Zapach w lodówce – 11 skutecznych sposobów

Niewłaściwie przechowywana żywność w lodówce to źródło nieprzyjemnych zapachów, których później trzeba się pozbyć. Wystarczy kilka sprawdzonych sposobów, nie tylko jak usunąć brzydką woń z chłodziarki, ale także jak do niej w ogóle nie dopuścić. Te porady pozwolą też znacznie zaoszczędzić na zakupach, ponieważ po ich wdrożeniu w życie przestaniemy wyrzucać jedzenie przedłużając jego datę ważności do spożycia.

Co pochłania zapachy w lodówce?

Istnieje wiele możliwości, jak pozbyć się przykrego zapachu z lodówki. Duża część z nich to sposoby naturalne, które nie będą niebezpiecznie wpływały na przechowywaną tam żywność. Oto niektóre z nich:

1. Proszek do pieczenia i soda oczyszczona

Soda oczyszczona dobrze znana jest tym, którzy cenią sobie ekologiczne sposoby czyszczenia domu. Jak się okazuje, to nie tylko doskonały środek czyszczący, ale także znakomity pochłaniacz zapachów. Wystarczy rozsypać go na spodku i zostawić w chłodziarce. Podobne, choć słabsze działanie ma proszek do pieczenia i można go stosować wymiennie, jeśli akurat nie mamy w domu sody, czyli wodorowęglanu sodu.

2. Kawa

Kawa ma silny i bardzo przyjemny zapach, który zdominuje fetor. Zmielona jest jeszcze intensywniejsza, dlatego można ją umieścić na półce wewnątrz lodówki i wymieniać raz na trzy dni. Warto pamiętać, że otwarte opakowanie kawy także trzyma się w lodówce. W ten sposób nie traci tak szybko swego wyjątkowego aromatu.

3. Węgiel aktywowany

Węgiel leczniczy ma wiele zastosowań, dlatego warto go mieć w domowej apteczce. Pokruszone tabletki umieszczone na talerzyku pochłoną też zapachy w chłodziarce.

4. Żwirek bezzapachowy

Oto dwa sposoby, które mogą się wydawać nieco kontrowersyjnym pomysłem. Chodzi tu np. o żwirek dla kota. Wystarczy już pół szklanki, aby pokazał co potrafi, jednak musi to być żwirek bezzapachowy.

5. Gazeta

Zmięta w kulki gazeta potrafi skutecznie usuwać przykre zapachy, ale także pochłania nadmiar wilgoci.

6. Pochłaniacze ze sklepu

Osobom, które nie ufają naturalnym sposobom, można polecić pochłaniacze dedykowane specjalnie do lodówek. Są one wytwarzane na bazie węgla aktywnego. Posiadają filtr węglowy, który może być użytkowany nawet kilka miesięcy. Innym rozwiązaniem są pochłaniacze produkowane w technologii mikroban, które są droższe i sprawdzą się w sytuacji, gdy gromadzimy w lodówce dużo mięsa, wędlin i wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego.

7. Boraks

Kwas borowy (czteroboran sodu) ma silne zdolności absorpcyjne, dlatego poradzi sobie z zapachami w chłodziarce, a do tego jest środkiem w pełni ekologicznym i bezpiecznym dla zdrowia.

8. Cytrusy

Po przekrojeniu cytryn lub pomarańczy na pół, możemy je umieścić w lodówce, a te z czasem pochłoną zapachy. Ten sposób można stosować bez ograniczeń, o ile będziemy regularnie wymieniać owoce.

9. Jabłka

Obrane jabłka tniemy na ćwiartki, a następnie układamy je na jednej z półek. Kilka dni z rzędu wymieniamy owoce na świeże, a brzydki zapach w lodówce powinien powoli znikać.

10. Ziemniak

Surowy ziemniak przekrojony na pół także radzi sobie z nieprzyjemnymi zapachami. Trzeba go wymieniać co 2-3 dni, bo w przeciwnym razie to on stanie się źródłem nieprzyjemnej woni.

11. Goździki i cynamon

Goździki mają szereg ciekawych zastosowań, a jednym z nich jest umiejętność pochłaniania brzydkich zapachów. Garstka goździków wystarczy, aby pozbyć się brzydkiego zapachu. Niektórzy chętnie rozkładają go także w szafkach kuchennych, ponieważ odstrasza nieproszonych gości, jak choćby mole kuchenne. Cynamon zaś ma silne właściwości antybakteryjne i pomaga w walce z zapachami w chłodziarce.

Czyszczenie lodówki

System No Frost, który jest już niemal standardem w nowoczesnych lodówkach sprawia, że nie musimy jej samodzielnie rozmrażać. Na ściankach nie gromadzi się już lód, a chłodziarka wydaje się być czystsza. W rzeczywistości jednak wciąż należy o nią dbać, regularnie przecierając wilgotną szmatką szuflady, półki oraz ścianki. Możemy to robić za pomocą octu lub płynu do naczyń, jeśli lodówka jest pokryta antybakteryjną powłoką. Zaleca się cykliczne czyszczenie, które należy dokonywać minimum raz w miesiącu.

Odpowiednie rozkładanie produktów na półkach

Temperatura chłodziarki nie może być zbyt wysoka, ponieważ wpływa to na szybsze gromadzenie się bakterii. Warto też mieć świadomość, że żywność należy odpowiednio rozłożyć na półkach chłodziarki zgodnie z zasadą, że im wyżej, tym cieplej. Dlatego właśnie na dolnej półce przechowujemy surowe mięso i ryby, a na górnej produkty z długim terminem ważności, jak np. dżemy.

reklama

Wskazówki, jak uniknąć brzydkiego zapachu

Niektóre produkty żywnościowe psują się szybciej. Z pewnością należą do nich na przykład surowe mięso oraz ryby. Nie zaleca się trzymania ich w chłodziarce zbyt długo. Dlatego warto zamrozić je w zamrażalniku, a wtedy przedłużymy ich żywotność nawet o kilka miesięcy.

Poniżej kilka innych rad, jak traktować poszczególne produkty, aby zachować je na dłużej:

  • Jajka zawsze wyjmujemy z papierowych wytłaczanek. Przechowujemy je w plastikowych dedykowanych pojemnikach, które najczęściej znajdują się na drzwiach lodówki. Muszą być bowiem z dala od pozostałej żywności.
  • Wędliny oraz sery wyjmujemy ze srebrnych lub foliowych opakowań owijając papierem śniadaniowym tak, aby był tam dopływ powietrza. Można także włożyć je do szklanych, zamykanych pojemników. Nie stracą wówczas tak szybko swojej świeżości, a co najważniejsze, nie wyschną.
  • Surowe mięso należy odizolować od pozostałej żywności.
  • Produkty żywnościowe nie powinny się stykać z tylną ścianką lodówki.
  • Sałatki i surówki stwarzają doskonały mikroklimat do produkcji bakterii, dlatego nie wolno zbyt długo ich przechowywać i zawsze należy je wkładać do zamkniętych pojemników.
  • Owoce i warzywa nie powinny być myte przed włożeniem do lodówki, ponieważ będą się szybciej psuły. Zawsze należy je przechowywać w osobnej szufladzie na dnie chłodziarki, ułożone w miarę luźno. Najlepiej, jeśli się ze sobą nie stykają. Dno szuflady można wyłożyć papierowym ręcznikiem, co pochłania nadmiar wilgoci.
  • Żywność konserwowaną należy wyjąć po otwarciu z puszki.
  • Sery zawsze trzymaj w osobnych pojemnikach. Dotyczy to szczególnie tych, które charakteryzują się specyficzną, silną wonią.
  • Cebula, szczególnie po przekrojeniu, wydaje bardzo intensywny aromat, którym może spowodować nieprzyjemny zapach w lodówce. Trzeba ją trzymać w osobnym naczyniu z zamknięciem, jednak nie zbyt długo.

Pamiętajmy, że regularne przeglądanie produktów żywnościowych umieszczonych w lodówce przyczyni się do unikania brzydkich zapachów. Utrzymanie chłodziarki i zamrażalki w czystości jest podstawowym i koniecznym zabiegiem, jeśli nie chcemy marnować jedzenia.

Jeśli szukasz informacji o tym jaką lodówkę kupić, to w rankingu lodówek możesz sprawdzić najciekawsze i najlepsze lodówki w różnych cenach.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej