Wymiary zmywarek

Otwarte i puste wnętrze zmywarki i dłoń trzymająca miarkę by zmierzyć szerokość zmywarki

Kiedyś zmywarki były tylko luksusowym dodatkiem a dziś pojawiają się niemal w każdej kuchni. Producenci więc, chcąc wychodzić naprzeciw zapotrzebowaniu konsumentów, starają się oferować różne wymiary tych urządzeń, aby mogły zostać dopasowane do każdej przestrzeni.

W tym artykule opisujemy jakie występują wymiary zmywarek i jak to wpływa na ich pojemność.

Typowe wymiary zmywarek do zabudowy

Zbliżenie na górną część otwartej zmywarki z przyłożonym miernikiem

Zmywarki do zabudowy mają zazwyczaj około 81,8 cm wysokości i 55 cm głębokości. Są produkowane najczęściej w dwóch szerokościach. Typowe szerokości zmywarek do zabudowy to 45 cm i 60 cm.

Urządzenia do zabudowy o szerokości 45 cm zmieszczą tyle samo kompletów naczyń, jak ich wolnostojące odpowiedniki, czyli ok. 9-10.

Te większe o szerokości 60 cm pomieszczą 12-14 kompletów. Przeznaczone są więc dla rodzin 3-4 osobowych i większych. Co ciekawe to nie są one jednak dużo droższe, jeśli porównamy je do tych mniejszych. Dlatego też polecamy kupno zmywarek o szerokości 60 cm, jeśli tylko miejsce na to pozwala.

Typowe wymiary zmywarek wolnostojących

Zmywarka wolnostojąca obok szafka kuchenna

Zmywarki wolnostojące mają zazwyczaj około 85 cm wysokości i 60 cm głębokości. Ich typowe szerokości to 45 cm i 60 cm.

Te węższe przeznaczone są do małych kuchni o niedużym metrażu. Najczęściej mają swoje zastosowanie w blokach i przeznaczone są raczej do gospodarstw jednoosobowych.

Dla większych rodzin poleca się zakup zmywarek o szerokości 60 cm. Są one bardziej praktyczne, ponieważ zmieszczą zdecydowanie więcej kompletów naczyń.

Zmywarki kompaktowe

Na rynku dostępne są także tzw. zmywarki kompaktowe o wysokości 44 cm, głębokości 50 cm i szerokości 55 cm. Zazwyczaj wyposażone są one tylko w jeden kosz na naczynia i idealnie nadają się do małych kuchni, w domach zamieszkiwanych przez jedną osobę. Można je nabyć już za 1100 zł, a zmieści się w nich ok. 6 kompletów naczyń.

Pojemność zmywarek o różnych wymiarach

Wymiary urządzenia są istotne w przypadku jego dopasowania do konkretnego pomieszczenia. Nierzadko muszą się one idealnie zmieścić w zabudowie kuchennej. Wymagają bowiem ustawienia blisko odpływu wody. Dlatego też trzeba dokładnie wyliczyć ilość miejsca, jaka będzie niezbędna do ich odpowiedniego montażu.

Wymiar nie jest jednak tym samym co pojemność sprzętu. Jest ona mierzona w ilości kompletów, jakie można jednorazowo upakować w komorze myjącej. To więc praktyczny wyznacznik określający na ilu osobową rodzinę zmywarka okaże się być odpowiednia.

Jeden komplet naczyń oznacza zestaw niezbędny dla jednej osoby, czyli duży talerz płaski i mały talerz deserowy, talerz głęboki, sztućce (łyżeczka deserowa, widelec, łyżka, nóż), filiżanka, kubek oraz kieliszek do wina.

Patrząc na najlepsze zmywarki w rankingu, widać deklaracje producentów, że w zmywarce 45 cm szerokości zmieścimy ok. 9 – 10 kompletów naczyń, podczas gdy w większych urządzeniach 60 cm szerokości będzie to aż 12 – 14 kompletów.

Pojemność zmywarek i możliwość upakowania naczyń nie jest zależna wyłącznie od wymiaru, ale od konstrukcji komory i rozmieszczenia koszy. Wielu producentów oferuje bardzo pojemne zmywarki, mimo niewielkich rozmiarów np. dzięki elastycznej możliwości samodzielnego rozmieszczenia koszy czy braku stojącego pojemnika na sztućce. W zamian za to dostępny jest tam kosz na sztućce, na którym układa się je na leżąco, znacznie oszczędzając miejsce.

Więcej o tym jaką zmywarkę kupić, pisałem w poradniku zakupowym.

Jak ergonomicznie wypełniać komorę zmywarki?

Warto mieć na uwadze, że nie trzeba wykorzystywać całej ilości miejsca w zmywarce wypełniając ją po brzegi naczyniami.

Nowe modele posiadają czujnik zabrudzenia wody, co oznacza, że potrafią samodzielnie dostosować ilość wody niezbędną do konkretnej ilości naczyń. Dostosowują także ilość wody względem poziomu ich zabrudzenia. Pisałem też ile wody zużywa zmywarka.

Warto wziąć to pod uwagę podczas wyboru zmywarki, bo może się okazać, że lepiej jest kupić model o wyższej pojemności, nawet jeśli na daną chwilę zamierzamy go użytkować w pojedynkę. Po latach może się to zmienić, a wówczas wyższa pojemność urządzenia będzie przydatna.

Dobrze jest też nauczyć się jak układać naczynia w zmywarce by pomieścić wszystkie, także te niestandardowe naczynia czy garnki. Największe garnki umieszczamy na dolnym koszu, ze względu na spryskiwacz zamontowany nad górnym koszem. Łatwo byłoby go zablokować.

Wszystkie talerze ustawiamy w tę samą stronę, aby się ze sobą nie stykały. Szklanki, kubki czy filiżanki układamy dnem do góry w pozycji stabilnej, bo podczas pracy urządzenia mogą się potłuc lub przesunąć.

Sztućce nie mogą leżeć luźno, a powinny mieć swoje miejsce w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku. Nigdy z niego nie rezygnujmy. Pamiętajmy także, że nie wolno wypełniać zmywarki po brzegi, kładąc jedne naczynia na drugich, bo zwyczajnie nie zostaną dobrze domyte. Ścisk nie jest tu mile widziany, w przeciwnym wypadku będziemy zmuszeni raz jeszcze ustawić program mycia, co mija się z zamierzoną oszczędnością. Przy tym może też przydać się wiedza jak działa zmywarka.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz