Mycie lodówki – krok po kroku

Otwarte wnętrze chłodziarki lodówki a w środku na półce stoi detergent oraz szmatka

Czysta lodówka to higiena żywienia i przyjemność jej codziennego użytkowania. Niewiele urządzeń jest tak często wykorzystywanych, jak właśnie lodówka, do której zaglądamy nawet kilkanaście razy dziennie, sięgając po napoje i przekąski. Jeśli zaniedbamy zabieg jej mycia, to możemy się narazić na ryzyko związane nawet z zatruciem pokarmowym.

Jak często należy myć lodówkę?

Czyszczenie lodówki powinno się wykonywać dość często. W dużych rodzinach warto to robić nawet raz na miesiąc, a minimum jeden raz na trzy miesiące. W ten sposób będziemy pewni nie tylko, że jest czysta i higieniczna, ale także jednocześnie zadbamy o regularne przeglądanie produktów pod względem ich daty ważności.

Mycie lodówki warto też planować zarówno przed dłuższymi świętami, kiedy musi do niej trafić więcej potraw i produktów, jak i po nich. Gdy jest pełna, istnieje większe ryzyko rozlania potraw czy zabrudzenia półek bądź ścianek przez niektóre produkty.

1. Opróżnienie lodówki

Opróżnione wnętrze chłodziarki w lodówce

Pierwszym krokiem jest opróżnienie lodówki. Niektóre z produktów można trzymać poza nią zaledwie do godziny, więc nie mamy zbyt wiele czasu na jej dokładne oczyszczenie.

Podczas opróżniania urządzenia, konieczne jest sprawdzenie czy wszystkie otwarte produkty żywnościowe pozostaną wciąż świeże i zdatne do spożycia. Na pewno wewnątrz znajdziemy takie, których data ważności jest bliska.

Nierzadko spotyka się też spleśniałe dżemy, konfitury czy śmietanę. Rozwijające się wówczas bakterie mogą niekorzystnie wpływać na produkty, które są w ich sąsiedztwie, dlatego trzeba zawsze sprawdzać czy aby nie mamy nic, co nie jest już zdatne do ponownego wykorzystania.

Wędlinę czy inne luźno usytuowane na półkach produkty umieśćmy w pojemnikach próżniowych.

Pamiętajmy, że zwlekanie z myciem po opróżnieniu lodówki może się wiązać z koniecznością wyrzucenia niektórych z nich. Otwarte mleko czy wędlina nie mogą długo pozostawać w ciepłym otoczeniu, bo bardzo szybko ulegają zepsuciu.

2. Czyszczenie wszystkich ruchomych części lodówki

Dłonie osoby myjącej wodą i ścierką szuflady i przegrody z lodówki

Lodówka wyposażona jest w szereg półek, pojemników i szuflad, które można swobodnie wyjąć. Ich wyczyszczenie będzie wówczas znacznie prostsze i dokładniejsze. Odczekajmy chwilę po ich zdemontowaniu, aby uzyskały temperaturę pokojową. Jeśli będą zbyt chłodne i od razu włożymy je do ciepłej wody, to delikatny plastik może ulec pęknięciu.

Elementy te myjemy w ciepłej wodzie z odrobiną płynu do naczyń, miękką gąbką. Robimy tak również ze szklanymi półkami lub tymi wykonanymi z mocnego plastiku. Nie zostawiajmy ich jednak do wyschnięcia.

Po wypłukaniu pod zimną, bieżącą wodą, lepiej przetrzeć je suchą szmatką, aby nie zebrały się na nich zacieki. Dla pewności pozostawiamy je na kolejne 15-20 minut na suszarce do naczyń lub ręczniku dobrze wchłaniającym wodę. Wtedy będziemy mieć pewność, że po ich włożeniu na swoje miejsce są zupełnie suche i nie zakłócą nam temperatury panującej wewnątrz lodówki.

3. Czyszczenie komory chłodzącej lodówki

Dłoń osoby ze szmatką, czyszczącej komorę chłodzącą w lodówce

Do mycia można wybrać środki i detergenty sprzedawane w sklepach, jak np. płyn do naczyń, jednak zajmie to więcej czasu, ponieważ po wszystkim będziemy musieli jeszcze raz przetrzeć półki samą wodą, usuwając pozostałości detergentów.

Czasami lepiej jest używać do czyszczenia środków jadalnych, które dodatkowo pochłaniają zapachy, jak np. soda oczyszczona lub ocet. W tym celu napełniamy butelkę ze spryskiwaczem gorącą wodą (1 litr wody) oraz 2-3 łyżkami sody oczyszczonej.

Można też przyrządzić roztwór z octu w ilości 1/3 octu spirytusowego i 2/3 wody.

Do czyszczenia używamy miękkiej szmatki z mikrofibry. Spryskujemy powierzchnię ścianek i całą komorę lodówki, a następnie przecieramy szmatką. Jeśli zabrudzenia są zbyt silne, to warto posłużyć się pastą czyszczącą wykonaną z sody oczyszczonej (soda oczyszczona z odrobiną wody). Nanosimy je na miejsca głęboko zabrudzone i pozostawiamy środek na 20 minut.

Po tym czasie przecieramy szmatką i gotowe. W trudno dostępne szczeliny docieramy szczoteczką do zębów.

Na koniec pamiętajmy, aby osuszyć lodówkę i dobrze ją wytrzeć ręcznikiem papierowym lub szmatką łatwo zbierającą wodę.

Do mycia nie używajmy żadnych chemicznych wybielaczy, ponieważ zostawiają nieprzyjemny zapach, którego długo nie można wywietrzyć. Poza tym, mogą być niebezpieczne dla przechowywanej tam żywności. Takie zabiegi stosuje się raczej w lodówkach długo nieużywanych, np. po wynajmie itp.

4. Czyszczenie lodówki od zewnątrz

Ręka osoby czyszczącej szmatką drzwi zewnętrzne lodówki

Zewnętrzną obudowę lodówki właściwie można wyczyścić w każdej chwili, ponieważ nie ma potrzeby jej opróżniać. Łatwiej to jednak będzie wykonać jednorazowo, ponieważ dotrzemy wówczas do każdego zakamarka, jak np. uszczelka drzwiowa.

Przecieramy ją dowolnie wybranym środkiem, typu płyn do naczyń, soda oczyszczona czy ocet. Można tu też bez przeszkód użyć detergentów służących do mycia każdego rodzaju powierzchni.

Uszczelkę w drzwiach szybciej i prościej doczyścimy szczoteczką do zębów. Ponownie posłuży nam ona do mycia wszelkich zakamarków, nawet szczelin przy podłodze, choć tę czynność wykonujemy na sam koniec. Środki chemiczne nie mogą być jednak żrące. Pamiętajmy, żeby używać tylko takich, które są przeznaczone do stali nierdzewnej, by nie uszkodzić obudowy lodówki.

Jeśli to możliwe, to odkurzamy także szczeliny wokół lodówki.

Raz na jakiś czas można też odkręcić uchwyt drzwiowy, ponieważ tam zbiera się sporo zanieczyszczeń. Jest to jedno z najczęściej chwytanych powierzchni, więc można go przetrzeć także roztworem z alkoholem sterylizującym.

5. Sposoby na brzydki zapach w lodówce

Opakowanie sody oczyszczonej, które stoi na półce we wnętrzu chłodziarki

Zmieszane zapachy produktów spożywczych tych świeżych, jak i tych, które najlepsze momenty mają już za sobą, może wywołać nieprzyjemne reakcje. Istnieją proste sposoby, jak się ich pozbyć.

Wystarczy pozostawić w lodówce otwarty słoik z sodą oczyszczoną lub tacę z węglem aktywnym bądź z fusami do kawy (nie wspominając już o żwirku dla kota), aby po kilku dniach brzydki zapach w lodówce został całkowicie zneutralizowany.

Tym, którzy mogą sobie na to pozwolić, poleca się zostawić otwartą (i koniecznie pustą) lodówkę na noc, żeby wywietrzała. To także dobrze działa.

6. Codzienne sposoby na czystą lodówkę

Warto zastosować także środki prewencyjne, które nie doprowadzą do silnych zabrudzeń lub brzydkich zapachów w lodówce. W tym celu codziennie sprawdzajmy, czy aby coś się nam nie zepsuło.

Róbmy regularny przegląd zawartości komory chłodzącej. Nakrętkę od dżemów czy keczupu przecierajmy szmatką po użyciu, aby półki lodówki się nie kleiły od pozostałości sosów czy przetworów.

Rozmrażane mięso zawsze pozostawiajmy w głębokim naczyniu. W ten sposób rozmrażany lód nie wycieknie do wnętrza lodówki. To ważne, ponieważ taka woda nosi w sobie pozostałości surowego mięsa i jest szczególnie niebezpieczna dla pozostałej żywności.

Wędliny i sery (szczególnie o intensywnym zapachu) przechowujmy zaś w szczelnych pudełkach z zamknięciem.

Na koniec ostatnia uwaga. Nigdy nie przepełniajmy lodówki, bo trudno wówczas o dobrą organizację przestrzeni i możliwość łatwego wybierania poszczególnych produktów, a to zawsze niesie ze sobą spory bałagan.

Jeśli twoja lodówka jest zbyt mała i szukasz nowej to w innym artykule pokazujemy ranking lodówek wolnostojących i ranking lodówek do zabudowy. Są tam polecane modele i sprawdzone przez użytkowników.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz