Zmywarka nie suszy – Kilka przyczyn i rozwiązań

Suszenie naczyń po ich umyciu to jedno z istotnych zadań zmywarki do naczyń. Jeśli jednak nie uzyskujemy oczekiwanego rezultatu, to oznacza, że trzeba jak najszybciej zdiagnozować i usunąć problem. Co jest przyczyną tego, że zmywarka nie suszy?

Nieodpowiednio dobrany program myjący

Niektóre krótkie programy nie są przystosowane do odpowiedniego suszenia wsadu.

Bywa, że naczyń jest zbyt dużo, aby móc je efektywnie wysuszyć.

Trzeba więc zawsze dopasowywać program do danego załadunku.

Brak nabłyszczacza

Używanie nabłyszczacza jest konieczne nie tylko dla lepszego efektu mycia naczyń, ale także wspomaga proces suszenia. Trzeba więc z niego korzystać bez względu na to czy kupujemy tabletki 2w1 czy 3w1.

Koszt jego użycia jest niewielki a napełnianie bardzo proste, co z pewnością jest opisane w instrukcji obsługi.

Nieodpowiednie środki myjące

Wiele zależy także od detergentów, z jakich na bieżąco korzystamy. Nie warto na tym oszczędzać i lepiej sprawdzić zalecenia producenta naszej zmywarki.

Dobrze jest mieć na uwadze, że niektóre ekologiczne środki czyszczące są zbyt słabe do uzyskania optymalnych efektów mycia i suszenia.

Czasem trzeba postawić na coś mocniejszego i droższego, aby wszystkie procesy mycia i suszenia mogły zachodzić prawidłowo.

Przeładowanie zmywarki

Zawsze starajmy się odpowiednio segregować i wkładać naczynia do zmywarki.

Najlepiej postępować zgodnie z instrukcją, bo jeśli przeładujemy komorę, to nie tylko zablokujemy spryskiwacze, ale także wentylator nie będzie w stanie dotrzeć do niewielkich sztućców czy naczyń.

Należy więc dbać o odpowiedni przepływ strumienia wody oraz ciepłego powietrza, jeśli zależy nam na efektywnym myciu i uniknięciu problemu, że zmywarka nie suszy.

Zatkany odpływ

Nieustannie podkreśla się, że do prawidłowego działania zmywarki konieczne jest utrzymanie jej w odpowiedniej czystości, częste odkamienianie oraz czyszczenie filtrów. Trzeba dbać także o drożność odpływu, bo jego zatkanie może być przyczyną wielu problemów, które tylko pozornie nie są ze sobą powiązane.

Nic nie pomaga i szukasz nowej zmywarki? Zobacz nasze najtrwalsze zmywarki.

Uszkodzony wentylator osuszający

Wentylator jest odpowiedzialny za rozprowadzenie ciepłego powietrza w komorze.

Gdy zmywarka nie suszy, to w pierwszej kolejności warto sprawdzić poprawność jego działania. Najpierw należy go zdemontować, choć będzie to wymagać pewnej wiedzy.

Trzeba bowiem zdemontować drzwi, sprężyny, ale także tunel powietrzny. Jeśli wyczyszczenie wentylatora nie wystarczy, to oznacza, że powinien on zostać wymieniony na nowy.

Spalona grzałka

Zadaniem grzałki jest podgrzewanie wody do odpowiedniej temperatury, niezbędnej do prawidłowego mycia naczyń. Jeśli grzałka uległa przepaleniu, to będziemy wyciągać zimne i mokre naczynia ze zmywarki.

Takie czyszczenie nie jest efektywne, dlatego konieczne jest wymontowanie grzałki i sprawdzenie jej działania miernikiem. Być może konieczna będzie jej wymiana na nową.

Uszkodzony moduł przekaźnika grzałki

Grzałka otrzymuje sygnał od przekaźnika, aby miała zostać włączona lub wyłączona. Gdy taka informacja do niej nie dociera, to grzałka nie będzie działać prawidłowo.

Nierzadko oznacza to uszkodzenie przekaźnika, a to będzie powodować konieczność wymiany na nowy element.

Proces prawidłowego suszenia będzie zachodził tylko w zadbanej i podlegającej regularnej konserwacji zmywarce. Nie zaniedbujmy jej odkamieniania, czyszczenia odpływu i filtrów, a dodatkowo dbajmy o właściwą eksploatację, a uzyskamy oczekiwane efekty jej codziennej pracy.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat zajmuję się sprzętem AGD i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej