Zmywarka nie kończy programu – 6 przyczyn i rozwiązań

Jeśli zmywarka zatrzymuje się w połowie cyklu lub nie kończy żadnego cyklu, rozwiązanie może być łatwiejsze niż Ci się wydaje. Oto kilka powodów, dla których zmywarka może nie być w stanie ukończyć programu oraz kilka rozwiązań, które mogą pomóc w przywróceniu jej do poprawnego działania.

Zatkany filtr

Jednym z najprostszych powodów może być zatkany filtr w zmywarce. Jeśli tak się stanie, resztki jedzenia zablokują przepływ wody i może to być powodem dlaczego zmywarka nie kończy programu.

Filtr zazwyczaj znajduje się na dnie zmywarki, w jej wnętrzu.

Możesz go w łatwy sposób wyciągnąć i wyczyścić z resztek oraz osadów.

Zatkany wąż odpływowy

Usterkę którą można łatwo naprawić samemu jest niedrożny wąż odpływowy. Może on być zapchany lub po prostu zagięty.

Warto go odkręcić i wyczyścić oraz wypłukać wodą pod ciśnieniem.

Przy ponownym montażu zwróć uwagę na to aby wąż nigdzie nie był zagięty, bo może to powodować utrudniony przepływ brudnej wody.

Zbyt rzadkie czyszczenie zmywarki

Jednym z powodów dlaczego zmywarka nie kończy programu może być brak jej regularnego czyszczenia.

Na początku sprawdź czy dysze zraszające nie są pokryte osadem i czy są drożne. Zmniejszenie ich wydajności może się objawiać problemami w trakcie cyklu zmywania.

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie kompleksowego czyszczenia zmywarki. Pozwoli to na usunięcie osadów, tłuszczu itd. oraz przywrócenie jej elementów do odpowiedniego stanu.

reklama

Niesprawny czujnik zmętnienia

Czujnik zmętnienia w zmywarce wykrywa mętność wody na podstawie małych cząsteczek brudu. Dzięki temu zmywarka wie na jakim poziomie są zabrudzenia i czy może kontynuować program.

Czujnik zazwyczaj znajduje się obok filtra na dnie zmywarki. Jeśli jest zabrudzony, to może być przyczyną zatrzymania programu.

Wyczyść go i sprawdź czy problem ustępuje. W razie konieczności możesz wymienić czujnik na nowy.

Problem z modułem sterującym

Jeśli zmywarka nie kończy programu to przyczyną może być uszkodzony moduł sterujący. Moduł ten odpowiada za sterowanie całym procesem mycia i suszenia. Gdy ulegnie awarii mogą pojawić się problemy z działaniem zmywarki.

W takim przypadku ciężko jest wykonać wymianę samemu. Warto więc skontaktować się z serwisem, który zrobi to dobrze.

Zatkana komora ciśnieniowa

Komora ciśnieniowa jest odpowiedzialna za obieg wody i znajduje się zazwyczaj po lewej stronie zmywarki. Niestety dostanie się do niej będzie wiązało się ze zdjęciem obudowy zmywarki.

Jeśli uda Ci się do niej dostać, spróbuj przeczyścić cały element.

Często w zmywarkach, które są używane od lat występuje kamień i osady z wody sieciowej. Potrafią one zaburzyć przepływ i doprowadzić do problemów z pracą zmywarki.

Podsumowanie

Jeśli zauważysz, że Twoja zmywarka nie kończy programu, oczywiście chcesz dowiedzieć się, jak rozwiązać ten problem. Brak prawidłowego działania urządzenia może być poważną niedogodnością, zwłaszcza jeśli jesteś bardzo zajęty i polegasz na prawidłowym działaniu tego urządzenia.

Możesz wypróbować wszystkie przedstawione powyżej wskazówki. Jednak jeśli nie czujesz się komfortowo, możesz zwrócić się do specjalisty, który powinien być w stanie Ci pomóc.

Jeśli nie uda Ci się naprawić samodzielnie swojej zmywarki lub jej naprawa będzie zbyt droga i szukasz nowego modelu, polecany sprawdzić dobre zmywarki. Opisujemy tam zmywarki do zabudowy i wolnostojące od znanych i polecanych producentów. Są to też urządzenia dobrze oceniane przez klientów, którzy je używają.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej