Czy piekarnik może stać obok lodówki?

Piekarnik obok lodówki

Tak duża ilość sprzętów AGD, które ułatwiają nam funkcjonowanie w kuchni rodzi problem, gdzie je umieścić, aby zachowany był jak najbardziej praktyczny i użytkowy charakter wnętrza. Nierzadko nie mamy wielu możliwości ich rozstawienia, a dodatkowo lepiej mieć wszystkie sprzęty pod ręką, bo wówczas znacznie łatwiej z nich korzystać. Czy można więc umieszczać lodówkę i piekarnik w swoim bliskim sąsiedztwie?

Sprzęty dawniej i dziś

Kiedyś sprzęty AGD były trochę słabszej jakości. Nie miały tylu nowoczesnych rozwiązań i zbudowane były z bardziej opornych materiałów. Z tą myślą można się oczywiście spierać, ale jeśli chodzi o dobrą izolację ścianek zarówno piekarnika, jak i lodówki, to raczej nie da się doszukać w tej kwestii żadnych przekłamań.

Rzeczywiście, lodówki posiadają doskonałą izolację cieplną, aby stały się jeszcze bardziej oszczędniejsze w eksploatacji. Jeśli zaś mowa o piekarnikach, to często wyposaża się je w obudowy niewydzielające ciepła, aby nie mogły poparzyć dzieci czy innych domowników.

Kiedyś zalecano rozstawienie piekarnika i lodówki na odległość choćby jednej szafki kuchennej, by jednak ze sobą bezpośrednio nie sąsiadowały. Dziś nie trzeba już tego robić, gdy zachowamy odpowiednie wytyczne.

Sprawdźmy instrukcję

W przypadku każdego rodzaju sprzętów, jeszcze przed zakupem warto sprawdzić instrukcję warunków ich usytuowania i montażu. Producenci zalecają tam optymalny wybór miejsca danego urządzenia, uwzględniając jego warunki techniczne, a co za tym idzie termoizolację.

Jeden z producentów (marka Siemens) wypowiedział się nawet na ten temat zwracając uwagę, że nie powinno być żadnych problemów z usytuowaniem ich w bliskim sąsiedztwie.

Wystarczy zachować odpowiednią izolację poszczególnych ścianek danych sprzętów i zapewnić im zabudowę, która będzie przylegała do ściany z tyłu. Dzięki temu powietrze z tyłu piekarnika nie będzie docierać do tyłu lodówki.

Urządzenia do zabudowy

W wielu kuchniach można spotkać się z meblami montowanymi na wymiar, a co za tym idzie, także sprzętami AGD dobieranymi pod zabudowę. Częstą aranżacją jest takie rozmieszczenie urządzeń, które będą ze sobą bezpośrednio sąsiadować. Są to bardzo popularne ustawienia w słupku.

Mikrofalówka czy piekarnik znajdują się wówczas na wysokości rąk, a zaraz obok stoi lodówka. Nie ma przeciwwskazań przed takim ustawieniem, ponieważ zwykle sprzęty te oddzielone są dwiema płytami wiórowymi.

Taka płyta do zabudowy stanowi przyzwoitą izolację cieplną, a wystarczy jak ma już grubość 18 mm, wtedy dwie dają grubość 36mm.

Jeśli wciąż nie jesteśmy jednak przekonani do takiego rozwiązania, mimo zakupu bardzo nowoczesnych urządzeń AGD, to możemy się pokusić o wstawienie pomiędzy tymi sprzętami rozdzielającej szafki cargo o szerokości 30 cm. To już na pewno powinno pomóc rozwiązać ten palący nas problem.

Wyższe rachunki za energię?

Wiele osób zastanawia się czy bliskość piekarnika będzie generować wyższe rachunki za prąd przy eksploatacji lodówki? Tak może się stać, gdy ją otwieramy a piekarnik jest gorący. Wtedy chłodziarka zasysa cieplejsze powietrze, które będzie krążyć wokół piekarnika. Nie stanowi to jednak reguły.

Awaria sprzętów sąsiadujących obok siebie?

Obecnie rzadko się zdarza, aby bliskość np. piekarnia i lodówki, mogła uszkodzić i doprowadzić do awarii jeden z nich. Raczej nie ma to miejsca, choćby ze względu na odpowiednią termoizolację tych sprzętów.

Nie będzie to możliwe szczególnie w przypadku urządzeń do zabudowy, które projektowane są z uwzględnieniem także tych czynników.

Dodatkowo zwykle oddzielone są one od siebie płytą meblową, a to wystarczy już za dobrą izolację cieplną.

Jeśli chcesz się bliżej przyjrzeć różnym lodówkom i piekarnikom to zapraszamy do naszych artykułów.

Gdy zaś decydujesz się na zakup np. piekarnika wolnostojącego z funkcją pyrolizy, czyli samoczyszczenia, to raczej nie stawiaj go bezpośrednio obok lodówki. Bardzo wysoka temperatura pracy piekarnika, podczas jego samoczyszczenia, może rzeczywiście wpłynąć na wadliwe działanie lodówki. Jest to więc jeden z wyjątkowych przypadków, kiedy się tego nie zaleca.

Zawsze można się też zdecydować na dodatkową ochronę urządzeń specjalną matą termiczną. Z pewnością pomoże ona chronić wszystkie sprzęty przed różnicą temperatur i niekorzystnym jej wpływem.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej