Zmywarka nie domywa

Zmywarka nie domywa

Kupując tak praktyczne urządzenie, jakim jest zmywarka, liczmy na jej poprawne działanie, ponieważ korzystamy z niej każdego dnia. Jednak może się zdarzyć, że mimo zapewnień producenta sprzętu, zacznie nam sprawiać mniejsze lub większe problemy. Najpierw trzeba zdiagnozować ich przyczynę, zanim sięgniemy po ostateczne rozwiązanie, jakim jest zakup nowej zmywarki.

Nieprawidłowe ułożenie naczyń w komorze zmywarki

Ile razy zdarzyło się nam wyjąć lekko przybrudzone i niedomyte naczynia? Poszukajmy najprostszego rozwiązania tego problemu.

Może to być niewłaściwe rozmieszczenie naczyń. Jeśli ułożymy je zbyt blisko siebie lub „na ścisk”, ponieważ chcemy umyć wiele kompletów przy jednym włączeniu urządzenia, to możemy być nieco zaskoczeni słabą skutecznością mycia.

Pamiętajmy, że talerze nie powinny się ze sobą stykać, bo to blokuje przepływ wody, która będzie je obmywać. Zbyt wysokie naczynia, które umieszczamy w zmywarce, mogą zaś zablokować swobodne działanie spryskiwacza, przez co nie będą one dobrze obmywane.

Źle dobrany program mycia

W zmywarkach mamy do dyspozycji wiele różnych programów mycia. Dobiera się je zgodnie z poziomem zabrudzenia naczyń, długością jego trwania lub np. ograniczeniem zużycia wody czy detergentów. Jeśli więc wkładamy naczynia mocno zabrudzone, należy wybrać odpowiedni program myjący.

Czasem resztki jedzenia przywierają zbyt mocno, tym bardziej, jeśli naczynia długo czekały na mycie, a zabrudzenia zdążyły mocno zaschnąć. Wówczas potrzeba działania wyższej temperatury i większej ilości wody.

Zablokowany wirnik spryskiwacza

Przed każdym uruchomieniem zmywarki należy sprawdzić, czy wirnik ma swobodny ruch. Przez niewłaściwe ułożenie naczyń może być zablokowany. Czasem jest to winą wystających łyżek czy sztućców. Dlatego tak ważne jest odpowiednie rozkładanie zawartości komory zmywania, by każdy element zmywarki mógł swobodnie i efektywnie pracować.

Zapchany filtr zmywarki

Średnio co 20 cykli zmywania należy czyścić filtr zmywarki. Zwykle gromadzą się tam resztki jedzenia czy nawet pokruszone szkło naczyń. To sprawia, że urządzenie nie będzie działać efektywnie. Dlatego właśnie nie wolno wkładać do niej lekko nadtłuczonych już naczyń, bo wysoka temperatura i ciśnienie wody może powodować ich dalsze kruszenie.

Zatkane otwory wirnika

Ramiona spryskiwacza wyposażone są w dziurki, przez które przepływa woda. One też mogą się blokować np. przez resztki jedzenia, które będą się tam dostawać. Warto więc raz na jakiś czas wyjąć ramiona zmywarki, aby je oczyścić.

Uszkodzenie dozownika

Podczas programów myjących, detergent jest stopniowo uwalniany do mycia naczyń w zmywarce. Wystarczy, że zostanie uszkodzony mikroprzełącznik, sprężynka bądź klapka, a środek czyszczący nie będzie odpowiednio uwalniany, przez co naczynia pozostaną brudne i niedomyte. Trzeba też ocenić czy klapka dozownika nie została zablokowana przez nieodpowiednio umieszczone naczynia.

Kolejne przyczyny nie są już tak łatwe w naprawie, więc jeśli problem ciągle występuje i nie udaje się go samodzielnie rozwiązać, zobacz ranking nowych zmywarek i polecane w nim modele.

Awaria grzałki przepływowej

Grzałka to element, który może ulec uszkodzeniu. Wówczas nie będzie ona nagrzewać wody do odpowiedniej temperatury, która jest w stanie poradzić sobie z uciążliwymi zabrudzeniami talerzy czy garnków. Trzeba więc sprawdzić miernikiem czy grzałka działa prawidłowo i nie uległa przepaleniu.

Niektóre modele zmywarek mogą zostać podłączone także do dopływu ciepłej wody. Wtedy pobierają wodę gotową do mycia, bez konieczności jej dodatkowego podgrzewania. Takie rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne, ponieważ wpływa na oszczędność prądu podczas codziennej eksploatacji.

Nieodpowiednie działanie rozdzielacza wody

Niektóre zmywarki wyposażone są w rozdzielacz przepływu wody. Jeśli silniczek ten ulegnie awarii lub jego mechanizm zostanie zatkany drobinkami jedzenia, to nie będzie odpowiednio sterował strumieniem wody. Naczynia w dolnym koszu zostaną niedomyte.

Uszkodzony elektrozawór

Zmywarka do sprawnego działania potrzebuje odpowiedniego przepływu wody. Zazwyczaj mieści się w wartości 10-15 l/min. Gdy będzie zbyt słabe, wówczas zmywarka nie uzyska tyle wody, co potrzebuje i nie będzie domywać naczyń.

Może to być związane także z awarią elektrozaworu. Zawór może być zatkany lub posiadać niesprawną cewkę. Trzeba więc dokładnie sprawdzić wszystkie elementy dopływu wody.

Awaria pompy

Pompa myjąca jest najdroższym elementem zmywarki i jej awaria może nas drogo kosztować. Jej zadaniem jest przepompowanie wody do spryskiwaczy przy wykorzystaniu wirnika i silnika. Może się okazać, że silnik jest spalony, przez co nie będzie działać. Da się to zauważyć po charakterystycznym szumie, jaki wydobywa się ze zmywarki po jej włączeniu.

Bywa, że nie usłyszymy nic i od razu zauważymy, że nastąpiła poważniejsza awaria. Trzeba więc sprawdzić zarówno wirnik pompy, jak i silnik, aby móc ocenić, które elementy będą do wymiany. Można spróbować dokonać naprawy samodzielnie lub zlecić to fachowcom. To zadanie wymaga precyzji i pewnych umiejętności technicznych.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat zajmuję się sprzętem AGD i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej