Jak działa mikrofalówka? Kilka ciekawostek o niej

Jeśli ciekawi Cię jak działa mikrofalówka to poniżej opisujemy ten temat. W końcu dotyczy on jednego z bardzo popularnych wynalazków, który w prosty i mało skomplikowany sposób potrafi podgrzać nasze dania szybko i skutecznie. Ma ona swoich zwolenników, jak i przeciwników, lecz nie można jej odmówić, że jest to urządzenie znacząco ułatwiające codzienne życie.

Zasada działania mikrofalówki

To jak działa mikrofala ma ścisły związek z fizyką, ponieważ energia pobierana z gniazdka zamieniana jest w promieniowanie elektromagnetyczne, które podgrzewa żywność.

Rozpatrując to bardziej szczegółowo należy zwrócić uwagę, że cząsteczki polarne zawarte w cukrze czy w wodzie produktów spożywczych wprawiane są w drgania rotacyjne. Pochłaniają fale, dzięki ich szybkim wibracjom.

Fale elektromagnetyczne generowane są przez magnetron, będący ważnym elementem mikrofalówki. Fale mają za zadanie, po odbiciu od ścian urządzenia, przeniknąć w głąb jedzenia, gdzie rozpoczynają wibrować.

Możemy wpływać na szybkość tego wibrowania poprzez ustawienie mniejszej lub większej mocy. Trzeba się jednak liczyć, że magnetron będzie pobierał wówczas więcej energii elektrycznej.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, że fale nie podgrzewają powietrza zgromadzonego w komorze urządzenia, a wyłącznie wprawiają w drgania cząsteczki jedzenia. Stąd nie doświadczymy uczucia ciepła podczas otwarcia drzwiczki komory i nie ujrzymy chrupiącej skórki na podgrzewanym w ten sposób kurczaku. Wyjątkiem są te nowoczesne modele kuchenek mikrofalowych, które są wyposażone w tego rodzaju funkcje dodatkowe. Pokazuje je nasz ranking mikrofalówek.

Po co jest funkcja obrotowego talerza?

Talerz wewnątrz każdej mikrofalówki to element niezbędny i bardzo charakterystyczny. Podczas działania urządzenia nieustannie się obraca, dzięki czemu fale elektromagnetyczne mogą się skutecznie przedrzeć do jedzenia z każdej jego strony. Fale mogą się rozchodzić równomiernie tylko dzięki obracanemu talerzowi. Skracamy wówczas czas niezbędny na podgrzanie jedzenia.

Przemyślana budowa mikrofalówki

Wydaje się, że najważniejszym elementem mikrofalówki jest magnetron, bo to on odpowiedzialny jest za generowanie fal elektromagnetycznych. Warto jednak wspomnieć też o wyjątkowej konstrukcji i wyglądzie drzwiczek, które posiadają metalową siatkę.

Ma ona swoją istotną funkcję, ponieważ zapobiega wydostawaniu się fal na zewnątrz. One odbijają się od metalu, którego nie mogą przeniknąć. Nie ma więc żadnych obaw co do bezpieczeństwa spoglądania przez szybę na przygotowywaną potrawę, bo fale nie zdołają się przez nią wydostać.

Co ciekawe, fale przestają być emitowane także w momencie otwarcia drzwiczek, bo mikrofalówka natychmiast się wyłącza. Nie zdołają się więc wydostać na zewnątrz, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo użytkownikom.

Dlaczego nie wolno wkładać do mikrofalówki elementów metalowych?

Takie działanie mogłoby spowodować wybuch czy choćby wywołanie iskry i na pewno jest niebezpieczne, więc nie poleca się umieszczać wewnątrz nic metalowego.

Jednakże sama konstrukcja mikrofalówki zawiera takie elementy. Są one specjalnej budowy, a więc duże i płaskie, przez co nagromadzenie ładunku zostaje dobrze rozłożone, a nie skupia się w niebezpieczny sposób w jednym miejscu.

Nie wolno zatem wkładać do komory widelców czy metalowych kubków, ale raczej dobrze jest zastosować tę zasadę do wszystkich przedmiotów, jakie są metalowe, aby unikać niepożądanych skutków.

Nie włączaj pustej mikrofali ani nie podgrzewaj zamkniętych pojemników

Nie powinno się też włączać pustej mikrofalówki, ponieważ fale magnetyczne nie mają wówczas gdzie wnikać i odbijają się od siebie bezwiednie mogąc uszkadzać jej mechanizm.

Odradza się też podgrzewać w mikrofalówce żywność zamkniętą w butelkach czy pojemnikach, bo wzrost ciśnienia wewnątrz może doprowadzić do ich wybuchu.

Jak powstała mikrofalówka?

Odkrycie tego urządzenia ma związek z techniką wojskową, co nie jest przypadkiem odosobnionym. Za wynalazcę mikrofalówki uważa się Percy’ego Spencera, który podczas pracy nad radarem przeznaczonym do celów wojskowych zauważył, że fale elektromagnetyczne generowane przez magnetron są zdolne do stopienia batonika, jakiego miał wówczas w kieszeni.

Zaciekawiony tym zjawiskiem zaczął więc oddziaływać na inne produkty spożywcze, które ulegały szybkiemu ogrzaniu. W konsekwencji tych działań już w 1947 roku firma Raytheon ruszyła z produkcją pierwszych mikrofalówek, jednakże nie miały one dzisiejszej postaci, a wręcz były zupełnie inne.

Urządzenie ważyło bowiem 300 kg i mierzyło ok. 2 metrów, stąd znalazło zastosowanie głównie w stołówkach i restauracjach. Do chwili obecnej uległo więc ogromnym przemianom, aby mogło być wykorzystywane w wielu domach.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej