Jak wypoziomować lodówkę

Przed właściwym użytkowaniem lodówki trzeba ją jeszcze wypoziomować. To bardzo ważne, jeśli zależy nam na prawidłowym działaniu sprzętu, jego dłuższej żywotności, oszczędności energii oraz cichej pracy.

Poziomowanie lodówki to usługa, którą można zakupić wraz z wniesieniem oraz podłączeniem co pokazuje nasz ranking lodówek. Ale tutaj pokazujemy, że nie jest to trudne zadanie i każdy powinien sobie z nim dobrze poradzić.

1. Miejsce ustawienia lodówki

Zanim pokażemy jak wypoziomować lodówkę, najpierw należy przemyśleć i dobrze zaplanować, gdzie chcemy ustawić nasz sprzęt.

Trzeba przy tym wziąć pod uwagę, że nie powinna stać zbyt blisko ściany i najlepiej, jeśli będzie w stosownym oddaleniu od elementów grzejnych, jak kaloryfery czy piekarnik. Narazimy ją wówczas na zbytnie gromadzenie ciepłego powietrza podczas otwierania komory, a to spowoduje większe zużycie energii.

Co ważne, lodówka musi stać na stabilnym i równym podłożu.

2. Przygotowanie narzędzi

Lodówkę poziomuje się obracając specjalne nóżki poziomujące, znajdujące się na dole lodówki. Będzie to ułatwione, jeśli posłużymy się płaskim śrubokrętem.

Niezbędna będzie także poziomnica, która pozwoli na bieżąco oceniać stan wypoziomowania sprzętu oraz w razie potrzeby śrubokręt krzyżowy. Ten ostatni bywa pomocny podczas demontażu dolnej osłony, choć nie jest to warunkiem niezbędnym.

3. Opróżnienie lodówki

W komorze lodówki nie mogą się znajdować żadne produkty spożywcze. Każde jej obciążenie może spowodować zakłamanie wyniku, dlatego tak ważne jest poziomowanie pustego urządzenia, które charakteryzuje się wyłącznie wagą własną.

4. Zlokalizowanie nóżek poziomujących

Następnie należy poszukać, gdzie znajdują się nóżki. Zwykle lodówki wyposażone są w dwie nóżki poziomujące oraz kółka, w ilości zależnej od konkretnego modelu. Bywa, że nóżki poziomujące są zakryte osłoną i to właśnie wtedy trzeba ją zdemontować z użyciem śrubokręta-krzyżaka.

5. Obracanie nóżkami poziomującymi

Przyszedł czas na poziomowanie, które wykonujemy przy pomocy śrubokręta płaskiego. Posłuży nam on jako dźwignia i ułatwi manipulowanie danym elementem.

Umieszczamy go w którymś z wyżłobień na nóżce poziomującej i przekręcamy w prawo. W tym momencie powinniśmy zauważyć, jak lodówka zmienia wysokość w miejscu, w którym dokonujemy obrotu.

Nie ma przy tym żadnego znaczenia od której z nóżek zaczniemy.

Takich samych regulacji dokonujemy po drugiej stronie lodówki, jednocześnie kontrolując efekty poziomnicą przystawioną do krawędzi korpusu urządzenia.

6. Sprawdzenie poziomu

Chcąc uzyskać idealne efekty, należy nieustannie kontrolować ustawienie sprzętu za pomocą poziomnicy zarówno w osi lewa-prawa, jak i przód-tył.

Warto wyregulować lodówkę tak, aby jej przód był minimalnie wyżej, niż tył, ponieważ takie ustawienie jest bezpieczniejsze podczas jej użytkowania.

7. Zamontowanie osłony

Jeśli wcześniej koniecznie było zdemontowanie osłony nóżek poziomujących, to teraz należy ją ponownie zamontować za pomocą śrubokrętu.

Jakie są skutki źle wypoziomowanej lodówki?

Dobrze ustawiona i wypoziomowana lodówka to optymalne zużycie prądu, ze względu na prawidłowo działający system chłodzenia.

W razie gdy zaniedbamy to zadanie, to musimy się też liczyć z dziwnymi i nierzadko drażniącymi dźwiękami, jakie będzie wydawać nasz sprzęt. Zacznie chodzić głośniej, mimo zapewnień producenta i nie będzie to jego winą, a naszą.

Czasem możemy się też spotkać ze skraplaniem wody na tylnej ścianie lodówki. Będzie się ona pojawiać także na zewnątrz i zalewać podłogę. Jest to z pewnością poważniejszy skutek źle wypoziomowanego sprzętu.

Warto mieć na uwadze, że nieodpowiednie ustawienie lodówki może też doprowadzić do niewłaściwego zamykania się drzwi. Taka nieszczelność to z pewnością większe zużycie prądu, bo ciepłe powietrze zacznie się dostawać do wnętrza komory, a to wymusi na urządzeniu wzmożoną pracę.

Teraz wiadomo już, jak ważne jest poziomowanie lodówki, które w rzeczywistość ani nie jest trudne, ani nawet nie zabiera nam zbyt dużo czasu.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej