Nowa lodówka ile musi odstać po transporcie?

Jeśli właśnie kupiłeś nową lodówkę lub przetransportowałeś ją w inne miejsce po przeprowadzce to pamiętaj, że nie należy jej natychmiast włączać. To niewskazane, ze względu na środek chłodzący w agregacie, który może ulec przemieszczeniu, a po czasie powinien wrócić na swoje miejsce. Poniżej piszemy ile musi odstać lodówka po transporcie i jakich zasad przestrzegać.

Jak transportować lodówkę

Podczas transportu lodówki dochodzi do jej przechyleń, przez co środek chłodzący zmienia swoje położenie. Dlatego tak ważne jest, aby właściwe transportować to urządzenie, co nie jest łatwe, szczególnie w przypadku jego dużych gabarytów.

Producenci zalecają przewożenie lodówki w pionie. To najbardziej bezpieczne rozwiązanie, ponieważ wszystko zostaje wówczas na swoim miejscu.

Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, ze względu na pokaźne gabaryty urządzenia lub brak odpowiedniego pojazdu dostawczego, to istnieje też opcja przewożenia lodówki w pozycji leżącej, ale tylko i wyłącznie stroną tłoczną do góry.

W ten sposób olej z agregatu nie przedostanie się do instalacji, co mogłoby grozić poważną usterką sprzętu.

Lodówka po transporcie – kiedy włączyć?

Nie ma co się spieszyć z podłączeniem sprzętu, choć z pewnością każdy długo oczekuje tego momentu, zwłaszcza w przypadku nowo zakupionego sprzętu.

Zaleca się aby lodówka odstała 12 do 24 godzin po transporcie, zanim zdecydujemy się podłączyć ją do prądu.

Wtedy możemy być pewni, że agregat uległ całkowitemu rozmrożeniu i nie nastąpi poważna awaria.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że zepsucie instalacji chłodzącej, np. zapchanie układu, stanowi naprawdę poważny problem, który może być trudny do usunięcia.

Ile czasu trwa rozruch urządzenia?

Pierwsze pełne schłodzenie lodówki na pewno zajmie dobrych kilka godzin.

W ciepłe dni musimy się liczyć z dłuższym tempem pierwszego chłodzenia. Czasem może to być nawet dwa dni.

Należy się więc uzbroić w cierpliwość i wstrzymać z umieszczeniem produktów spożywczych w komorze chłodziarki. Nigdy nie róbmy tego wcześniej.

Jedzenie należy wkładać dopiero wtedy, kiedy lodówka uzyska żądaną temperaturę chłodzenia. Starajmy się nie przyspieszać tych istotnych procesów, które potrzebują czasu.

Wybierz odpowiednie miejsce dla lodówki

Pamiętaj, że lodówka nie powinna stać blisko urządzeń grzewczych lub w miejscu mocno nasłonecznionym. Rezygnujemy więc z umieszczenia jej w bezpośrednim sąsiedztwie piekarnika czy grzejnika, więcej o tym piszemy w artykule Czy piekarnik może stać obok lodówki? Jest ona oczywiście izolowana, jednak przy każdym otwarciu drzwiczek będzie się do niej dostawać więcej ciepłego powietrza, a to wpłynie na wyższe zużycie prądu.

Należy też dobrze wypoziomować lodówkę, nie tylko dla wygody otwierania drzwi, które wówczas będą chodzić lekko, ale także dla sprawnego działania układu chłodzącego. Niewłaściwe jej wypoziomowanie także może wpływać na wyższy pobór energii elektrycznej.

Zwracajmy również uwagę na stosowną odległość między agregatem a ścianą lodówki, która powinna wynosić minimum 5 centymetrów.

Często mamy tendencję do dosuwania wszystkich mebli czy sprzętów ściśle do ściany, aby zaoszczędzić miejsce, jednak w przypadku lodówki nie jest to możliwe.

Weź też pod uwagę, w którą stronę będą się otwierały drzwi, aby nie przeszkadzały i nie blokowały przestrzeni, a korzystanie z lodówki na co dzień nie było problematyczne.

Zachowując te wszystkie wskazówki możemy być pewni, że nowa lodówka nie ulegnie awarii, transport zostanie przeprowadzony prawidłowo, a my będziemy się długo cieszyć dobrą funkcjonalnością nowego sprzętu.

Jeśli dopiero szukasz nowej lodówki to sprawdź nasze propozycje dobrych lodówek. Pokazujemy sprawdzone modele, które możesz kupić razem z dostawą do Twojego domu. Wtedy nie musisz się przejmować odpowiednim zabezpieczeniem lodówki na czas transportu.

Jak pozbyć się zapachu nowości?

Podmuch świeżości nowego sprzętu bywa bardzo przyjemny, ale warto jest się go pozbyć jak najszybciej, ponieważ może kłócić się z zapachem żywności.

Dlatego tak ważne jest dokładne umycie urządzenia przed jego włączeniem. Należy to robić wodą z odrobiną płynu do naczyń lub octu.

Użyte do produkcji materiały niekoniecznie są czyste. Lodówka jeszcze przed zakupem stała w fabryce, magazynach czy w sklepie.

Wbrew pozorom jej wnętrze nie jest więc wcale czyste i dlatego konieczne jest pierwsze dokładne umycie urządzenia, zanim jeszcze zaczniemy w niej gromadzić nasze ulubione produkty.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej