Zmywarka nie odprowadza wody

Zmywarka powinna być sprawna i gotowa do pracy w każdej chwili. Niestety może zdarzyć się, że po zakończeniu programu zmywania woda stoi w zmywarce. Co wtedy zrobić? Przecież jest to urządzenie niezbędne każdego dnia. Poniżej pokazujemy kilka przyczyn i rozwiązań na stojącą wodę w zmywarce.
Co oznacza, że zmywarka nie odprowadza wody?
To jeden z częstych problemów użytkowników zmywarek. Zwykle odkrywamy go niespodziewanie, co jest przyczyną niemałych kłopotów w kuchni. Po otwarciu komory ze zmywarki może się wylać brudna woda po zmywaniu naczyń, która powinna zostać odprowadzona do kanalizacji. Bywa, że jest ona brudna, pełna resztek jedzenia i brzydko pachnie. Sprzątanie po takim incydencie może być więc bardzo nieprzyjemne i kosztować nas sporo czasu.
Zabrudzony filtr

Pierwsze, co przychodzi na myśl, a może być związane z awarią polegającą na zatrzymaniu wody, jest zapchany filtr zmywarki. Taki problem pojawia się wtedy, gdy zaniedbujemy dokładne czyszczenie zmywarki.
Należy choćby raz w miesiącu czyścić filtr, ponieważ to właśnie tam gromadzą się resztki pokarmu, jaki zostaje spłukany z kompletu brudnych naczyń. Niektórzy polecają, aby przed włożeniem talerzy do komory urządzenia przepłukać je pod bieżącą wodą, jednak nie jest to dobry pomysł, gdyż generuje większe zużycie wody.
Po to nabywamy zmywarkę, aby oszczędzić nasz czas oraz pieniądze. Lepiej więc dokonywać regularnego przeglądu filtra. Na siateczce filtra zatrzymują resztki jedzenia, pestki czy nawet kości. Wystarczy go wtedy wyjąć i przepłukać pod bieżącą wodą. W razie gdyby siateczka w mikrofiltrze była uszkodzona, to należy ją oczywiście wymienić.
Niedrożność węża odpływowego

Bywa, że awaria zmywarki spowodowana jest niedrożnością węża odpływowego. Jeśli ciśnienie wody jest stosunkowo niskie, to resztki jedzenia mogą pozostać niespłukane w wężu.
Może być także poskręcany, ułożony w sposób niekorzystny do swobodnego przepływu wody. Pisałem jak to zrobić w poradniku podłączenie zmywarki.
Jedynym rozwiązaniem jest jego udrożnienie, np. dzięki hydraulicznej spirali. Z czasem światło węża się bowiem zwęża w wyniku osiadania na jego wewnętrznych ścianka np. tłustych pozostałości.
Aby nie dopuszczać do takich sytuacji, trzeba regularnie czyścić wąż używając naturalnych środków, jak np. kwasek cytrynowy, który z powodzeniem rozpuszcza wszelkie zanieczyszczenia. W tym celu włączamy tzw. „pusty program” wraz z odpowiednią ilością kwasku czy innych środków. Warto też stosować zmiękczacze wody, ponieważ niedrożność węża może być też spowodowana odkładaniem kamienia na jego ściankach, co jest częstym problemem w przypadku twardej wody.
Awaria pompy odpływowej
Inną przyczyną bywa uszkodzenie pompy odpływowej. Jej głównym zadaniem jest właśnie odprowadzanie brudnej wody. Jego uszkodzenie przerwie cykl zmywania, a nam zostawi niespodziankę w postaci brudnej wody w zmywarce.
Pompa mogła przestać pracować ze względu na swoją niedrożność, np. resztki pokarmu lub całkowite jej zepsucie, jak choćby połamane łopatki wirnika (np. kością). Wówczas należy wymontować i wymienić całą pompę. W pierwszej kolejności trzeba odkręcić tylną ściankę urządzenia i obracając pompę zgodnie z ruchem wskazówek zegara przekręcić ją o 90 stopni. Przed jej wykręceniem warto zrobić zdjęcie ustawienia kabli, aby móc ją potem poprawnie zamontować z powrotem.
Spalony silnik pompy odpływowej
Sama awaria pompy to jeszcze nie wszystko, ponieważ czasem zdarza się także spalenie jej silnika. Nie jest to częsta sytuacja, ale łatwo się upewnić czy zaistniała w naszym modelu. W tym celu należy wymontować silnik i ocenić stan przewodów oraz styków. Dobrze jest miernikiem dokonać pomiaru obwodu, bo to da nam najlepszy obraz sytuacji. Jeśli rzeczywiście jest spalona, to nie ma innego wyjścia, jak kupno nowej.
Niedziałający czujnik zmętnienia wody
W zmywarce jest wiele czujników elektronicznych, które dbają o ciągłą i prawidłową pracę urządzenia. Jeśli któryś z nich odmówi swojego posłuszeństwa, to wówczas nie będzie ona działać wystarczająco efektywnie.
Czujnik zmętnienia wody, odpowiedzialny jest za sygnalizowanie poziomu wody w zmywarce. Kiedy oceni, że jest jej zbyt dużo, wówczas daje znać modułowi sterującemu, a ten załącza pompę. Nie wykona tego zadania, jeśli czujnik jest uszkodzony lub zabrudzony. Często wystarczy go przeczyścić, ale wcześniej należy się do niego dostać. Znajduje się w bliskiej obecności pompy, w podstawie urządzenia.
Pamiętajmy, że gdy zmywarka nie odprowadza wody, w pierwszej kolejności zawsze należy zacząć od najprostszych z możliwych rozwiązań, jak zapchany filtr czy nawet niedrożny odpływ zmywarki.
Czasem wystarczy przeczyścić niektóre elementy, żeby znowu poprawnie działała. Gdy to nie przyniesie poprawy, to trzeba zakasać rękawy i wymontować pewne części, jak pompa czy silnik. Większość napraw jesteśmy w stanie wykonać sami, a w razie braku takich umiejętności czy chęci, wezwijmy serwisanta. Warto także na bieżąco czyścić urządzenie, a wówczas odwdzięczy się ono dłuższym i poprawnym działaniem. Jeśli naprawa jest na tyle kosztowna, że nie opłaca się jej wykonać, zobacz polecane zmywarki, gdzie opisujemy modele znanych marek, które są dobrze oceniane przez użytkowników.