Jak działa zmywarka i jaka jest jej budowa

Zmywarka nie jest tak powszechna jak lodówka, ale coraz więcej osób nie wyobraża sobie życia bez tego praktycznego urządzenia. Warto zrozumieć, jak działa, aby móc samodzielnie poradzić sobie w przypadku niespodziewanej awarii lub innego problemu. Wbrew pozorom, jej mechanizm nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać.
Trzy etapy mycia w zmywarce

Zmywarki charakteryzują się trzema etapami pracy:
- wstępne płukanie – polega na wyrzuceniu ciepłej wody pod dużym ciśnieniem, co wstępnie myje naczynia i usuwa z nich zabrudzenia. Trwa to krótko.
- mycie zasadnicze – mycie gorącą wodą (do 60 st. C.) z jednoczesnym uwolnieniem detergentu. Woda dociera do wszystkich zakamarków i pod wpływem środka czyszczącego rozpuszcza zabrudzenia. Trwa od 20 do 60 minut.
- płukanie – spłukanie czystą wodą piany, detergentu i brudu pozostałego po myciu zasadniczym. Trwa od 20 do 60 minut.
Jak wygląda proces mycia naczyń?

Kiedy w koszach znajdują się brudne naczynia i sztućce, należy rozpocząć proces mycia. Użytkownik wybiera więc żądany program, a moduł sterujący zaczyna sterować elektrozaworem, jaki odblokowuje dopływ wody.
Zmiękczona woda dostaje się do komory umieszczonej z boku lub na samym dnie zmywarki.
Kiedy woda nagrzeje się za pomocą grzałki i czuwającego nad tym procesem termostatu, pompa myjąca z udziałem silnika zaczyna rozprowadzać wodę pod ciśnieniem do ramion spryskiwacza. Te się obracają i mocno wyrzucają ciepłą wodę, która opłukuje, a potem myje brudne naczynia.
Oczywiście proces myjący nie byłby skuteczny, gdyby nie detergent. Ten musi być zaś dozowany, a więc w odpowiedniej chwili automatycznie otwiera się klapa z pojemnikiem, w jakim znajduje się kapsuła myjąca.
Woda miesza się z detergentem, który się powoli rozpuszcza. Po jego całkowitym rozpuszczeniu, moduł sterujący uruchamia kolejny proces, a więc płukanie. Wcześniej jednak pompa odpływowa zabiera brudną wodę do instalacji kanalizacyjnej, aby zrobić miejsce czystej wodzie do wypłukania zawartości komory.
W tym momencie zmywarki korzystają z nabłyszczacza, który także jest dozowany przez dozownik. Naczynia uzyskują wówczas swój specyficzny błysk i nieskazitelną czystość.
Co ciekawe, obecnie ze względu na dbałość o środowisko, producenci starają się tak projektować zmywarki, aby zużycie prądu i wody było jak najniższe. Dlatego też czysta woda używana do płukania, w niektórych modelach nie zostaje odprowadzona bezpośrednio do instalacji kanalizacyjnej, a do zbiorników w zmywarce, a następnie wykorzystywana jest raz jeszcze do mycia wstępnego lub zasadniczego w kolejnym cyklu.
Pisałem już ile wody zużywa zmywarka i ile prądu zużywa zmywarka, gdzie podaję konkretne dane.
Proces suszenia

Po zakończonym myciu pragniemy wyjąć ze zmywarki suche już naczynia, bez żadnych zacieków czy kropel wody. I w tym momencie wchodzi do gry proces osuszający. Wilgoć wyparowuje, a naczynia są całkowicie suche. Producenci stosują obecnie różne sposoby suszenia. Można tu więc wymienić suszenie:
- statyczne – bez użycia wentylatora, wykorzystując ciepło pozostałe w komorze po płukaniu naczyń gorącą wodą,
- wentylatorem – wydmuchiwane z wentylatora ciepłe powietrze wysusza wodę zebraną na naczyniach,
- z dodatkowym podgrzewaniem – wykorzystuje do suszenia nie tylko pozostałe po płukaniu ciepło, ale także podwyższoną temperaturę pochodzącą z grzałki,
- kondensacyjne – odbywa się z wykorzenianiem procesu wymiany cieplnej,
- naturalne – niewymagający użycia energii sposób, a więc suszenie przez otwarcie drzwiczek po zakończonym procesie mycia.
Budowa zmywarki

Większość podzespołów zmywarek nie różni się bardzo od siebie, bez względu na markę urządzenia. Najlepsze zmywarki, które opisujemy w innym artykule posiadają typową budowę i mają podobne funkcje. Niektóre są bogatsze o pewne dodatkowe funkcjonalności, ale wszystkie działają bardzo podobnie. Najpierw warto je więc wymienić i opisać, a dopiero później, na tej podstawie określić zasadę działania tego praktycznego sprzętu.
Pompa myjąca
Jej głównym zadaniem jest czuwanie nad obiegiem wody w urządzeniu. Pod ciśnieniem doprowadza więc wodę do ramion spryskiwaczy, które znajdują się w komorze. Tam odbywa się obmywanie naczyń. Bez niej nie uzyskano by podstawowej funkcjonalności zmywarki.
Grzałka przepływowa
Grzałka, podobnie jak w innych urządzeniach AGD, podgrzewa wodę, która będzie czyścić brudne naczynia. Teoretycznie do zmywarki mogłaby się dostawać woda ciepła z odpowiedniego odpływu wody i najpewniej byłoby to tańsze rozwiązanie. W większości modeli to jednak jej zadaniem jest podgrzanie wody do temperatury odpowiadającej danemu programowi mycia.
Ramiona spryskujące
Woda pod ciśnieniem obmywa naczynia umiejscowione w komorze, ale aby odbywało się to równomiernie i woda mogła się dostać w każdy zakątek, w zmywarce zainstalowano specjalne ramiona spryskujące. W zależności od producenta, mają one różne kształty. W niektórych można spotkać tzw. kurtynę wodną. Różnią się też ich liczbą, bo zwykle mamy do czynienia z dwoma lub trzema ramionami spryskującymi.
Pompa odpływowa
Pompa odpływowa jest elementem, który wykonuje pracę przeciwną do pompy myjącej, a więc odprowadza brudną wodę po myciu do instalacji kanalizacyjnej.
Filtr
Zmywarki są także wyposażone w filtr, który zatrzymuje zanieczyszczenia, szczególnie te większe drobinki jedzenia. Nie powinny się bowiem dostawać do wnętrza urządzenia, aby nie doprowadzić do jego poważnej awarii. Nie mogą być też odprowadzane do instalacji kanalizacyjnej, aby jej nie zatkać. Dlatego też konieczne jest regularne czyszczenie zmywarki i filtra oraz usuwanie odpadków oraz pozostałości po zmywaniu naczyń.
Moduł sterujący
Ten elektroniczny moduł wysyła sygnały do elektrozaworu, aby otworzyć dopływ wody. To więc sam mózg zmywarki, który steruje jej funkcjami, zgodnie z zadanym zmywarce programem myjącym.
Elektrozawór
Zainstalowany jest na wężu i odblokowuje dopływ wody do urządzenia z instalacji wodociągowej.
Termostat
Zapewnia odpowiedni poziom temperatury, zgodny z wybranym programem myjącym.