Czyszczenie zmywarki

Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki

Mogłoby się wydawać, że sprzęt, który jest odpowiedzialny za mycie naczyń sam nie wymaga czyszczenia. Nic bardziej mylnego, ponieważ tym bardziej potrzebuje uwagi, aby pracował szybko, sprawnie i efektywnie.

Poniżej pokazujemy jak wyczyścić zmywarkę samemu domowymi sposobami, tak aby działała w pełni sprawnie przez długi czas.

Jak często czyścić zmywarkę?

Lepiej nie dopuszczać do tego, by zmywarka miała widoczne ślady zabrudzenia, jak choćby tłusty nalot wewnątrz komory czy nieświeży zapach. Będzie się to odzwierciedlać w nieestetycznym osadzie na szklankach, niedomytych garnkach i sztućcach.

Jedną z oznak, kiedy jest już wręcz nieco za późno na czyszczenie zmywarki, będzie zapchany filtr. Mogą się tam znajdować resztki pokarmów.

Dlatego właśnie lepiej dokonywać regularnego czyszczenia zarówno filtra, jak i ścianek komory, nie wspominając już o dyszach urządzenia. Warto robić to raz w tygodniu lub choćby jeden raz w miesiącu, a wówczas unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji brudnego urządzenia.

Kolejnym z objawów wskazujących na brudną zmywarkę są ślady rdzy wewnątrz urządzenia. Nie należy jednak wpadać w panikę, ponieważ tego rodzaju symptomy także szybko da się usunąć stosując naturalne sposoby czyszczenia, jak choćby kwasek cytrynowy czy soda oczyszczona.

Dużym wrogiem zmywarek jest kamień i osady z wody, przed którymi trzeba starannie chronić nasze urządzenie.

1. Mycie poszczególnych elementów

Przed rozpoczęciem procesu mycia warto zapoznać się z instrukcją obsługi zmywarki, z której dowiemy się m.in. jak zdemontować filtry. Producenci podpowiedzą nam, z jakiego materiału wykonane zostały poszczególne podzespoły sprzętu i jak należy je traktować. Jeśli nie znasz swojego modelu, możesz wybrać jedną z najlepszych zmywarek i użyć jej instrukcji.

Czyszczenie zmywarki zaczynamy od wyjęcia poszczególnych elementów zmywarki. Demontujemy więc stojak i czyścimy filtr siatkowy.

Na dnie wnętrza zmywarki, pod koszem, znajduje się zaś sitko odpływowe, gdzie chętnie gromadzą się większe resztki pokarmu, etykiety papierowe itp. przedmioty, które mogą zatkać odpływ. Warto posłużyć się tu pędzlem z miękkimi włosiem, którym przetrzemy to miejsce, aby usunąć nawet mniejsze zanieczyszczenia zatykające otwory.

Szczoteczką do zębów namoczoną w occie czyścimy wszystkie elementy, jak uchwyt na przybory, dozownik detergentu.

2. Uruchomienie cyklu czyszczącego

Raz na jakiś czas, w zależności od częstotliwości eksploatacji urządzenia, koniecznie należy uruchomić krótki program myjący.

Napełniamy dwa pojemniczki plastikowe lub szklane octem w ilości 200 ml każdy. Jeden z nich opróżniamy wewnątrz komory, a drugi umieszczamy w górnym koszyczku.

W miejsce tabletki do zmywarek wsypujemy zaś 2-3 łyżki sody oczyszczonej. Następnie uruchamiamy intensywny cykl zmywania, wyłączając tryb suszenia naczyń, aby oszczędzić energię elektryczną.

Po zakończonym programie urządzenie powinno pozostać otwarte, bo będzie mogło naturalnie wyschnąć.

Można się też pokusić o dodatkowe uruchomienie cyklu płukania zmywarki. Wcześniej wysypujemy na dno wewnętrznej komory sodę oczyszczoną i włączamy cykl krótkiego mycia gorącą wodą. Niektórzy nie zalecają mieszania octu i sody, ze względu na powstającą pianę, jednak przy mniejszych ilościach nie powinno być takiego problemu.

3. Czyszczenie zmywarki na zewnątrz

Oczywiście należy także zadbać o czystość samej maszyny, zarówno wewnątrz urządzenia, jak i na zewnątrz. W tym celu posłużymy się miękką szmatką lub gąbką zanurzoną w occie. Przecieramy nią gumowe uszczelki, wokół otworu wewnętrznego i krawędzi drzwi.

To samo robimy na powierzchni obudowy. Warto myć ją raz w tygodniu albo nawet częściej i czyścić przyciski sterujące. Jeśli zmywarka posiada przyciski lub pokrętła z przodu, to należy je przeczyścić szczoteczką do zębów z płynnym detergentem do mycia rąk, aby usunąć wszelkie osady, które mogą spowodować ich nieprawidłowe działanie.

Zawsze należy ocenić czy dany środek czyszczący nie uszkodzi tworzywa. Dlatego do malowanego metalu lub tworzywa sztucznego używamy szmatki bądź gąbki z płynem do naczyń.

Nie zapominajmy o spłukaniu wodą obudowy nawilżoną szmatką, która jednocześnie ją wypoleruje. Ściereczki z mikrofibry stosujemy zaś do stali nierdzewnej wraz ze specjalnym środkiem przygotowanym do tego rodzaju powierzchni.

Takie regularne zabiegi pozwolą utrzymać zmywarkę w najlepszym porządku, sprawną i gotową do natychmiastowego oraz efektywnego działania.

4. Przyjemny zapach zmywarki

Często zdarza się, że naczynia po wyjęciu z komory maszyny nieładnie pachną. Może tak być nawet po jej dokładnym wyczyszczeniu. W tym celu warto zastosować jeden prosty trick, a mianowicie do każdego programu mycia naczyń włożyć plasterek cytryny. Umieszczona w komorze powinna zniwelować odór. W sklepach dostępne są również specjalne odświeżacze. Gdy i to nie pomaga, to zmieńmy środek czyszczący na nieco lepszy i nierzadko też droższy.

Dodatkowo ważne jest, aby pozwolić naczyniom samodzielnie wyschnąć. Po zakończonym programie mycia zostawiajmy uchylone drzwiczki, aby zapewnić naturalną cyrkulację powietrza.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik o tym jak wyczyścić zmywarkę okazał się przydatny i pozwoli na dokładne umycie tego często używanego sprzętu.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat zajmuję się sprzętem AGD i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej