Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca?

Siedem lodówek obok siebie

Lodówka stanowi pierwsze i najbardziej podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Nie ma żadnych wątpliwości, że trudno byłoby nam funkcjonować bez tego zakupu. Przed jej nabyciem, musimy jednak przejść przez szereg wyborów dotyczących wymiarów tego sprzętu, pojemności, funkcjonalności czy wyglądu.

Współczesne lodówki wolnostojące są projektowane w sposób bardzo estetyczny. Mają ładną prezencję, choć ich ogólna bryła jest niezmienna. A co z lodówkami do zabudowy? Jakie mają wady i czym właściwie różnią się od tych wolnostojących?

Dla kogo lodówka do zabudowy?

Otwarta lodówka do zabudowy obok zlew z kranem

Sprzęty do zabudowy znajdują swoje miejsce w nowoczesnych, nierzadko minimalistycznych wnętrzach. Wszystkie one będą ukryte pod frontami meblowymi, dlatego kuchnia zyskuje wówczas spójną prezencję i jednolity styl. To właśnie ten argument stoi za ich zakupem.

Zwolennicy lodówek przeznaczonych pod zabudowę zgodnie przyznają, że w ich kuchni urządzenia te nigdy nie wyjdą z mody. Stanowią więc perfekcyjne dopasowanie do każdego pomieszczenia. Przy zachowaniu ich praktycznego charakteru, zyskujemy wymarzoną aranżację wnętrza.

Ich cena jest jednak większa, ponieważ chłodziarko-zamrażarka musi być inaczej skonstruowana. Drzwi będą bardziej płaskie, przystosowane do otwierania, jak każda inna szafka kuchenna. Są zintegrowane z pozostałymi meblami. Podczas ich montażu, nie ma także obaw o prawidłową wentylację, ponieważ zostały przystosowane do określonych warunków, jakie mają spełniać w ścisłej zabudowie meblowej.

Jednak nie w każdym pomieszczeniu zdoła się zamontować tego rodzaju urządzenie, ze względu na konieczne zaplanowanie każdego centymetra przestrzeni. Jeśli szukasz konkretnego modelu to wybrałem najlepsze lodówki do zabudowy. Pokazuję tam modele warte swojej ceny i polecane przez klientów.

Dla kogo lodówka wolnostojąca?

Lodówka wolnostojąca obok zabudowa w słupku z mikrofalą oraz piekarnikiem i szafki kuchenne

Lodówki wolnostojące polecane są osobom, które chcą zaoszczędzić i nabyć produkt o odpowiednim standardzie, bez rezygnacji z szerokiej gamy funkcjonalności sprzętu. Dodatkowo mogą sobie pozwolić na większe urządzenie i znacznie okazalszą pojemność chłodziarki oraz zamrażarki.

Użytkownicy tych lodówek nie muszą się ograniczać kolorystyką, wyglądem czy potrzebami, ponieważ wybór lodówek wolnostojących jest naprawdę bardzo szeroki i znacznie bogatszy, niż lodówek przeznaczonych do zabudowy.

Jeśli temat cię zaciekawił to zobacz najciekawsze i najlepsze lodówki wolnostojące.

Cena lodówek do zabudowy

Lodówki do zabudowy są droższe. Cena lodówki wolnostojącej o takiej samej funkcjonalności, jak lodówka do zabudowy, będzie o 1000 zł wyższa. Przykładem mogą być dwa porównywalne sprzęty marki Samsung: Samsung BRB260035WW (do zabudowy) koszt 2800 zł i Samsung RB29FSRNDSA (wolnostojąca) koszt 1700 zł.

Większa funkcjonalność lodówek wolnostojących

Nowoczesne chłodziarko-zamrażarki wolnostojące dostępne na rynku potrafią zaskakiwać swym wyglądem, szeroką gamą funkcji oraz imponującą pojemnością. Odznaczają się ciekawą kolorystyką, modnym wzornictwem, a nawet dekoracyjnymi uchwytami.

Droższe modele posiadają nawet ekrany LCD, na których można tworzyć cyfrowe notatki czy listy zakupowe. To urządzenia niezwykle nowoczesne. Jednak tańsze modele potrafią nam zaoferować choćby kostkarkę do lodów czy dystrybutor wody. Najtańsza lodówka z dystrybutorem wody kosztuje już 1999 zł (model Samsung RB37J5925SS).

Takich rozwiązań próżno jest szukać w lodówkach do zabudowy, ponieważ drzwi ograniczone są frontem meblowym. Kostkarki do lodów także tu nie doświadczymy. Okazuje się więc, że urządzenia wolnostojące będą tańsze przy tej samej funkcjonalności.

Mniejsza pojemność lodówek do zabudowy

Lodówki do zabudowy mają swoje ograniczenia także, jeśli wziąć pod uwagę ich pojemność. Nie mogą w swobodny sposób piąć się w górę bo ich typowa wysokość to 177 cm. Również ich szerokość oscyluje w okolicy 54 cm, podczas gdy sprzęty wolnostojące różnią się wymiarami znacznie. O tym pisałem w artykule wymiary lodówek.

Pojemność lodówek do zabudowy zazwyczaj wynosi ok. 195 l chłodziarki i 75 l zamrażarki. W przypadku lodówek wolnostojących, pojemność obu komór jej zazwyczaj sporo większa, nawet gdy porównamy modele o podobnych wymiarach.

Problem małej pojemności chłodziarko-zamrażarek do zabudowy ciężko ominąć. Po prostu są to urządzenia przeznaczone do zabudowy w typowych wymiarach i nie możemy tego przeskoczyć. Warto wziąć to pod uwagę aby nie być zaskoczonym np. małą pojemnością zamrażalnika.

Wady lodówki do zabudowy

Niektóre wady zostały już powyżej wspomniane. W razie wymiany sprzętu na nowy, musimy poszukiwać lodówki w takim samym rozmiarze, jeśli nie zamierzamy przebudowywać wszystkich szafek kuchennych. Stanowi to problem, dlatego lepiej od razu zainwestować w urządzenie renomowanej marki, które teoretycznie przysporzy nam mniej kłopotów podczas użytkowania. Podsumowanie wad:

  • wyższa cena,
  • niższa funkcjonalność, mimo wyższej ceny w porównaniu do lodówek wolnostojących,
  • brak dodatkowych unowocześnień, jak wyświetlacz LCD, kostkarka czy dystrybutor na wodę.

Wady lodówki wolnostojącej

Chłodziarko-zamrażarki wolnostojące wymagają odpowiedniego ustawienia w kuchni. Nie wolno ich umieszczać w bezpośrednim sąsiedztwie piekarnika czy grzejnika, co opisuje poradnik piekarnik obok lodówki. Dodatkowo trzeba się liczyć z większą dbałością o sprzęt. Drzwi produkowane są z delikatnych materiałów, które nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak choćby wgniecenia. Ponadto trzeba je częściej czyścić, ponieważ łatwo zostawić na powierzchni drzwi odciski palców, które wyglądają bardzo nieestetycznie.

Wady, podsumowanie:

  • brak spójności estetycznej z meblami kuchennymi,
  • odkryta lodówka, czyli od razu wyróżnia się na tle innych sprzętów,
  • większe rozmiary urządzenia.

Lodówki do obudowania

Kompromisem pomiędzy lodówką do zabudowy oraz wolnostojącą jest trochę inne rozwiązanie, czyli lodówka do obudowania. Jej zadaniem jest perfekcyjnie zmieścić się między meblami kuchennymi tak, aby nie były widoczne żadne szczeliny i dystanse.

Różni się od klasycznych lodówek wolnostojących sposobem odprowadzania ciepła. Następuje ono od tyłu i z dołu urządzenia, przez co boki pozostają chłodne i mogą sąsiadować bezpośrednio z meblami. Bez problemu więc wpisują się w minimalistyczną estetykę kuchennego wnętrza, ponieważ charakteryzują się niestandardowym i modnym wzornictwem.

Cechują się oczywiście bezkolizyjnym sposobem otwierania drzwi do pełnego kąta 90° bez wychodzenia poza linię zawiasów.

Co najważniejsze, istnieje możliwość korzystania z dystrybutora wody i kostkarki do lodów zainstalowanej na drzwiach. Te zaś mogą mieć nowoczesne przeszklenie lub wyświetlacz LCD, ponieważ powierzchnia drzwiowa nie jest przykryta frontem meblowym, a część zalet lodówki do zabudowy zostaje zachowanych. Być może jest to rozwiązanie godne uwagi, które stanie się coraz bardziej popularne i zyska powszechne uznanie użytkowników.

Nie wydaje się jednak, aby lodówki do zabudowy miały stracić na znaczeniu, ponieważ wciąż mają swoich zagorzałych zwolenników, mimo tak rozbudowanych funkcji w lodówkach wolnostojących.

Więcej o tym jaką lodówkę wybrać, pisałem w poradniku zakupowym i podpowiadałem na co zwrócić uwagę.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz