Wymiary lodówek

Wymiary lodówek

Nie można dziś narzekać na różnorodność sprzętów AGD. Szeroka oferta lodówek sprawia, że z łatwością dopasujemy je do rozmiarów naszej kuchni. Najczęściej decydujemy się na wybór urządzeń większych i koniecznie posiadających zarówno zamrażalnik, jak i chłodziarkę. To wygodne rozwiązanie, które pozwala na praktyczne użytkowanie lodówki w bardzo szerokim zakresie.

Wymiary lodówek wolnostojących

Trudno dziś o jeden standardowy rozmiar lodówek wolnostojących, ponieważ producenci oferują nam tak szeroki ich wybór, że możemy zakupić urządzenie dopasowane do prawie każdego miejsca w domu, hotelu czy biura.

Najbardziej popularne do mieszkań są lodówki o wysokości od 178 do 203 cm. Mają one szerokość od 55 do 60 cm i głębokość od 60 do 70 cm.

Aby zebrać powyższe dane wykorzystaliśmy strony producentów oraz nasz ranking lodówek.

Wysokość tego rodzaju sprzętów AGD nie stanowi jednak dużego problemu. Szybciej zmieści się w kuchni urządzenie, które będzie się pięło w górę, ponieważ nie tracimy przy tym miejsca w pomieszczeniu. Trudność może się jednak pojawić w przypadku doboru szerokości i głębokości urządzenia.

Typowa szerokość lodówki wolnostojącej to 60 cm, jednak zdarzają się także sprzęty o szerokości do 55 cm, a nawet od 90 cm. Szerokość liczona od 70 wzwyż, to zwykle lodówki dwudrzwiowe, czyli typu side by side.

Lodówka do zabudowy – wymiary

Chłodziarko-zamrażarki do zabudowy, to już bardziej ograniczony wybór. Są droższe i zwykle charakteryzują się mniejszą ilością funkcji, niż urządzenia wolnostojące. Jednakże czasem są wręcz idealnym rozwiązaniem, szytym na miarę, dopełniającym estetykę kuchni.

Typowa wysokość lodówki do zabudowy to 177 cm, natomiast jej standardowa szerokość to 54 cm i głębokość 55 cm. Przy tym najczęściej spotykana pojemność to około 195 litrów dla chłodziarki i 70 litrów dla zamrażarki.

Lodówki typu side by side – wymiary

Tego rodzaju chłodziarko-zamrażarki charakteryzują się podwójnymi drzwiami otwieranymi w przeciwnym kierunku. Z założenia są one przeznaczone do dużych gospodarstw domowych. Przede wszystkim jednak wymagają naprawdę sporej wielkości kuchni, dlatego najczęściej znajdują swoje miejsce w domach jednorodzinnych. Nie sprawdzają się w małych mieszkaniach w blokach.

Ich wysokość to od 175 cm do nawet 195 cm. Szerokość zaś waha się od 70 do ponad 90 cm.

Imponująca jest zaś pojemność chłodziarki wynosząca nawet ponad 417 l, a zamrażalki ponad 217 l (model Samsung RS65R54412C). Na rynku dostępne są także lodówki typu French Door. Są to urządzenia wielodrzwiowe, a korzystanie z nich jest bardziej komfortowe.

Jaka pojemność lodówki jest dobra?

Zastanawiając się nad zakupem lodówki, poza tak istotnymi wymiarami jak szerokość, wysokość czy głębokość, konieczne będzie dopasowanie również pojemności urządzenia. Najczęściej będzie to uzależnione od ilości członków rodziny korzystających z chłodziarki, jednak obecnie nawet single decydują się na zakup dużych chłodziarko-zamrażarek, jeśli tylko mają ją gdzie wstawić.

Nie są to już urządzenia tak drogie, a co najważniejsze, te największe lodówki mogą nas naprawdę pozytywnie zaskoczyć, jeśli chodzi o koszty ich eksploatacji.

Generalnie jednak stosuje się zasadę, że dla jednej osoby wystarczająca będzie lodówka o pojemności 120-130 litrów. Każda kolejna osoba korzystająca z urządzenia to 30 litrów więcej. Zgodnie z tymi założeniami, dwie osoby mieszkające w jednym gospodarstwie domowym wybiorą chłodziarkę o pojemności 150 litrów, a cztery już 210-litrową.

Pojemność lodówki a jej wysokość

Im wyższa chłodziarko-zamrażarka, tym większa jej pojemność. Lodówka o wysokości 185,3 cm i szerokości 59,5 cm, będzie się charakteryzować pojemnością 230 litów w przypadku chłodziarki i 114 litrów dla zamrażalnika (model Samsung RB34T600ESA).

Niektóre modele potrafią zaoferować jeszcze większą pojemność, przy tych samych wymiarach. Lodówka Bosch o wysokości 200 cm to chłodziarka o pojemności 279 l i zamrażarka, w której zmieścimy 89 litrów żywności.

Pojemność chłodziarki i zamrażalki zwiększa się wraz z wysokością urządzenia, co łatwo zaobserwować:

  • Wysokość lodówki 185 cm – pojemność chłodziarki 219 l, a zamrażalki 66 l
  • Wysokość lodówki 190 cm – pojemność chłodziarki 225 l, a zamrażalki 90 l
  • Wysokość lodówki 200 cm – pojemność chłodziarki 258 l, a zamrażalki 92 l

Kupując więc lodówkę wyższą o kilkanaście centymetrów od poprzedniej, zyskujemy nawet kilkadziesiąt litrów pojemności w każdej z komór. Wszystko będzie ostatecznie zależeć od modelu i wybranego producenta, choć to modele Samsung mogą się pochwalić bardzo dobrą organizacją przestrzeni wewnątrz lodówki, a tym samym ich dużą pojemnością.

Wymiar a cena

Chłodziarko-zamrażarki o często kupowanych rozmiarach od 170 do 200 cm, charakteryzują się ceną powyżej 1000 zł. Górna granica ceny jest już uzależniona konkretnym modelem i jego funkcjonalnością bądź marką urządzenia. Przykładem może tu być bardzo popularny model Samsung RB37J501MB1 lub nieco mniejsza i tańsza lodówka marki Amica FK2695.4FTHAA.

Najdroższe są lodówki dwudrzwiowe typu side by side. Tu płacimy nie tylko za ich dużą pojemność czy szerszą funkcjonalność, ale także za wygląd. Ich posiadanie jest modne i z pewnością podnosi standard domu. Zwykle musimy za nie więc zapłacić ponad 1000 zł więcej, niż za taki sam klasyczny model.

Lodówki o niestandardowych wymiarach

Szeroka paleta wyboru lodówek uwzględnia także wyjątkowe potrzeby klientów. Lodówka to urządzenie podstawowe, dlatego musi się zmieścić nawet tam, gdzie pomieszczenie jest małych rozmiarów lub trudne do obstawienia. Mogą to być np. modele nieprzekraczające swoją wysokością 80 cm, a ich głębokość może wynosić od 46 do 64 cm.

Charakteryzują się też rozmaitą szerokością, jak choćby 45 cm, 50 cm lub 60 cm. Standardowe swoją bryłą przypominają prostopadłościan o wymiarach 60 x 60 cm.

Jak się okazuje, z łatwością można je dobrać do każdego wnętrza. Przykładem są tu kawalerki, stancje studenckie czy nawet pokoje hotelowe. Oczywiście, ich kompaktowe wymiary projektowane są kosztem braku zamrażalnika, jednak nie wszędzie będzie on tak konieczny. W pokojach hotelowych, mini lodówki mają za zadanie tylko schłodzić napoje i te zadanie spełniają perfekcyjnie.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej