Jak układać naczynia w zmywarce (Prosty poradnik)

Czy właściwe układanie naczyń w zmywarce to sztuka? To przesada, ale jeśli poświęcimy na tę czynność czas i zrobimy to precyzyjnie, to możemy mieć pewność odpowiedniego umycia naczyń. Dodatkowo nie zniszczą się, nie wyszczerbią, a my zaoszczędzimy wodę oraz energię, ponieważ wykorzystamy każdy centymetry przestrzeni w komorze zmywarki. Więc jak załadować zmywarkę i czy układanie talerzy, kubków oraz sztućców jest tak trudne?

Podstawowe zasady

Pierwszą wskazówką, o jakiej należy wspomnieć jest mit dotyczący konieczności opłukiwania naczyń. Otóż nie trzeba tego robić, ponieważ wtedy generujemy wyższe koszty zużycia wody.

Owszem, nie wkładamy do zmywarki naczyń czy garnków pełnych resztek jedzenia, ponieważ wtedy istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zatkamy filtr. Ten należy co jakiś czas czyścić, ale dbając by resztki pokarmu nie dostały się do środka, będziemy to robić znacznie rzadziej.

Ułożenie naczyń nieprawidłowo niemal zawsze skutkuje niedostatecznym ich umyciem, a przeładowanie komory sprawia, że niektóre z nich mogą się nawet wyszczerbić.

Jednak gdy kieliszki, sztućce lub talerzyki ułożone są zbyt luźno, to mogą się zacząć przemieszczać, a to sprawi, że do uszkodzenia całej zmywarki i jej zablokowania niedaleka droga. Naprawa takich awarii jest kosztowna, więc lepiej tego unikać.

Ładowanie górnego kosza

W zmywarce najczęściej mamy do czynienia z dwoma koszami i pojemnikiem lub koszem na sztuce.

Na samej górze układamy szklanki, kubki i filiżanki, a także plastikowe przedmioty, jak choćby pojemniki do żywności. Wcześniej jednak zawsze sprawdzajmy, czy wszystko aby na pewno nadaje się do mycia w zmywarce. Tu mogą też trafić miski oraz salaterki.

W wielu zmywarkach producenci przygotowali również miejsce na delikatne szkło oraz kieliszki. Najczęściej to właśnie w górnym koszu znajdują się odpowiednie wypusty, które będą w stanie je unieruchomić i przytrzymać podczas mycia.

Generalnie górny kosz jest przeznaczony do zmywania mniej zabrudzonych elementów. Pamiętaj, żeby kubki czy szklanki umieszczać dnem do góry, bo w przeciwnym razie nie zostaną dobrze domyte, a w ich wnętrzu zgromadzi się woda.

Ładowanie dolnego kosza

Dolny kosz w komorze zmywarki przeznaczony jest dla mocno zabrudzonych oraz dużych garnków. W specjalnie przygotowanych miejscach układamy więc talerze obiadowe, głębokie i wszelkie talerze płaskie różnych rozmiarów.

Deski do krojenia umieszczamy zaś z boku lub z tyłu, aby nie utrudniać swobodnego przepływu wody oraz detergentu.

Jeśli posiadamy mocno zabrudzone naczynia, to należy je układać skierowane do dołu. Wówczas dysze spryskiwacza będą mogły je skutecznie opłukać i dokładnie umyć.

Głębsze talerze czy miseczki mocujemy pod lekkim skosem.

reklama

Układanie sztućców

Producenci stosują dwa rozwiązania dla sztućców: kosz na sztućce oraz osobną szufladę.

W koszyku nie musimy sortować sztućców. Wystarczy, że umieścimy je trzonkami w dół. Podobnie jak noże. Ostre i długie noże wkładamy zaś odwrotnie. Chodzi tu o bezpieczeństwo ich późniejszego wyjmowania.

Osobna szuflada jest najczęściej spotykana w najlepszych zmywarkach.

W niej sztućce układa się w specjalnie do tego przygotowanych rowkach. Warto wspomóc się tutaj instrukcją producenta danego modelu, aby mieć pewność, że każdy będzie dobrze umyty.

Warto przy tym pamiętać, że nie wolno umieszczać ich jeden na drugim, aby się wzajemnie nie przykrywały i nie zazębiały. Woda powinna mieć możliwość swobodnego opływania sztućców z każdej strony.

Okazuje się, że poszukiwanie odpowiedzi na to jak układać naczynia w zmywarce nie jest trudne i z odrobiną wprawy można to robić właściwie i szybko.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej