Jak podłączyć zmywarkę

podłączenie zmywarki

Zmywarka stała się dziś bardzo powszechnym urządzeniem i wiele osób szuka poradnika jak ją podłączyć samemu. Na szczęście nie jest to trudne i można samodzielnie to zrobić co pokazujemy w naszej instrukcji. Opisujemy czynności od rozpakowania, przez podłączenie do instalacji wodnej i kanalizacyjnej aż po podłączenie do prądu.

1. Rozpakowanie urządzenia

Po dostarczeniu zmywarki na miejsce, należy w pierwszej kolejności sprawdzić wszystkie części, czy nie zostały uszkodzone i czy każda z nich jest dołączona do zestawu. Porównujemy więc jej stan z instrukcją producenta. Czasem możemy się też spotkać z plamami wodnymi pozostałymi na urządzeniu, jednak jest to związane z testem sprzętu w fabryce. Po pierwszym użyciu zmywarki znikają.

2. Ustawianie i wypoziomowanie zmywarki

Następnym krokiem jest wypoziomowanie zmywarki. Poziomowania dokonuje się przy pomocy poziomicy, poprzez regulowane nóżki, znajdujące się na dole obudowy. Należy dokręcić wszystkie nóżki do uzyskania perfekcyjnego poziomu z każdej strony. To ważne, ponieważ w przeciwnym wypadku urządzenie może pracować z zakłóceniami.

Nie zaleca się ustawiania sprzętu „na ścisk” do sąsiadujących obok szafek czy innych urządzeń, ponieważ mikrodrgania obecne podczas procesu zmywania mogą przyczynić się do generowania hałasu lub zarysowania stojących obok mebli.

Istotna jest także bliskość dopływu wody, ponieważ wąż dopływu wody ma zwykle standardową długość 1,5 m. Nie wolno go zginać ani umieszczać zbyt ciasno. Nie powinien się też znajdować blisko ostrych krawędzi, bo może zostać uszkodzony i doprowadzi do awarii.

3. Podłączenie do instalacji wodnej

Zmywarka powinna stać w sąsiedztwie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Najprostszym rozwiązaniem jest doprowadzenie wody z baterii zlewozmywakowej. Potrzebny będzie dostęp tylko do wody zimnej, ponieważ urządzenie samodzielnie nagrzewa wodę do zmywania.

Jeśli jest taka możliwość, a parametry urządzenia na to zezwalają, to można podłączyć ją także do wody ciepłej (max. 60°C), dzięki czemu zaoszczędzimy na energii niezbędnej do ogrzania, a zmywarka będzie ją wówczas pobierać bezpośrednio z instalacji wodociągowej.

Zwykle wszystkie części i akcesoria konieczne do podłączenia do baterii są już w zestawie z urządzeniem. Dla prawidłowego działania urządzenia, przepływ wody w instalacji musi wynosić minimum 10 l/min.

Niektóre baterie zlewozmywakowe posiadają już zintegrowane przyłącze do zmywarki. Jeśli nie, będzie nam potrzebny trójdrożny zawór czerpalny, przedłużkę a także uszczelki. Takie elementy są niezbędne w przypadku baterii ściennej.

Zawór zimnej wody łączy się z zaworem czerpalnym, a dla ciepłej wody montuje się wówczas przedłużkę, żeby oba były tej samej długości. Przy bateriach sztorcowych, montaż odbywa się pod zlewozmywakiem, co jest bardziej estetyczne, gdyż jest niewidoczny.

W ten sposób zmywarka będzie pobierać czystą wodę. Warto mieć na uwadze, aby ewentualny dostęp do zaworu wody był łatwy i bezproblemowy w razie, gdy będziemy potrzebować np. zamknąć jego dopływ.

Warto pamiętać także o montażu systemu AquaStop, jeśli posiada go dany model zmywarki. Zapewnia to bezpieczne użytkowanie urządzenia i nie tracimy gwarancji. Podczas ewentualnych awarii, jego obecność będzie uwzględniania przy ubieganiu się o odszkodowanie od ubezpieczyciela.

4. Podłączenie do kanalizacji

Brudna woda, w przypadku podłączenia do baterii zlewozmywakowej, uchodzi bezpośrednio do syfonu zlewozmywakowego. W tym celu montujemy odpowiednią kształtkę boczną. Tu podłącza się wąż ściekowy i zabezpiecza cybantem przed ewentualnym niekontrolowanym jego zsunięciem.

Innym rozwiązaniem jest wykonanie bezpośredniego podejścia do instalacji kanalizacyjnej. Trzeba jednak zachować wszelkie parametry, dbając np. o to, by odpływ znajdował się na odpowiedniej wysokość,i co najmniej 30 cm i co najwyżej 100 cm nad podłogą (taką informację uzyskamy z instrukcji producenta danego modelu zmywarki).

Istotne jest także zachowanie określonej średnicy rury kanalizacyjnej – 40 mm oraz wykonanie wentylacji przez zawór napowietrzający w sytuacji, gdy podejście kanalizacyjne będzie dłuższe, niż 3 m.

Końcówkę węża odpływowego zmywarki wsuwa się wówczas bezpośrednio do rury kanalizacyjnej.

Chcąc wykonać te prace profesjonalnie i estetycznie, montuje się specjalny syfon podtynkowy wyłącznie do zmywarki. Taki montaż najczęściej przeprowadza się jednak zaraz przy wykonywaniu generalnego remontu kuchni lub przy jej pierwszym urządzaniu.

5. Podłączenie prądu

Uwzględniając ustawienie zmywarki, należy zapewnić jej także dostęp do gniazdka elektrycznego. Musi ono posiadać uziemienie, a najlepiej także powinno być zabezpieczone przed ewentualnymi kroplami wody (bryzgoszczelne).

Urządzenie należy podłączać wyłącznie do sieci zapewniającej napięcie przemienne w przedziale 220-240 V i 50 Hz lub 60 Hz. Wymaga zabezpieczenia bezpiecznikiem 10- lub 16-amperowym.

Pod żadnym pozorem nie wolno podłączać przewodu zmywarki do przedłużacza. Musi mieć ono własne, osobne gniazdko elektryczne z uziemieniem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, powinno być ono oddalone od poboru wody co najmniej 60 cm. Nie ma zaś żadnych ścisłych warunków jego usytuowania w odległości do odpływu kanalizacyjnego.

6. Podłączenie zmywarki do zabudowy

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zmywarka znajdowała się w bliskiej odległości piekarnika czy innych urządzeń kuchennych. Czasem bywa też umieszczana pod zlewozmywakiem (jednokomorowym), jeśli zależy nam na oszczędności miejsca. Nierzadko decydujemy się również na zmywarkę pod zabudowę, co sprzyja zachowaniu integralności wizualnej pomieszczenia.

Przyłącze wodne oraz elektryczne powinno być już przygotowane przed montażem zmywarki. Trzeba je sprawdzić pod kątem poprawnego działania, zanim jeszcze zainstalujemy fronty do urządzenia. Tu liczy się każdy szczegół oraz idealnie wymierzona przestrzeń dla nowego sprzętu, dlatego ważne jest aby zadbać o to wcześniej.

Jeśli jeszcze nie wybrałeś odpowiedniego modelu, to nasz ranking zmywarek zawiera dostępne urządzenia o dobrych parametrach i opiniach użytkowników.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej