Po co sól do zmywarki – Gdzie i ile jej wsypać?

Sól do zmywarki

Zastanawiasz się po co sól w zmywarce, gdzie znajduje się na nią miejsce i ile jej wsypać? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej, ponieważ warto dbać o regularne jej dozowanie. Ale dlaczego właściwie jest ona tak ważna?

Po co sól do zmywarki?

W większości gospodarstw domowych mamy do czynienia z twardą wodą. Jest ona szkodliwa dla urządzeń AGD, ze względu na gromadzące się na poszczególnych podzespołach osady i kamień.

W żelazkach będą one blokować kanaliki pary wodnej, w czajniku mają wpływ na jakość spożywanych przez nas gorących napojów, a w zmywarce?

Twarda woda posiada silne stężenie związków wapnia i powstały kamień osadza się na delikatnych elementach urządzenia, grzałce itp. częściach. Duże jego nagromadzenie przyczyni się do zmniejszenia żywotności naszego sprzętu. Będzie powodować częste awarie poszczególnych podzespołów i może zmniejszać wydajność zmywarki.

Jedynie gdy woda w kranie jest miękka, możemy odpuścić dosypywanie soli. Jednak w większości miejsc w Polsce, woda jest twarda.

Chcąc sprawdzić twardość wody płynącej z kranu, wcale nie trzeba wykonywać skomplikowanych zabiegów. Można skorzystać z map twardości wody. Będzie to też widoczne gołym okiem. Naczynia myte w twardej wodzie będą nosić charakterystyczny osad i tracą połysk.

Filtr zmywarki zaczyna się wówczas szybciej zapychać, a zmywarka z czasem może nawet przeciekać. W komorze urządzenia, na jej wewnętrznych ściankach także będzie się gromadzić osad.

Jak działa sól zmiękczająca?

W składzie soli dedykowanej do zmywania znajduje się duża zawartości chlorku sodu. Wyróżnia ją także czystość chemiczna. Dzięki grubym ziarenkom wolniej się rozpuszcza, przez co może być stopniowo uwalniana do wody.

Sól ta ma za zadanie wspomagać działanie wymiennika jonowego, a w rezultacie zapobiegać powstawaniu osadów i niwelować twardość wody. Żywica jonitowa w zmywarce otrzymuje jony sodu pochodzące z soli, zmiękczając w ten sposób wodę.

Jony wapnia i magnezu usuwane są z wody, a to one przyczyniają się do jej twardości . Wszystko odbywa się przez proces filtracji wody oraz samoistnego przepłukania wymiennika jonowego wodą z dedykowaną solą.

Jaka sól zmiękczająca?

Zawsze sprawdzajmy, jaką sól rekomenduje producent. Można stosować sól zgodnie z jego zaleceniami. Na rynku jest bardzo wiele produktów, droższych i tańszych. To, jaką wybierzemy, zależy przede wszystkim od poziomu twardości wody w naszym mieszkaniu.

Gdy twardość jest duża, to nie oszczędzajmy na jakości soli, ponieważ powinna być przede wszystkim skuteczna. Przecież nie stosujemy jej zbyt często, więc jednorazowy wydatek starczy nam na długo.

Pod żadnym pozorem nie stosujmy soli kuchennej, gdyż jest za miałka i posiada szkodliwe dla zmywarki związki węglowe oraz żelazo.

Sól zmiękczająca dedykowana do zmywarek jest grubsza, wolniej się rozpuszcza w wodzie oraz się nie zbryla, dlatego ma długą żywotność.

Gdzie wsypać sól do zmywarki?

Każde standardowe zmywarki posiadają specjalny pojemnik na sól. Zwykle znajduje się on w pobliżu odpływu. Żeby się do niego dostać, trzeba wyjąć dolny kosz na naczynia, a czasem nawet odkręcić jedno ze śmigieł.

To, gdzie się on znajduje i jak wsypać sól, na pewno dowiemy się z instrukcji obsługi danego urządzenia. Zdjęcie nakrętki pojemnika nie powinno przysporzyć żadnych problemów.

Za pomocą charakterystycznego lejka ułatwimy sobie umieszczenie soli w jego wnętrzu. Co ważne, sól wsypujemy jeszcze przed pierwszym uruchomieniem sprzętu. Nie stanowi ona fabrycznego wyposażenia, a bez niej nie powinniśmy startować z programami myjącymi.

Ile soli do zmywarki?

Nie bez przyczyny przydatny jest lejek. Pomaga on precyzyjnie wsypać sól do pojemnika, bez jej rozsypania.

Soli dosypujemy tak dużo aby jej poziom nie przekraczał 1 cm poniżej linii otworu.

Przed pierwszym uruchomieniem sprzętu należy wsypać nawet od 1-2 kilogramów soli zmiękczającej do pojemnika.

To ważne, ponieważ zalegająca na dnie urządzenia sól może wpłynąć niekorzystnie na wewnętrzną obudowę zmywarki. Stal podczas styczności z solą może ulegać różnym procesem chemicznym, a w konsekwencji zniszczymy powłokę.

To samo dotyczy zbyt dużej ilości soli w pojemniku. Jej nadmiar w komorze może skutkować plamami, smugami czy zaciekami na naczyniach i szklankach.

Na jak długo starcza sól?

Kolejne dosypywanie soli odbywa się po kilku miesiącach ale zależy to od częstości używania zmywarki. Poinformuje nas o tym sama zmywarka specjalną lampką kontrolną. Tego ostrzeżenia nigdy nie należy ignorować.

Nie powinno nas też dziwić, że po którymś z kolei otwarciu pojemnika, w jego wnętrzu będzie się znajdować woda. Jest ona bowiem konieczna, aby sól mogła się rozpuścić w pojemniku. Na następne uzupełnienie jego zawartości wystarczy już mniej niż 1 kilogram soli, ale kontrujemy to sprawdzając ile zdoła się zmieścić w pojemniku z zachowaniem 1 cm przestrzeni do górnej krawędzi pojemnika.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej