Zmywarka nie pobiera wody

Zmywarka to jedno z tych urządzeń AGD, które są wyjątkowo przydatne w kuchni. W czasie jej eksploatacji możemy się jednak spotkać z problemem, który zupełnie dezorganizuje nam codzienną rutynę sprzątania, a mianowicie z faktem, że zmywarka nie pobiera wody. Co może być tego przyczyną i jak naprawić taką usterkę?
Zamknięty zawór wody

Na początku trzeba sprawdzić czy zawór wody jest odkręcony. To banalne, ale być może ktoś go zamknął podczas naszej nieobecności i szukanie głębszej przyczyny usterki będzie zwyczajnie niepotrzebne.
Trzeba też ocenić, czy kabel zasilający na pewno znajduje się w gniazdku.
Konieczne jest też przeanalizowanie czy wszystkie pozostałe elementy zostały poprawnie połączone i żaden z nich się samodzielnie nie rozłączył. Wąż umieszczony z tyłu zmywarki nie może być przygnieciony lub skręcony, ponieważ on także może nam spłatać figla odcinając dopływ wody.
Niedrożny płaszcz wodny
Problemem wielu użytkowników jest stan wody płynącej z sieci. Zanieczyszczenia rur mogą dostawać się wraz nurtem wody do kanalików płaszcza wodnego i go zapychać.
Również resztki pokarmów, kamień czy osady mogą znacznie zanieczyszczać płaszcz wodny. Należy go więc rozebrać i wyczyścić, co nie jest wcale takie trudne. Przemywamy go preparatem czyszczącym i montujemy na swoim miejscu. Jeśli będzie zaś wymagał wymiany, to także należy tego dokonać. Koszty nie powinny być duże.
Zabrudzony filtr odpływu wody

Zanieczyszczony filtr to nic nadzwyczajnego. Twarda woda, której zwykle mamy pod dostatkiem, jest pełna kamienia, a ten osadza się w filtrze sprawiając, że ciśnienie przepływu wody znacząco maleje. Światło ulega zwężeniu, a zmywarka zaczyna sprawiać problemy, które są bardzo łatwe do usunięcia.
Czyszczenie filtra odbywa się za pomocą kwasku cytrynowego, który skutecznie radzi sobie z kamieniem. Można także pokusić się o zakup nowego.
reklama
Zanieczyszczone styki przełącznika
Jednym z elementów zmywarki jest pływak, który odpowiedzialny jest za kontrolowanie ilości wody w komorze zmywarki.
Zapobiega on przed zalaniem podłogi, ograniczając dopływ wody, kiedy pływak daje komunikat, że jest jej już wystarczająco dużo.
Jeśli zaś styki uległy zabrudzeniu, to komunikacja ta zostanie zaburzona. Jedynym rozwiązaniem jest wówczas demontaż pływaka oraz jego precyzyjne wyczyszczenie.
Usterka programatora
Zwarcie lub uszkodzenie programatora będzie wymagać jego wymiany.
Przy awarii, programy mogą być wybierane losowo, a zmywarka nie będzie prawidłowo odpowiadać na zadane jej komunikaty. Sterowanie urządzeniem stanie się więc mocno zaburzone, a komunikacja pomiędzy programatorem a elektrozaworem niemożliwa.
Jedynym rozwiązaniem będzie wymiana tego elementu na nowy, dopasowany do konkretnego modelu urządzenia. Rozkręcenie sprzętu może się okazać kłopotliwe dla amatorów, dlatego warto to polecić serwisantowi.
Problem z elektrozaworem
Elektrozawór to bardzo istotny element, który znajduje się na końcu węża zasilającego zmywarkę. Aby sprawdzić jego poprawne działanie, należy odłączyć wszystkie rury i przewody. Jeśli elektrozawór nie reaguje po podłączeniu do prądu, a więc się nie otwiera, to znaczy, że trzeba go wymienić na nowy.
Nieodpowiednie rozmieszczenie naczyń

Warto też zawsze zwracać uwagę na odpowiednie rozłożenie naczyń w komorze zmywarki i postępować zgodnie z instrukcją ich upakowania. Czasem może się zdarzyć, że zbyt ciasne ich rozmieszczenie spowoduje zablokowanie zraszaczy rozprowadzających wodę.
Jeśli usterka nie jest możliwa do naprawy to pozostaje zakup nowej. Ranking zmywarek to polecane przez nas zmywarki znanych marek z dobrymi opiniami użytkowników.