Jak zamontować front do zmywarki – Krok po kroku

Montaż frontu do zmywarki

Montaż frontu do zmywarki nie jest trudnym zadaniem co pokażemy w naszym poradniku. Oprócz akcesoriów dołączonych do zmywarki potrzebne będą Ci jedynie: miarka, wkrętarka, ołówek i śrubokręt. Dla przykładu pokazujemy jak to zrobić na modelu Siemens SN615X03EE z rankingu zmywarek.

1. Przygotowanie

Upewnij się, że zmywarka jest ustawiona zgodnie z instrukcją za pomocą regulowanych nóżek i przykręcona do szafek, obok których ma stać.

Sprawdź miarką wymiary otworu w którym znajduje się zmywarka. Wszystko powinno się mieścić tak aby front nie ocierał przy otwieraniu.

Przygotuj elementy montażowe dołączone do zmywarki. Zazwyczaj są to wkręty, zaczepy i szablon wydrukowany na papierze.

2. Połóż front płasko i użyj szablonu

Połóż front jego tylną częścią do góry. Następnie umieść szablon montażowy na nim, upewniając się, że właściwa strona jest skierowana do góry.

Ustaw szablon tak aby jego górna część lekko wystawała poza górną część frontu. Zazwyczaj jest to kilka milimetrów.

Następnie przyklej szablon do frontu taśmą, upewniając się, że znaki są wyrównane z górną częścią.

Później używając wkrętarki, wywierć małe otwory na wkręty, znajdujące się w dolnej części szablonu.

Uwaga! Nie przewierć frontu na wylot!

Po przewierceniu, możesz szablon ściągnąć z frontu.

3. Przykręć zaczepy

Jeśli Twoja zmywarka jest wyposażona w plastikowe podkładki dystansowe to możesz ich użyć w razie potrzeby. Umieszcza się je pomiędzy frontem a zaczepami.

Następnie przykręć metalowe zaczepy do wcześniej przygotowanych otworów.

Niektóre zmywarki mają jeszcze w zestawie naklejki na rzep. Warto je przykleić, ponieważ ułatwiają montaż.

4. Przykręć uchwyt do frontu

Jeśli twój front ma być wyposażony w uchwyt to warto go w tym momencie przykręcić. Oszczędzi to czas na niepotrzebne późniejsze ściąganie frontu, gdy zapomnimy tego zrobić.

Wysokość i położenie uchwytu dopasuj do innych uchwytów w szafkach dolnych, tak aby całość zgrywała się razem.

5. Załóż front na drzwi

Podnieś front i przyłóż go do drzwi, wkładając metalowe wsporniki montażowe w otwory znajdujące się na dole drzwi zmywarki. Następnie naciśnij górną część frontu, tak aby wsunąć go na swoje miejsce w drzwiach.

Ustaw drzwi tak aby wysokość frontu zmywarki odpowiadała wysokości frontów szafek sąsiednich. Zwróć też uwagę na szczeliny po bokach frontu.

W razie potrzeby przesuń front tak aby szczeliny były odpowiedniej szerokości i całość wyglądała dobrze.

Jeśli to się nie uda, możesz wyciągnąć front i zrobić poprawkę, przykręcając zaczepy w inne miejsce, tak aby można było dopasować go do zabudowy.

6. Przekręć pozostałe wkręty

Gdy wszystko jest dopasowane, możesz przejść do ostatecznego przykręcenia frontu. Tu przyda się pomoc drugiej osoby, która przytrzyma front aby nie przesuwał się przy otwieraniu drzwi.

Otwórz delikatnie drzwi zmywarki, zwracając uwagę by nie przesunąć frontu. Wykręć kilka krótkich wkrętów, które znajdują się z drzwiach zmywarki.

Teraz w ich miejsce wkręć dwa dłuższe wkręty z zestawu montażowego i zamknij zmywarkę. Zobacz czy całość pasuje do zabudowy. Jeśli nie pasuje to możesz wykręcić wkręty i przesunąć front w celu lepszego spasowania.

Gdy wszystko pasuje do zabudowy, wkręć pozostałe wkręty. Tu jeszcze raz trzeba zwrócić uwagę aby wkrętów nie wkręcić na wylot frontu.

7. Montaż cokołu

Montaż frontu do zmywarki masz za sobą. Po zakończeniu warto sprawdzić czy przy otwieraniu drzwi nic nie ociera.

Na samym końcu pozostaje założenie cokołu pod zmywarkę. Warto wiedzieć, że często wymagane jest jego przycięcie lub frezowanie górnej części, tak aby front zmywarki podczas otwierania nie obijał się o niego.

Frezowanie najlepiej zrobić za pomocą frezarki, jednak jeśli jej nie masz, polecamy udać się do lokalnego stolarza. On będzie wiedział co z tym zrobić.

Ty tylko zmierz na jaką głębokość cokół powinien być podcięty i w którym miejscu ma znajdować się wycięcie.

Podsumowanie

Zmywarki do zabudowy są bardzo popularne i nie dziwią nas pytania o to jak zamontować front do zmywarki. Po skończonym montażu, całość świetnie pasuje do zabudowy kuchennej i nie rzuca się w oczy.

Możesz dzięki temu uzyskać spójny wygląd swojej kuchni co bardzo nam się podoba.

Ciekawe jest, że nawet gdy wymieniasz zmywarkę na inny model ale o tej samej szerokości, możesz użyć tego samego frontu i zamontować go w nowym modelu. Dzięki temu wymiana sprzętu nie będzie wiązała się z przemodelowaniem kuchni albo ze zmianami stylistycznym.

Po prostu przykręcasz front do zmywarki i kuchnia wygląda tak jak powinna, tym bardziej że najczęściej kupowane zmywarki do zabudowy maja panel sterowania widoczny dopiero po otworzeniu ich drzwi.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej