

Jak długo trwa rozmrażanie lodówki?

Wszystko będzie zależeć, z jak dużą grubością lodu mamy do czynienia. Może to być więc od kilku godzin do nawet kilkunastu.

Powolne oczekiwanie na pełne topnienie lodu jest najbardziej korzystne i najbezpieczniejsze dla naszego urządzenia.

Pod żadnym pozorem nie wolno samodzielnie przekuwać lodu, np. ostrymi narzędziami, ponieważ może dojść do przebicia ścianek komory chłodzącej, a to będzie już oznaczać nic innego, jak usterkę urządzenia, której praktycznie nie da się naprawić.

Jak przyspieszyć proces rozmrażania?

Istnieją pewne sposoby, które nie będą nam kazały tak długo czekać na rozpuszczenie lodu, a przy okazji będą bezpieczne dla urządzenia.

  • Jednym z nich jest umieszczenie miski pełnej gorącej wody do zamrażalnika. Po zamknięciu drzwiczek należy odczekać do 30 minut i zebrać wodę, która uległa stopieniu. Taką czynność należy powtarzać kilkakrotnie aż do roztopienia lodu.
  • Kolejnym pomysłem może być umieszczenie tylko zwilżonej wrzątkiem szmatki w żaroodpornym naczyniu.
  • Warto też co jakiś czas przecierać ścianki zamrażarki. Lód będzie się wówczas szybciej rozpuszczał, a nawet uwalniał całe fragmenty, które lekko oderwiemy rękoma.

3. Czyszczenie po rozmrożeniu

Po dokładnym usunięciu lodu, należy dokładnie umyć całą lodówkę.

  • Można to wykonać z użyciem odrobiny płynu do naczyń i ciepłej wody. Niektórzy wolą to zrobić z pomocą sody oczyszczonej, inni zaś z odrobiną octu. Wszystkie te sposoby doskonale sprawdzają się do usuwaniu brzydkich zapachów z lodówki. Pozwalają też na pozbycie się bakterii. Ocet miewa jednak działanie zbyt mocne i może wpływać na niszczenie plastiku.
  • Następnym krokiem będzie dokładne osuszenie wnętrza urządzenia. Nie można zostawiać wilgotnych ścian czy półek, ponieważ po podłączeniu sprzętu do zasilania, natychmiast zajdą szronem, a w szybkim czasie także warstwą lodu.
  • Dobrym zwyczajem jest też sprawdzenie uszczelki wokół drzwi, ponieważ jej nieprawidłowe przyleganie może prowadzić do gromadzenia szronu. Nierzadko stosuje się także metodę przecierania uszczelki odrobiną oleju, aby wspomóc lepsze zasysanie drzwi podczas ich zamykania.

4. Ponowne podłączenie do prądu

  • Po dokładnym umyciu i osuszeniu urządzenia należy ponownie podłączyć je do źródła zasilania.
  • Termostat ustawiamy na najniższą możliwą temperaturę, aby przywrócić w jej wnętrzu chłodny klimat.
  • Po 30 minutach działania można ją z powrotem przestawić na normalny poziom chłodzenia.
  • Dopiero wtedy umieszczamy jedzenie. Należy jednak pamiętać, że nie wolno ponownie zamrażać produktów, które były już raz rozmrożone.

Czy trzeba rozmrażać lodówki No Frost?

Nowoczesne lodówki zmniejszają konieczność samodzielnego, wielogodzinnego rozmrażania lodówki. Takie rozwiązanie powoli staje się już standardem. Niektórzy użytkownicy zalecają jednak 1-2 razy do roku rozmrażać lodówkę z No Frost bo, jak sugerują, unikniemy wówczas awarii sprzętu. Będzie to jednak dużo szybsze i mniej pracochłonne.

Dobre chłodziarko-zamrażarki wolnostojące znanych marek, jak Samsung czy LG, posiadające technologię pełnego No Frost, można już kupić od 1600 zł (ranking lodówek). Nie jest to więc zbyt wygórowana cena, a funkcja No Frost naprawdę pozwala zaoszczędzić czas niezbędny na rozmrażanie sprzętu i ograniczyć marnowanie żywności oraz problem jej przechowywania.

W przypadku lodówek do zabudowy, koszt technologii No Frost jest już dużo większy. Za dobry model No Frost należy zapłacić od 2000 zł i wybór jest mniejszy.

Jak działa system No Frost?

Pełne No Frost, czyli system obejmujący zarówno komorę chłodziarki, jak i zamrażalnika, zapobiega osadzaniu się na ściankach i w całym wnętrzu lodówki szronu oraz lodu. Odpowiednia cyrkulacja powietrza kontroluje optymalne utrzymanie wilgoci. Jedzenie nie będzie pokrywać się szronem, podobnie jak ścianki lodówki.

Warto jednak pamiętać, że można spotkać dwa systemy: Low Frost i Full No Frost. Ten pierwszy tylko ogranicza osadzanie szronu i lodu, ale całkowicie przed nim nie chroni. Rozmrażanie lodówki będzie zachodzić rzadziej, ale wciąż może się okazać konieczne.

Lodówki z pełnym No Frost oznaczają, że utrzymany jest optymalny poziom wilgotności w stosunku do standardowych rozwiązań. Poza tym, jedzenie nie musi już być przechowywane w plastikowych pudełkach, gdyż równomierne odprowadzanie wilgoci, to także nie mieszanie się zapachów między sobą.

Zalety systemu No Frost

Pełne No Frost to nie tylko brak konieczności cyklicznego rozmrażania zamrażalnika i pozbywania się nadmiaru lodu. To także szereg innych zalet:

  • czysta lodówka, bez wyciekającej wody,
  • dłuższe zachowanie produktów spożywczych, ze względu na optymalne utrzymanie wilgotności wewnątrz lodówki,
  • owoce i warzywa nie zachodzą szronem oraz nie ulegają „zlepieniu” przez lód,
  • wyższa efektywność urządzenia,
  • niższe rachunki za prąd, ze względu na zachowanie stałej temperatury i wilgotności w komorach urządzenia,
  • większa stabilność pracy chłodziarki-zamrażarki, ze względu na brak konieczność jej czasowego wyłączania ze źródła zasilania oraz rozpoczynania działania na pełnej mocy,
  • mniejsze ryzyko awaryjności sprzętu spowodowane, np. uszkodzeniem mechanicznym podczas niewłaściwego rozmrażania urządzenia,
  • duża oszczędność czasu użytkownika, a także mniej marnowanej żywności.
Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej