Ile prądu zużywa zmywarka? Koszty używania

Wiele się mówi, że mycie naczyń w zmywarce jest znacznie bardziej ekonomiczne, aniżeli ręczne zmywanie. Zwykle jednak bierzemy pod uwagę tylko jeden parametr, czyli mniejsze zużycie wody. Zapominamy o koszcie prądu, który przecież także jest niezbędny do sprawnego działania urządzenia. Ile więc kosztuje użytkowanie tak praktycznego i pomocnego sprzętu w domu, jak zmywarka?

Informacje na etykiecie

Niedawno zmieniły się etykiety dotyczące m.in. parametrów zużycia wody lub prądu. Na miejsce znanych nam już dobrze symboli A z plusami, pojawiły się litery od A do G. Miało to dać szansę wprowadzenia jeszcze bardziej wyśrubowanych parametrów dotyczących ekonomiczności użytkowania sprzętu.

Obowiązkiem producenta oraz sprzedawcy jest dziś dokładne wyłuszczanie poszczególnych cech np. efektywności energetycznej sprzętów. I tak konsument uzyskuje informacje dotyczące zużycia prądu na 100 cykli zmywania, wraz ze zużyciem energii na jeden cykl, a nawet zużyciem energii w trybie czuwania.

Te wszystkie dane pozwalają więc jeszcze przed zakupem ocenić, jak drogie będzie jednorazowe zmywanie. Niestety, są to informacje tylko przybliżone, a w praktyce poziom zużycia może się nieznacznie różnić, przede wszystkim podczas pracy na różnych programach. I tak dla przykładu pokazujemy ile prądu zużywa zmywarka, na podstawie kilku modeli z rankingu:

  • Bosch Serie 2 SPV2HKX41E – pojemność 9 kpl. na 100 cykli zużywa 70 kWh = 42 zł
  • Whirlpool WSIO3T1256PEX – pojemność 10 kpl. na 100 cykli zużywa 76 kWh = 46 zł
  • Whirlpool WFO 3C33 6.5 X – pojemność 14 kpl. na 100 cykli zużywa 85 kWh = 51 zł
  • Samsung DW60R7070BB – pojemność 14 kpl. Na 100 cykli zużywa 85 kWh = 51 zł

Od czego zależy zużycie prądu?

Zmywarka do naczyń jest wyposażona w grzałkę, która podgrzewa wodę niezbędną do mycia zawartości komory.

Wszystko zależy więc od tego, z jakiego programu myjącego korzystamy najczęściej. Zwykle mamy do czynienia z licznymi opcjami, różniącymi się zarówno czasem mycia, jak i temperaturą wody.

Wielu pasjonatów praktyków, zajmujących się takimi pomiarami dla potrzeb własnych gospodarstw domowych, dokonuje szczegółowych obliczeń z czego wynika, że najmniej prądu zużywa zmywarka podczas programu Eco.

Programy normalne i szybkie zużywają 20 – 30 % więcej energii niż programy Eco.

Nie zawsze otrzymujemy pełną informację producenta dotyczącą poboru prądu na poszczególnych programach zmywania. Dociekliwi mogą sobie to sprawdzić samodzielnie w domu, z użyciem miernika, a wówczas otrzymają najbardziej wiarygodne pomiary dla własnego modelu urządzenia.

Zmywarki różnej pojemności

Trzeba też wspomnieć, że pobór prądu, jak i wody, w dużej mierze zależą od wielkości i pojemności naszej zmywarki. Większe urządzenia są mniej ekonomiczne. Zmywarki o szerokości 60 cm pobierają energię o wartości 0,8 kWh dla jednego cyklu. Średnia cena zużycia prądu w Polsce to 0,7 zł za 1 kWh, a więc jeden cykl mycia (zwykle raz dziennie) kosztuje 56 groszy. Miesięcznie da nam to koszty 16, 8 zł, a rocznie 201,6 zł.

Modele o szerokości 45 cm, mieszczące w sobie znacznie mniej kompletów naczyń mają najczęściej zużycie 0,65 kWh na jeden cykl. Jedno zmywanie kosztuje zatem 46 groszy, w ciągu miesiąca zbiera się kwota 13,8 zł, a rocznie 165,6 zł.

Jak się więc okazuje, są to widoczne różnice zużycia prądu przez większą oraz mniejszą zmywarkę. Nie jest to jednak na tyle dużo by odczuć to po kieszeni.

Jak zmniejszyć zużycie prądu zmywarki?

Przede wszystkim warto jest zacząć od początku i podczas zakupu sprzętu wybrać ten, który najbardziej optymalnie zaspokoi potrzeby naszego konkretnego gospodarstwa domowego.

Dobrym pomysłem na oszczędność pieniędzy jest też wypełnianie komory zmywarki aż po brzegi oraz rozsądne dobieranie programów zmywania. Jeśli nie ma takiej konieczności, to nie używajmy programów intensywnych, a skorzystajmy z programów szybkich.

Czasem możliwe jest też skrócenie programów mycia na żądanie. Regularna konserwacja sprzętu również jest przydatna, ponieważ zabrudzenie niektórych podzespołów czy ich zbytnie zużycie sprawiają, że zmywarka potrzebuje więcej mocy do sprawnego działania.

Ostatecznie korzystanie ze zmywarki to nieduże koszty prądu, nieprzekraczające 20 zł miesięcznie, nawet przy codziennym jej włączaniu. Korzyści z jej użytkowania są więc niewspółmierne do kosztów, dlatego trudno jest nie doceniać zmywarek do naczyń.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat zajmuję się sprzętem AGD i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej