Jaką lodówkę kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Wybór lodówki to decyzja na długie lata. Dlatego warto starannie przemyśleć, jakie cechy powinien mieć nasz sprzęt, aby spełniał nasze oczekiwania nie tylko w momencie zakupu, ale także przez długi czas po nim.
Czasami oszczędzanie nie ma sensu, ponieważ lodówki używamy codziennie, a pewne niedogodności mogą ciągle nam przeszkadzać. Na co więc zwrócić uwagę, aby być zadowolonym z tego niezbędnego urządzenia?
Wolnostojąca czy pod zabudowę?
To wybór uzależniony od rodzaju i wielkości pomieszczenia, jakie mamy do dyspozycji, ale także preferowanej estetyki. Jeśli zależy nam na spójnym charakterze całego wnętrza, to skłonimy się do zakupu sprzętu pod zabudowę, aby nie zaburzał swym wyglądem przestrzeni.
Będzie on wówczas ukryty pod frontami mebli. Jest to najczęściej wybór, którego dokonujemy w momencie remontu całej kuchni.
Wymieniając tylko sprzęt AGD, zwykle decydujemy się na lodówkę wolnostojącą. W takim przypadku będziemy mieć też szeroki wachlarz wyboru, ponieważ jest więcej interesujących modeli.
Lodówki pod zabudowę charakteryzują się mniejszymi gabarytami i pojemnością. Dobrze jest mieć na uwadze fakt, że podczas ewentualnej awarii sprzętu pod zabudowę, będziemy musieli się liczyć z większym zakresem prac naprawczych.
Dodatkowo wymiana na nowy model będzie dotyczyć takich samych gabarytów, bo dostosowujemy je do istniejących już frontów. Lodówki wolnostojące sprawiają więc znacznie mniej problemów, a poza tym są bardziej pojemne i lepiej wyposażone co pokazują moje rankingi i w nich najlepsze lodówki i najlepsze lodówki do zabudowy.
Więcej o tym czy lepsza jest lodówka do zabudowy czy wolnostojąca, już pisałem.
Wielkość lodówki
Gdy myślisz o tym jaką lodówkę wybrać, warto zwrócić uwagę na rozmiar. Obecnie największe modele lodówek są naprawdę spore. Najczęściej pną się w górę, przy zachowaniu optymalnej głębokości.
Oczywiście gabaryty lodówki będą bezpośrednio wpływać na jej pojemność, ale także wyższe zużycie energii elektrycznej. Wielu producentów stara się jednak maksymalnie ograniczyć koszty eksploatacji sprzętu, nawet tego o dużej pojemności. Można więc znaleźć takie modele, które imponują swoją pojemnością, a dodatkowo wcale nie wpływają na wyższe rachunki za energię.
Lodówki wysokie, mające 200 cm wysokości, posiadają pojemność chłodziarki nawet 276 litrów, a zamrażalnik 114 litrów. Mają więc sporą pojemność i są przeznaczone dla większych rodzin.
Co warto podkreślić, nie zajmują wiele miejsca, ponieważ z reguły właśnie pną się w górę. Ich szerokość to 59 cm, a głębokość do 69 cm.
Istnieje też cała gama mniejszych modeli. Klasyczne sprzęty wyposażone są w jedne drzwi, ale coraz większą popularnością cieszą się lodówki dwudrzwiowe, czyli side by side. Będą mieć szerokość nawet 90 cm. Ich pojemność to nawet 500 litrów.
Sprawdzą się jednak w dużych wnętrzach, dlatego najczęściej kupowane są do domów wolnostojących, gdzie można sobie pozwolić na większych rozmiarów pomieszczenia kuchenne. Takie lodówki są bardzo wygodne i zwykle zamrażalnik w nich znajduje się z lewej strony, a chłodziarka z prawej.
Klasa energetyczna
Jasnym jest, że lepiej płacić mniej za energię elektryczną, a lodówki pobierają ją przez całą dobę. To właśnie z tego powodu klasa energetyczna staje się bardzo istotnym parametrem i kryterium wyboru podczas dokonywania zakupów.
Zgodnie z najnowszą Dyrektywą Unijną, sprzęty AGD muszą się charakteryzować klasą energetyczną od A do G. Wiele lodówek, mimo dużej pojemności ok. 330 litrów oferuje niewielkie zużycie prądu, bo w granicach 150 zł rocznie.
Jednak znaczna część sprzętów wciąż charakteryzuje się sporym zużyciem, bo sięgającym nawet do 250 zł rocznie, a więc znacznie więcej, niż w przypadku najbardziej ekonomicznych modeli. Zalicza się je do klasy F.
Warto więc rozważyć, czy nie nabyć lodówki zużywającej mniej prądu, tym bardziej, że pozostaje ona włączona 24 godziny na dobę. Poczytaj też ile prądu zużywa lodówka.
Głośność pracy
Lodówka swym hałasem może uprzykrzyć życie. Obecnie nowe modele raczej nie należą do głośnych.
Urządzenia bardzo ciche nie przekraczają 36 dB, a dostatecznie ciche mieszczą się w 40 dB.
W zależności od modelu i marki możemy jednak usłyszeć bardzo charakterystyczne dźwięki podczas np. włączania sprężarki czy jej wyłączania. Nierzadko opisywane są one także w instrukcji, jako naturalne, które nie powinny przysparzać wątpliwości co do poprawnego działania sprzętu.
Jaką markę lodówki wybrać?
W naszym artykule o najmniej awaryjnych lodówkach piszę, że Whirlpool jest najbardziej polecaną marką przez serwisantów w USA. To ważne informacje bo przecież oni mają kontakt z tymi urządzeniami na co dzień.
Na drugim miejscu znajduje się Samsung a na trzecim LG.
Według innego badania na podstawie oceny klientów zwycięzcą jest Samsung i LG.
Są to ciekawe wyniki i potwierdzają opinie klientów z Polski, którzy te właśnie marki chętnie kupują i polecają.
Jeśli zastanawiasz się jaką lodówkę kupić, to modele Samsung i LG są w niewygórowanej cenie. Kupując je otrzymujesz naprawdę dobrej jakości sprzęty, wyposażone we wszystko, co niezbędne. Lodówki Whirlpool, Samsung oraz LG są też ekonomiczne, a modele w dobrej klasie można już kupić za niewielkie pieniądze.
Nasz wybór może być więc uzależniony od ceny, dostępnych promocji czy wybranych akcesoriów lub ogólnego wyglądu lodówki. Mamy w czym wybierać.
Funkcje lodówki
Jeśli wydaje się nam, że lodówka jest prostym i nieskomplikowanym w swym działaniu urządzeniem, to możemy się bardzo pomylić. Być może tak było kiedyś, ale obecnie producenci prześcigają się w dodawaniu najróżniejszych funkcjonalności czy akcesoriów, aby skłonić nas do zakupu.
Niektóre urządzenia z wyższej półki wyposażone są nawet w tablety czy aparaty, które skanują wnętrze, a następnie wysyłają nam informację za pomocą Wi-fi, jakich produktów brakuje w komorze i które należałoby zakupić.
W przypadku standardowych modeli, na pierwszy plan rzucają się:
- System No Frost w lodówkach – to funkcja, która sprawia, że schłodzone powietrze cyrkuluje we wnętrzu lodówki nie pozwalając na osadzanie się na jej ściankach szronu lub lodu. Nadmiar wilgoci jest natychmiast usuwany, a lodówki nie trzeba cyklicznie rozmrażać. To bardzo wygodna i można by powiedzieć, że wręcz podstawa funkcja, w jaką powinna być wyposażona lodówka.
- Łagodne zamykanie drzwi – dźwięk zamykania drzwi lodówki jest dość charakterystyczny. Czasem jest to nawet trzask, dlatego bardzo popularnym rozwiązaniem stał się system SoftClose lub Softsystem. Drzwi bardzo delikatnie domykają się, bez naszej ingerencji i jakiegokolwiek hałasu.
- Multi – Airflow – to system, który wpływa na dłuższe przechowywanie żywności. Polega na cyrkulacji chłodnego powietrza w komorze, dzięki czemu temperatura w lodówce jest nieustannie wyrównywana.
- Komora świeżości – to jedna z komór lodówki, będąca osobną strefą, gdzie panuje minimalna temperatura O °C. Nierzadko nazywana jest ona komorą Fresh i służy do przechowywania warzyw oraz owoców. Wszystkie produkty zachowują tu dłuższą świeżość.
- Szybkie schładzanie – niekiedy funkcja ta uznawana jest za niepotrzebną, jednak w istocie pozwala ona szybko schłodzić produkty, które się psują. Jest szczególnie pomocna podczas upalnych dni.
- Alarm otwartych drzwi – jak wiadomo, częste otwieranie drzwi lodówki, szczególnie na dłuższy czas, powoduje utratę niskiej temperatury w komorze chłodzenia, ponieważ ciepłe powietrze dostaje się do środka. Wpływa to bezpośrednio na wyższe zużycie prądu, gdyż sprężarka musi się załączyć, aby wyrównać temperaturę, jeśli czujnik uzna, że jest za wysoka. Chcąc tego uniknąć, producenci montują w swoich urządzeniach alarm otwartych drzwi, który sygnalizuje, że czas już je domknąć, gdy zależy nam na jej oszczędnej i niewyczerpującej pracy.
- Aktywna konwersja – to funkcja umożliwiająca zamianę zamrażalnika w chłodziarkę. Przydatna zwłaszcza wtedy, kiedy nie mamy zbyt wielu produktów do mrożenia, a potrzebujemy dodatkowe miejsce chłodziarki.
- Funkcja „wakacje” – pozwala maksymalnie ograniczyć pracę lodówki, kiedy akurat wyjeżdżamy na urlop czy nie mamy zbyt dużej potrzeby korzystania z lodówki.
- Powłoka antybakteryjna – pozwala na ograniczenie namnażania bakterii wewnątrz chłodziarki, dzięki czemu produkty dłużej zachowują swoją świeżość.
- Kostkarka do lodu – ciekawym i popularnym gadżetem stała się także kostkarka do lodu zamontowana w drzwiach urządzenia, z pojemnikiem usytuowanym na zewnątrz bądź wewnątrz lodówki. Jest to dodatkowe urozmaicenie sprzętu, wspomagające nas w upalne dni. Odchodzi więc konieczność samodzielnego mrożenia lodu w zamrażalniku. Należy się jednak liczyć z wyższymi rachunkami za prąd i hałasem podczas pracy.
- AntifingerPrint – każdemu posiadaczowi lodówki zdarzało się wielokrotnie czyścić drzwi i obudowę lodówki od śladów po palcach. Obecnie można też zakupić sprzęt, który w ogóle nie zabrudzi się naszymi odciskami. To wygodne rozwiązanie, które z pewnością oszczędza czas na myciu i czyszczeniu urządzenia.
Akcesoria dodatkowe w lodówce
Niektóre modele lodówki, zwłaszcza te z wyższej półki cenowej, już z pierwszym spojrzeniem charakteryzują się lepszą jakością materiałów. Przykładem mogą być np. szklane półki wykonane ze szkła hartowanego, które łatwiej się czyści, a dodatkowo nie ulegają zarysowaniom. Plastikowe spotykane są w tańszych modelach.
Oświetlenie Led to kolejny element warty uwagi, ponieważ pozwala poczynić dodatkowe oszczędności podczas eksploatacji lodówki. Przy okazji, jest ono efektywniejsze.
W niektórych modelach znajdziemy też specjalne półki na butelki, które pomagają utrzymać porządek.
Chłodziarka czy zamrażarka?
Ten wybór wydaje się być najprostszy. Zwykle większość klientów decyduje się na kupno uniwersalnego sprzętu, z osobnym zamrażalnikiem, aby móc schować tam więcej mrożonych produktów. To bardzo wygodne, choć w sprzedaży wciąż są chłodziarki z małym zamrażalnikiem, zintegrowanym z chłodziarką. Lodówki hotelowe są ich najczęściej całkowicie pozbawione. Klienci mogą też wybierać miejsce usytuowania zamrażalnika, u góry bądź na dole.
Ilość agregatów oraz termostatów
Jeszcze nie tak dawno, taki wybór nie mógł mieć miejsca, ponieważ lodówki posiadały po jednym agregacie i termostacie.
Dziś jest inaczej i producenci oferują dwa lub więcej tego rodzaju podzespołów. Jeden agregat odpowiedzialny jest za pracę chłodziarki, drugi natomiast zamrażarki. W ten sposób mogą działać niezależnie od siebie, a w przypadku awarii, jeden element wciąż będzie pozostawał na chodzie.
Większa ilość termostatów zaś może sterować temperaturą poszczególnych komór, co jest ważne dla efektywnego chłodzenia czy mrożenia produktów spożywczych. Jednak takie sprzęty są narażone na większe ryzyko awarii, a także charakteryzują się nieco wyższą ceną.