Pierwsze uruchomienie zmywarki

Zmywarki to urządzenia, które coraz chętniej pragniemy mieć w kuchni. Pozwalają one oszczędzić czas, który możemy wykorzystać z bliskimi. Dodatkowo dzięki ich użytkowaniu, zmniejszamy rachunki za wodę, ponieważ zmywarki będą potrzebować jej mniej niż my, podczas ręcznego zmywania naczyń. Oczywiście są osoby, którym zmywarki kojarzą się właśnie z wyższą eksploatacją mediów, jednak w rzeczywistości pozwalają oszczędzać. Jak więc rozpocząć eksploatację tego urządzenia po raz pierwszy?

1. Podłącz urządzenie do prądu i wody

Podłączenie zmywarki do prądu i wody wydaje się być tylko oczywistym przypomnieniem. Sposób działania naszego urządzenia będzie zależeć od tego, jak i gdzie ustawiliśmy wcześniej zmywarkę. Nie powinna się ona bezpośrednio stykać z innymi meblami czy urządzeniami. Dodatkowo nie ma również konieczności podłączania zmywarki do ciepłej wody, ponieważ samodzielnie będzie ją podgrzewać. Wystarczy więc, aby mogła pobierać wodę zimną oraz oddawać do kanalizacji już zużytą. Zmywarka musi być też odpowiednio wypoziomowana, aby nie zakłócać jej prawidłowej pracy.

2. Sprawdź twardość wody

Niektórym może się wydać to nieco abstrakcyjne, aby dokonywać analizy twardości wody. Jednak warto to zrobić, bo taka wiedza przyda się nam także w przypadku użytkowania innych domowych sprzętów AGD, jak żelazko czy nawet czajnik elektryczny.

Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie stopnia twardości wody, najszybszym jest wykonanie telefonu do lokalnego zakładu wodociągowego i zapytanie o twardość.

Możemy też wykonać test miernikiem paskowym, który dostępny jest w sklepie chemicznym. Zanurza się go na kilka sekund w wodzie, a od koloru, na jaki się zabarwi, zależy poziom twardości wody.

Innym sposobem jest sprawdzenie czy mydło dobrze rozpuszcza się w wodzie. To domowa metoda, która określa twardość wody jedynie w przybliżeniu. Im więcej bąbelków piany, tym woda jest bardziej miękka. Jeśli mydło bardzo trudno ulega rozpuszczeniu, wówczas mamy do czynienia z twardą wodą.

Najdokładniejszym sposobem jest zastosowanie miernika kropelkowego. Wodę ocenia się w następującej skali (°dH):

  • 0 – 4 bardzo miękka
  • 5 – 8 miękka
  • 9 – 12 średnio twarda
  • 13 – 18 dość twarda
  • 19 – 30 twarda
  • > 31 bardzo twarda

Warto mieć bowiem świadomość, że w każdym miejscu Polski mamy do czynienia z innym składem wody płynącej z kranu. Łatwo to ocenić nawet po codziennym jej użytkowaniu i szybkości gromadzenia kamienia w czajniku.

Po co nam jednak ta informacja przy pierwszym uruchomieniu zmywarki? Otóż od tego będzie zależeć sposób ustawienia zmiękczania. Warto mieć na uwadze, że przy stopniu twardości wody równym 0 – 6 °dH można zrezygnować z soli specjalnej i wyłączyć zmiękczacz.

Po określeniu stopnia twardości wody ustawiamy urządzenie na jej odpowiednią twardość. Ustawianie zmiękczacza wykonuje się według instrukcji konkretnego modelu.

3. Użyj soli specjalnej

Do specjalnego pojemnika należy wsypać sól zmiękczającą. Będzie jej więcej, jeśli woda ma wysoką twardość. Używamy wyłącznie specjalnej soli do zmywarek. Nie wolno korzystać z soli domowej czy soli w tabletkach, a jedynie w proszku.

Przed pierwszym uruchomieniem zmywarki napełnia się cały zbiornik solą. Woda może być wówczas wypierana ze zbiornika i zacznie odpływać, co nie będzie przeszkadzać w maksymalnym jego napełnianiu.

Podczas regularnej eksploatacji urządzenia, zbiornik soli będzie wymagał uzupełniania, a zmywarka powinna nas o tym poinformować migającą ikoną na wyświetlaczu. Pozwoli to na dłuższe i bezawaryjne korzystanie ze sprzętu.

Niektóre detergenty zawierają już zmiękczacz wody, więc wskaźnik braku soli w zbiorniku można ręcznie wyłączyć. Jest to możliwe jednak tylko dla twardości wody maksymalnie 21 °dH.

reklama

4. Użyj nabłyszczacza

Naczynia myte w zmywarce bez środka, jakim jest nabłyszczacz, mogą nas przykro zaskoczyć. Będą mieć wówczas smugi, a szkło będzie matowe i pozbawione swojego blasku.

Aby tego uniknąć, należy wypełnić odpowiedni zbiornik nabłyszczaczem. Łatwo go zlokalizować za pomocą instrukcji. Po otwarciu pokrywy dolewamy nabłyszczać do poziomu oznaczonego „MAX”. Nie można go jednak przelać, ponieważ w zmywarce będzie się wówczas wytwarzać zbyt dużo piany, która zakłóci proces zmywania.

Większość urządzeń dysponuje możliwością regulacji ilości nabłyszczacza. Mniejsza jego ilość zmniejsza smugi na szkle, a większa, bardziej efektywnie pozbywa się plam wodnych i szybciej suszy naczynia.

Niektóre środki czyszczące posiadają już domieszkę preparatu nabłyszczającego, jednak poleca się stosować go osobno, bo skuteczność jego działania jest wówczas optymalna.

5. Użyj środka czyszczącego

Trudno sobie wyobrazić skuteczne mycie naczyń bez odpowiedniego detergentu. Na rynku mamy kilka jego rodzajów. Można go używać w formie tabletek do zmywarek, proszku czy płynu.

Pierwszy jest łatwy w stosowaniu, ponieważ nie trzeba go samodzielnie dozować. Wkładamy jedną tabletkę do odpowiedniego pojemnika i gotowe. Minusem może być słaba rozpuszczalność takiej tabletki. Bywa więc, że w pojemniku zauważymy jej pozostałości.

Proszki i płyny stosuje się w przypadku wyboru krótszych programów zmywania, ponieważ możemy je dozować w zależności od potrzeby. Płynu nie zaleca się stosować dla płukania wstępnego lub opóźnionego czasu włączenia programu, ponieważ niewielkie jego ilości mogą wypływać z pojemnika. Nie jest to zagrożeniem dla samej zmywarki, ale efektywność takiego zmywania bywa wówczas mniejsza, ze względu na brak odpowiedniej ilości detergentu.

Na rynku dostępne są detergenty jednoskładnikowe lub wieloskładnikowe. Te ostatnie posiadają już domieszkę zarówno nabłyszczacza, jak i soli zmiękczającej, ale dla pewności warto je używać osobno wlewając do odpowiednich zbiorników.

Miejmy także na uwadze skład chemiczny detergentów. Jeśli są eko lub bio, to wówczas mają mniejszą ilość substancji czynnych. Nowoczesne detergenty opierają swoje silne działanie myjące na formule enzymatycznej i niskiej zasadowości. Proces chemiczny polega na rozkładaniu skrobi i rozszczepianiu białka. Kolorowe plamy z ketchupu czy herbaty i kawy usuwa się zaś za pomocą wybielaczy produkowanych na bazie tlenu. Bywają czasem mniej skuteczne na trudne zabrudzenia.

Nie wolno stosować żadnych detergentów, które nie są przystosowane do zmywania w zmywarce. Przykładem może tu być zwyczajny płyn do ręcznego mycia naczyń, który wytwarza zbyt duże ilości piany i będzie zakłócać proces efektywnego zmywania w urządzeniu.

6. Nastaw puste płukanie

Pierwsze uruchomienie zmywarki to zmywanie bez naczyń, a więc z pustą komorą. To konieczne, aby pozbyć się wszelkich zapachów czy nalotów pochodzących jeszcze z procesu produkcyjnego. Urządzenie zostanie wówczas dokładnie wymyte i opłukane od wewnątrz, a dzięki temu będzie bardziej higieniczne dla naszych naczyń czy sztućców.

Po skończonym programie mycia zawsze pozostawiamy uchylone drzwi, aby komora mogła dobrze odparować, a wewnątrz nie gromadziła się pleśń czy nieprzyjemne zapachy.

Polecamy sprawdzić ciekawe modele w naszym rankingu zmywarek, gdzie pokazujemy sprzęty w różnych przedziałach cenowych. Znajdziesz tam wiele popularnych i polecanych modeli od znanych producentów.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej