Ile wody zużywa zmywarka

Ile wody zużywa zmywarka

Istnieje powszechne przekonanie, że zmywarka przyczynia się do zmniejszenia rachunków za wodę, ponieważ cykl mycia zużywa jej znacznie mniej, niż przy tradycyjnym, ręcznym zmywaniu. Czy jest tak w rzeczywistości?

Z pewnością oszczędzamy własny czas, który można w ten sposób poświęcić na coś innego. Ręczne zmywanie to wyjątkowo żmudne i mało przyjemne zajęcie, a jeśli naprawdę generuje większe rachunki, to może warto je zamienić na zmywanie automatyczne.

Zmywanie ręczne kontra zmywarka

Nie mając zmywarki zwykle zmywamy naczynia wielokrotnie w ciągu dnia, aby nie doprowadzać do bałaganu w kuchni. Wówczas robimy to pod bieżącą wodą, najpierw szorując je gąbką i wodą z płynem, a następnie dokładnie spłukując. Takie rutynowe działania generują nawet 30% większe zużycie wody, choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę.

Rodziny posiadające zmywarkę włączają ją statystycznie co drugi dzień na program ok. 2 godzinny. Najczęściej czekamy na wypełnienie całej komory, aż po brzegi. Gdybyśmy pozwolili sobie na takie rozwiązanie w przypadku zmywania ręcznego, to na pewno nasza kuchnia wypełniona byłaby kompletami naczyń, nie wspominając już o brzydkim zapachu, który po takim czasie zacząłby się z nich wydobywać.

Oszczędne byłoby wówczas umycie ich w misce, choć ten pojemnik z wodą trzeba by na bieżąco wymieniać. Nie jest to zatem realnie wykonalne.

Zużycie wody na cykl – porównanie

Wątpliwości dotyczące oszczędności zmywania zmywarką zostały ostatecznie rozwiane po badaniach niemieckich naukowców z Bonn. Obliczyli oni, że ręczne zmywanie naczyń wykorzystanych podczas obiadu dla 12 osób zużyło aż 103 litry wody, podczas gdy na 16 kompletów naczyń maszyna potrzebowała tylko 10 litrów wody. To porównanie bez wątpienia przemawia na korzyść zmywarek.

Oczywiście, wszystko zależy od konkretnej klasy i modelu urządzenia, wielości dostępnych funkcji, a co najważniejsze od jej rozmiaru. Im mniejsze gabaryty sprzętu, tym niższe zużycie wody, a także wprost proporcjonalna pojemność wsadu.

Ile wody zużywa zmywarka? Na 6 kompletów naczyń, które zmieszczą się w niewielkiej zmywarce, potrzeba tylko 6-7 litrów wody na cykl. Generalnie dobre zmywarki dostępne na rynku, w zależności od swoich gabarytów, zużywają od 6 do 10 litrów wody na oszczędnym programie.

Realne koszty mycia naczyń zmywarką i ręcznie

Chcąc choćby w przybliżeniu zobrazować sobie, jakie są koszty ręcznego i maszynowego zmywania, należy przyjąć pewne stałe parametry ustawień sprzętu. Niech to więc będzie dla przykładu dwupoziomowa zmywarka 60×60 cm wypełniona po brzegi naczyniami dla 4 osób, które uzbierały się po dwóch dniach użytkowania. Zmywanie w urządzeniu zostało nastawione na 65 stopni i odbyło się w czasie 110 minut przy zużyciu 26 litrów wody na cykl. Zużycie energii wynosi zaś 1,486 kWh.

Biorąc pod uwagę koszty zimnej wody 1m3 = 11,47 zł i ciepłej 20,82 zł (1m3), 1kWh prądu – 0,60 zł, a także uśredniając cenę jednej tabletki do zmywania – 0,42 zł (ze średniej półki), uzyskujemy koszty łączne zmywania dla jednego cyklu – 1,61 zł.

Przy podobnych założeniach i cenach wody wraz ze ściekami, zmywanie ręczne będzie nas kosztować 3,39 zł za jedno mycie tej samej ilości naczyń. Należy przy tym przyjąć realne zużycie zimnej wody na poziomie 50 litrów, ciepłej 31 litrów, co łącznie wynosi 81 litrów i przekłada się na koszt 1,4 zł. Cena płynu do zmywania jest zaś znacznie niższa na jedno mycie, aniżeli tabletek do zmywarki i wynosi ok 0,15-0,20 zł. W koszt wliczony jest również czas na zmywanie.

Okazuje się więc, że zmywanie w zmywarce pozwala każdorazowo zaoszczędzić nawet 1,78 zł, co w ciągu miesiąca może dać już znacznie wyższą kwotę. Źródło do wyliczeń znajduje się tutaj.

Zmywanie ręczne droższe

Rzeczywiste koszty zmywania ręcznego są zatem rzeczywiście o połowę wyższe, ale warto wziąć pod uwagę także koszt samego zakupu zmywarki, co w przypadku zmywania ręcznego nie jest uwzględniane. Zmywarka kosztująca ok. 1500 zł, przy założeniu oszczędności z jednego mycia w kwocie 1,78 zł, zwróci się dopiero po 843 cyklach zmywania, czyli ok 5 latach, jeśli zakładamy uruchomienie maszyny co drugi dzień. Warto przy tym zaznaczyć, że średnia długość życia nowej zmywarki wynosi około 10 lat. Dlatego ma ona sporą szansę się zwrócić.

Realną oszczędnością jest również nasz czas, gdyż każdorazowe zmywanie naczyń pochłania ok. 20 minut, a tę czynność musimy wykonywać codziennie. Miesięcznie jest to zatem średnio aż 10 godzin poświęcone na zmywanie, czyli niemal cały jeden dzień w miesiącu musimy stać przy zlewie. Ta wartość z pewnością przemawia do wyobraźni.

Zmywarka bardziej ekologiczna

Dane statystyczne wskazują, że Polska jest jednym z krajów, w których mamy bardzo niewielkie zasoby wody. Na jednego mieszkańca przypada jej 1600 m3, co jest wartością nawet trzykrotnie mniejszą, niż w przypadku krajów Unii Europejskiej.

Aż trudno jest uwierzyć, że Polska jest krajem porównywalny z Egiptem, jeśli wziąć pod uwagę zasobność w wodę.

Użytkowanie zmywarek może się więc przyczynić do znacznej oszczędności wody, jeśli założymy, że podczas zmywania ręcznego tygodniowo tracimy sporo wody, a użytkując maszynę, która potrzebuje ok 10 litrów na cykl, zużywamy jej mniej. Porównując najróżniejsze modele oraz ich eksploatację zwykle okazuje się, że zmywarka zużywa znacznie mniej wody, niż zmywanie tradycyjne.

Funkcje zmywarki wpływające na oszczędność

Przed zakupem zastanawiamy się ile zmywarka pobiera wody, ale także prądu. Nowe modele posiadają funkcje, które w każdym aspekcie oszczędzają nasze rachunki. Przykładem mogą być:

  • Selfdry – suszenie naczyń przy otwartej komorze zmywarki, przez co nie korzysta się z energii elektrycznej,
  • optymalna pojemność i ergonomia półek oraz koszów – to bardzo ważne, ponieważ im więcej jednorazowo zdołamy zmieścić naczyń, garnków, sztućców itp., tym mniej cykli mycia musimy załączyć oszczędzając prąd i wodę. Zmywarki niewielkich rozmiarów do szerokości 45 cm, pomieszczą zazwyczaj 10 kompletów naczyń,
  • dodatkowe ramię myjące, które wspomaga proces mycia czyniąc go bardziej efektywnym, aby domyć wyjątkowo zabrudzone naczynia, bez jego powtarzania,
  • samodzielne autodozowanie płynu – maszyna wykorzystuje dokładnie tyle płynu, ile jest potrzebne do poziomu zabrudzanych naczyń, prze co zużywa mniej wody na ich płukanie,
  • czujnik ilości naczyń – pozwala napełnić komorę taką ilością wody, która jest optymalna do umycia aktualnej ilości naczyń,
  • program Eco – uruchamia program myjący w niższej temperaturze wody, co pozwala zaoszczędzić na energii,
  • funkcja „Szósty zmysł” (w zmywarkach Whirlpool) – samodzielnie dobiera konkretne parametry mycia dla efektywniejszego cyklu, co przyczynia się do oszczędności wody i energii.
  • ciepła woda – niektóre zmywarki podłącza się do dopływu ciepłej wody, przez co nie zużywają dodatkowej energii na podgrzanie wody.
O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej