Zmywarka pod zlewem – Zalety i wady

Uchylona zmywarka z panelem sterowania

Ilość urządzeń AGD, jakie chcielibyśmy umieścić w kuchni ze względu na komfort naszego codziennego funkcjonowania, może wprawić w zakłopotanie. Zwykle dysponujemy bowiem tylko określoną ilością miejsca.

Wstawienie szafek kuchennych, pralki czy zmywarki może być więc nie lada wyzwaniem. Proponowane, przykładowe aranżacje kuchenne wskazują, że jest to jednak wykonalne i wcale nie trzeba rezygnować ze sprzętów, które oszczędzają nasz czas, zaangażowanie oraz zmniejszają rachunki.

Zmywarka dedykowana i typowa

W wielu domach pod zlewem znajduje się kosz na śmieci. To miejsce może być jednak wykorzystane bardziej praktycznie. Na rynku dostępne są zmywarki kompaktowe do montowania pod zlewem, o szerokości do 45 cm. Ich wybór jest stosunkowo duży. Dla porównania, większe zwykłe modele charakteryzują się szerokością 45 cm i 60 cm.

Oczywiście, mniejsze zmywarki przystosowane pod zlew będą się charakteryzować uboższą pojemnością. Chociaż potrafią jednorazowo umyć 10 kompletów naczyń. Tak zaaranżowana przestrzeń będzie więc najlepsza dla singli lub par, które nie wymagają częstego mycia naczyń.

To co my polecamy to montaż jednokomorowego zlewozmywaka i umieszczenie pod nim typowej zmywarki 45 cm lub 60 cm jeśli miejsce na to pozwala. Ranking zmywarek ma różne modele, które można porównać i dzięki temu łatwiej jest dokonać wyboru.

Zalety zmywarki pod zlewem

Przede wszystkim sprawdzają się do kuchni o niewielkim metrażu, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Nie trzeba wówczas rezygnować z tak praktycznego sprzętu, jakim jest zmywarka w małych mieszkaniach typu kawalerka.

Zyskujemy dodatkowe miejsce

To rozwiązanie sprawdzi się również w mieszkaniach z aneksem kuchennym. Jest to opcja, którą powinny rozważać pary lub single, nawet jeśli są właścicielami większych kuchni. Zakup mniejszej gabarytowo zmywarki może być wystarczający, a umieszczając ja pod zlewozmywakiem zyskujemy miejsce np. na więcej szafek kuchennych. Czasem można nawet zachować kosz na śmieci, w przypadku posiadania podwójnej szafki. Wszystko zależy od dobrej organizacji przestrzeni.

Komfort użytkowania

Takie umiejscowienie zmywarki jest dodatkowo bardzo wygodne w użytkowaniu, ponieważ mamy komfortowy dostęp do komory urządzenia bezpośrednio ze zlewozmywaka. Ograniczamy w ten sposób kapanie naczyń i nie rozlewamy wody po całej podłodze kuchennej przenosząc naczynia z miejsca na miejsce. Jest to szczególnie wygodne, gdy mamy zwyczaj wcześniejszego opłukiwania naczyń przed ich włożeniem do zmywarki.

Większa oszczędność

Mniejsza zmywarka to oszczędność wody i energii, a dodatkowo możliwość bieżącego mycia naczyń, bez konieczności oczekiwania aż zapełnimy całą komorę.

Ładny wygląd

Zmywarki kompaktowych rozmiarów są bardzo estetyczne. Wpisują się w minimalistyczny trend kuchennych aranżacji. Doskonale wkomponują się w styl całej przestrzeni, łatwo je zabudować i przystosować do indywidualnego charakteru wnętrza.

Wady zmywarki pod zlewem

Każde rozwiązanie, także i to, ma swoje wady.

Ograniczona pojemność wsadu

Chcąc zaadaptować miejsce pod zlewem na zmywarkę, zazwyczaj musimy szukać mniejszego urządzenia, a takie będzie mieścić w sobie niewiele kompletów naczyń. Będą więc idealne wyłącznie do niewielkich gospodarstw domowych, gdzie nie eksploatuje się w ciągu dnia tak dużo talerzy czy szklanek. Z drugiej zaś strony, zmywarkę można włączać częściej.

Planowanie inwestycji

Na montaż zmywarki pod zlewem należy się zdecydować już na etapie remontu i projektowania kuchni, ponieważ trzeba dostosować wszystkie elementy, jak wymiary szafki do zabudowy urządzenia oraz zlewozmywaka. Trzeba też odpowiednio zamontować ją do odpływu, a więc przygotować przyłącze wodne. Najprawdopodobniej nie będzie już szansy użytkowania zlewu dwukomorowego i konieczny będzie jednokomorowy z ociekaczem.

Ograniczony wybór modeli

Zawsze jest to opcja, która znacznie ogranicza nasz wybór dotyczący gabarytów urządzenia, a wręcz jego funkcjonalności. Nie możemy wybierać sposób wszystkich dostępnych na rynku, a zazwyczaj tylko takich, które będą mieć szerokość do 45 cm.

Wyższe koszty montażu

Nierzadko będziemy musieli prosić o pomoc stolarza, który wykonuje meble na wymiar, ponieważ gotowe szafki kuchenne, jakie zdołają pomieścić zarówno zlewozmywak, zmywarkę i system jej podłączenia, mogą kosztować więcej i będą przygotowane konkretnie pod nasze zamówienie. Z pewnością wygeneruje to także większe koszty zabudowy.

Organizacja przestrzeni dla zmywarki

Aby zmywarka pod zlewem miała sens, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na wymiary zmywarek, ale także zainstalować odpowiedni zlewozmywak oraz syfon. Szafka musi mieć dopasowaną szerokość, a syfon powinien być niski, przystosowany do odpływu zmywarki. Należy więc wcześniej powierzyć to zadanie hydraulikowi informując go, jaki model urządzenia zamierzamy zainstalować.

Przygotowanie szafki powinno być zaś omówione ze stolarzem, a wtedy nie napotkamy po drodze na żadne przykre niespodzianki, które nas zniechęcą do takiego rozwiązania.

Przed zakupem sprawdź też poradnik jaką zmywarkę kupić, gdzie podpowiadam kilka ciekawych rzeczy.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz