Jak przełożyć drzwi w lodówce [Poradnik krok po kroku]

Nierzadko po zakupie nowej lodówki lub przeprowadzce do nowego mieszkania czy nawet po remoncie kuchni okazuje się, że dotychczasowy kierunek otwierania drzwi chłodziarki nie jest właściwy. Ważny jest komfort korzystania z kuchennych sprzętów, więc zmiana kierunku otwierania drzwi w lodówce może okazać się konieczna. Sprawdziliśmy jak to zrobić i czy po tym sprzęt wciąż pozostaje na gwarancji?

Zmiana kierunku otwierania drzwi w lodówce – krok po kroku

1. Przygotowanie

Odłącz lodówkę od zasilania. Opróżnij ją z wszystkich produktów spożywczych, zarówno w komorze chłodzenia, jak i w zamrażarce. Będzie też potrzebna druga osoba do przechylenia lodówki oraz przytrzymania jej drzwi.

Zazwyczaj niezbędne narzędzia to przełożenia drzwi to:

  • śrubokręt płaski
  • śrubokręt krzyżakowy
  • klucz płaski
  • klucz imbusowy

Warto też sprawdzić czy dodatkowo będą potrzebne: osłona zawiasu i zaślepka drzwi.

2. Demontaż drzwi chłodziarki

Rozpocznij demontaż od zawiasu górnego. Trzeba podważyć zaślepkę zawiasu, aby dostać się do śruby mocującej. Rób to ostrożnie i delikatnie płaskim śrubokrętem.

Przełożenie drzwi jest łatwiejsze, jeśli lodówka nie posiada elektronicznego wyświetlacza. W przeciwnym wypadku musimy wyjąć osłonę kabli i odłączyć złącze elektryczne.

Dalej odkręć śruby mocujące zawiasy. Teraz zawias da się całkowicie wyciągnąć i przełożyć na drugą stronę urządzenia – przeciwną.

Najpierw jednak zdejmij drzwi i ustaw je w bezpiecznym miejscu.

3. Odkręć zawias środkowy

Odkręć śruby mocujące zawias środkowy drzwi od lodówki. Później całkowicie go wyciąg.

Wyjmij drzwi zamrażarki wysuwając je z bolca zawiasu dolnego.

4. Odkręć zawias dolny

Teraz należy się zająć zawiasem dolnym. Należy odkręcić śruby mocujące razem ze stopką. Później trzeba zdjąć plastikową podkładkę i kluczem płaskim odkręcić bolec, a następnie przełożyć go na drugą stronę (w otwór usytuowany obok).

Pamiętaj aby ustawić wszystko w odbiciu lustrzanym.

W tej pozycji przykręć bolec i nałóż podkładkę.

Teraz należy tylko odkręcić nóżkę regulacyjną i przełożyć ją na drugą stronę lodówki. Pozostało jeszcze dokręcenie zawiasu dolnego na żądanej stronie lodówki.

5. Montaż drzwi zamrażarki

Przed założeniem drzwi trzeba zdjąć maskownice otworów drzwiowych, tak aby uzyskać do nich dostęp po drugiej stronie.

Teraz możemy przystąpić do założenia drzwi zamrażarki.

Trzeba także przełożyć zawias środkowy i przykręcić go na nowe miejsce.

6. Montaż drzwi chłodziarki

W górnej części drzwi chłodziarki ściągnij maskownicę.

Na zawias środkowy należy nasunąć drzwi chłodziarki.

Następnie śrubokrętem przykręć mocowanie zawiasu górnego po drugiej stronie. Teraz trzeba dokręcić śruby mocujące i nasunąć zaślepkę na mocowanie po przeciwnej stronie.

7. Sprawdź uszczelkę

Warto w tym momencie sprawdzić jak uszczelki drzwi przylegają do obudowy.

Niektórzy producenci polecają po zmianie kierunku otwierania drzwi, przełożenie uszczelek drzwi o 180 °. Dzięki temu zapewniają lepszą szczelność i zachowują swoje parametry.

8. Końcowe sprawdzenie

Po skończeniu trzeba sprawdzić poprawność montażu i dokręcić wszystkie śruby.

Następnie należy zamocować pozostałe osłony na zawiasy oraz maskownice. Urządzenie musi się prezentować estetyczne i nie powinno być widać żadnych zawiasów oraz śrub.

Jeśli w lodówce masz uchwyty, to jest dobry moment na przykręcenie ich z drugiej strony.

9. Wypoziomowanie lodówki

Po montażu pozostało wypoziomowanie lodówki, aby mogła spełniać swoją rolę.

Teraz możesz już podłączyć ją do prądu i zacząć używać.

Kiedy zmiana kierunku otwierania jest konieczna

Istnieje wiele sytuacji, kiedy należy zmienić kierunek otwierania drzwi. Najczęściej po prostu kierunek otwierania przeszkadza nam w komfortowym użytkowaniu. Większość nowych lodówek otwiera się na prawą stronę. Trudno więc oczekiwać aby takie ustawienie pasowało wszędzie.

Jeśli chcemy wykonać generalny remont kuchni, nie porywając się na ponowny zakup lodówki, ponieważ dotychczasowy sprzęt dobrze spełnia swoją rolę, to powód, dla którego konieczne będzie przełożenie drzwi.

Może się to okazać niezbędne również wtedy, gdy przeprowadzamy się do innego mieszkania, a przestrzeń kuchenna będzie zupełnie inaczej zaaranżowana. Trudno oczekiwać, aby specjalnie dla drzwi lodówki rezygnować z nowego ustawienia sprzętów oraz mebli.

Kupując nowe sprzęty AGD, dotychczasowy kierunek otwierania drzwi lodówki może je blokować. To także staje się powodem przełożenia drzwi chłodziarki i zamrażalnika. Jak się zatem okazuje, jest naprawdę sporo przykładów, kiedy taki demontaż może mieć miejsce.

Przełożenie drzwi a gwarancja

Często zastanawiamy się czy przełożenie drzwi w lodówce wpłynie na utratę gwarancji. Niestety, zależy to od konkretnego producenta naszego sprzętu. Niektórzy dają możliwość wykonania tego samodzielnie, a inni polecają zatrudnienie do tego zadania fachowca bądź serwis.

Co ciekawe marka LG proponuje darmową zmianę kierunku otwierania drzwi w lodówce, jeśli zgłosimy taką chęć do 30 dni od zakupu.

Według marki Samsung, przełożenie drzwi w lodówce można wykonać samodzielnie i nie wpływa to na gwarancję.

Warto przy tym pamiętać, że trzeba zrobić to ostrożnie, ponieważ gwarancja nie obejmuje uszkodzeń.

Kiedy lodówka jest nowa i posiada jeszcze gwarancję, to lepiej powierzyć to zadania fachowcom z serwisu. Koszt takiej usługi nie jest niestety tani i zaczyna się od 150 zł. Czasem lepiej wykupić tę usługę od razu, wraz z wniesieniem i wypoziomowaniem sprzętu, bo w pakiecie jest wówczas znacznie taniej.

Jeśli właśnie szukasz dobrej chłodziarko-zamrażarki dla siebie to zobacz nowe lodówki. Pokazujemy tam sprawdzone przez klientów modele, które możesz kupić razem z dostawą i usługą przełożenia drzwi. Wtedy nie musisz się martwic jak to zrobić samemu.

Inaczej jest, kiedy już długi czas użytkujemy lodówkę i potrzebujemy zmienić kierunek drzwi.

Wówczas można to zrobić samodzielnie, zgodnie z instrukcją producenta. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, dlatego warto jest spróbować podjąć się wyzwania.

Przełożenie drzwi wykonane w dwie osoby nie jest problemem jeśli tylko mamy odrobinę chęci i umiejętności.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej