Lodówka głośno chodzi – Kilka przyczyn i rozwiązań

Obecnie dużą wagę przykłada się do poziomu głośności urządzeń AGD. Im ciszej działają, tym lepiej, ponieważ nie zakłócają komfortowego funkcjonowania domowników. Jeśli lodówka generuje zbyt duży hałas, a nie powinna, to warto się temu bliżej przyjrzeć.

Jak głośno powinna pracować lodówka?

Niektóre dźwięki emitowane przez lodówkę są bardziej niepokojące, ale nie wszystkie muszą świadczyć o awarii. Warto sprawdzić instrukcję producenta, ponieważ tam niejednokrotnie objaśnia się, jakie charakterystyczne dźwięki może wywoływać dane urządzenie.

Najgłośniejsze działanie lodówki możemy zauważyć podczas załączania sprężarki, czyli co ok. 45 minut. Pracuje ona przez 10-15 minut, a później znowu zapada względna cisza.

Jeśli jednak mimo tych cykli, lodówka głośno pracuje, to dobrze jest to sprawdzić i poszukać przyczyny.

Źle wypoziomowana lodówka

Dla lodówki bardzo istotne jest jej dobre wypoziomowanie, dlatego nie można tego lekceważyć.

Poziomowanie lodówki nie jest trudnym zadaniem. Regulacji dokonuje się poprzez przekręcanie nóżek. Trzeba to robić z wykorzystaniem poziomicy.

Pamiętajmy przy tym, że jej pochylenie do tyłu nie może być większe niż 5 stopni.

Zbyt duży ładunek w lodówce

Nie zaleca się przeładowywać naszego sprzętu. Warto zwrócić też uwagę czy w komorze zamrażarki nie zebrało się zbyt dużo lodu. Rozwiązaniem problemu będzie opróżnienie części produktów lub odszronienie czy rozmrożenie sprzętu.

Zużyta sprężarka

Sprężarka, czyli element odpowiedzialny za rozprowadzanie czynnika chłodzącego, z czasem w naturalny sposób się zużywa. Wówczas będzie pracować głośniej, bulgotać czy częściej się załączać.

W takiej sytuacji dobrze jest poprosić o pomoc fachowca, aby ocenił stan naszego sprzętu i sprawdził czy opłaca się w ogóle wymieniać sprężarką. Czasem lepiej kupić nową lodówkę, jeśli tak jest w Twoim przypadku to sprawdź najlepsze lodówki.

Zepsuty wentylator

Za głośniejszy dźwięk urządzenia może być też odpowiedzialny wentylator. Jest to niemal pewna przyczyna, jeśli hałas nasila się podczas otwierania drzwiczek lodówki. Wówczas konieczna będzie jego wymiana na nowy. Warto robić to z pomocą fachowca.

Pęknięta uszczelka drzwiowa

Hałas może się nasilać także z powodu zużytej uszczelki drzwiowej. Jej nieszczelność powoduje wnikanie ciepła do wnętrza komory chłodziarki, a to sprawia, że sprężarka będzie się częściej załączać. Zakup nowej uszczelki nie jest dużym kłopotem, a jej wymiany można dokonać samodzielnie.

Uszkodzony elektrozawór

Zakamieniony elektrozawór odpowiada za głośniejszą pracę lodówek wyposażonych w kostkarkę do lodu. Kamień osadza się w elektrozaworze, co sprawia, że podczas przygotowywania porcji lodu pojawi się trzaskanie lub bulgotanie.

Nienajlepszy model urządzenia

Nierzadko kupując niższej jakości sprzęt należy się liczyć z jego gorszym działaniem. Dotyczy to także poziomu głośności lodówki.

Dobrej klasy chłodziarka nie powinna przekraczać wartości 45 dB, a jeśli jest to więcej, to raczej należy się z tym po prostu pogodzić.

Wada fabryczna lodówki

Czasem przyczyna hałasu lodówki tkwi w jej wadzie fabrycznej. Jeśli udało się nam wyeliminować wszystkie powyższe możliwości, a wciąż lodówka głośno pracuje, to zaleca się kontakt z serwisantem sprzętu. Najlepiej jeszcze wtedy, kiedy jest on na gwarancji.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat zajmuję się sprzętem AGD i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej