Pralka brudzi ubrania

Pralka brudzi ubrania

Od pralki spodziewamy się czyszczenia, odświeżania i usuwania plam czy zabrudzeń z ubrań, tymczasem okazuje się, że może działać wręcz przeciwnie. Jeśli brudzi, pozostawia nieestetyczne ślady oraz nieprzyjemny zapach to znak, że trzeba szybko znaleźć przyczynę takich problemów.

Niewłaściwa eksploatacja urządzenia

Przyczyny mogą być różne, ale w pierwszej chwili należy pochylić się nad tymi źródłami problemów, które mogą być proste w diagnostyce i łatwe do wyeliminowania.

Jeśli ubrania po wyjęciu z bębna noszą ślady białego nalotu, pozostałości nierozpuszczonego proszku czy tłuste ślady po detergencie do płukania, to być może ustawiliśmy nieodpowiedni program prania.

Aby detergent mógł się całkowicie rozpuścić, potrzebna jest wyższa temperatura wody i dłuższy cykl prania. Szybkie programy piorące, 15 czy 20 minutowe oferują pranie w 20 stopniach, co może być zbyt mało na całkowite rozpuszczenie niektórych silnych proszków.

To samo dotyczy nieodpowiedniego dozowania detergentów. Jeśli umieścimy zbyt dużą ilość proszku na mniejszy wsad ubrań, to raczej nie uda się go całkowicie zużyć i pozostanie na naszych rzeczach nierozpuszczony.

Zawsze więc dobierajmy ilość prania oraz detergentu zgodnie z zaleceniami na opakowaniach.

Za duża ilość prania w bębnie

Nigdy nie można dopuszczać do przeładowania bębna tkaninami, ponieważ pralka nie będzie w stanie ich odpowiednio uprać. Zawsze powinniśmy zostawić ok. 3/4 wolnego miejsca w bębnie, aby wsad mógł swobodnie cyrkulować w jego wnętrzu.

W nowych pralkach czuwa nad tym automatyka wagowa, która powinna nas poinformować, że pralka jest przeładowana. Trzeba jednak kontrolować to samodzielne, w razie gdyby technologia miała nas nieoczekiwanie zawieść.

Brak regularnej konserwacji pralki

Każde urządzenie, nawet pralka, powinno być co jakiś czas poddawane czyszczeniu. Może się wydawać, że pralka, która pracuje z wodą oraz detergentami nie wymaga tego rodzaju konserwacji.

Nic bardziej mylnego, ponieważ w wielu miejscach urządzenia, jak pojemnik na detergenty, uszczelka bębna itp., mogą się gromadzić resztki nierozpuszczonego detergentu, pleśń czy nawet rdza. W skrajnych przypadkach na ubraniach pojawi się nawet smar, który wydobywa się z uszczelniacza na łożysku. Taka sytuacja będzie wymagać już pomocy fachowca, ale regularnym czyszczeniem urządzenia możemy się zająć sami.

Warto więc raz na jakiś czas uruchomić pusty cykl prania w samodzielnie wykonanym roztworze sody, kwasku cytrynowego czy octu.

Trzeba wówczas nastawić pranie na najwyższą temperaturę i poczekać, aż działanie tych ekologicznych środków całkowicie wyczyści naszą pralkę z osadów kamienia, rozpuści pozostałości po detergentach oraz usunie pleśń, rdzę czy wszelkie inne zanieczyszczenia.

Zabrudzony filtr

Bywa, że zapominamy także o regularnym czyszczeniu filtra pralki. Znajduje się on zwykle u podstawy urządzenia i łatwo jest się do niego dostać.

Na filtrze mogą się gromadzić zarówno mniejsze, jak i większe zanieczyszczenia, które pochodzą z naszych zabrudzonych ubrań, a dzięki obecności filtra, nie miały szansy dostać się gdzieś dalej.

Niech więc nas nie zdziwi, że na filtrze znajdziemy kłębki włosów, nitki tkanin, a czasem nawet rzeczy, które wypadły z nieopróżnionych przed praniem kieszeni spodni.

W sytuacji, gdy filtr jest bardzo zanieczyszczony i nie da się go już doprowadzić do stanu użytkowania pod bieżącą wodą, to należy wymienić go na nowy, zgodnie z modelem posiadanego urządzenia.

Problem z hydrostatem

Gdy wykluczyliśmy wszystkie przyczyny związane z niewłaściwą konserwacją oraz eksploatacją sprzętu, to należy się zastanowić, czy winą za niedoprane rzeczy nie obarczyć wybranych podzespołów pralki, jak choćby hydrostat.

Być może uległy awarii jakieś czujniki, przez które pralka brudzi ubrania i nie jest w stanie odpowiednio napełnić bębna wodą dostosowaną do ilości wsadu lub nie ustawia stosownej temperatury prania.

Podczas włączonego cyklu prania sprawdźmy, czy szklane drzwi są ciepłe, co oznacza wysoką temperaturę prania. Zwróćmy też uwagę, czy wewnątrz jest odpowiednia ilość wody. Tu potrzeba naszej czujności, aby w porę zdiagnozować problem. W przypadku usterek technicznych, być może trzeba będzie poprosić o pomoc fachowca a jeśli nie udaje się naprawić urządzenia to polecamy zobaczyć nasze najlepsze pralki, gdzie pokazujemy na jakie modele zwrócić uwagę przy wyborze pralki.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat zajmuję się sprzętem AGD i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej