Zmywarka buczy – Kilka przyczyn i rozwiązań

Zmywarka powinna pracować cicho i sprawnie zwalniając nas z obowiązku samodzielnego mycia naczyń. Co jednak zrobić, kiedy zmywarka buczy? Wydaje nieprzyjemny dźwięk jeszcze przed momentem poboru wody? Czy to oznacza, że należy ją wymienić na nową?

Kłopot z poborem wody

Włączamy zmywarkę, a ona chwilę później zaczyna głośno buczeć? Oznacza to, że nie jest w stanie pobrać wody. Jest to najprawdopodobniej awaria pompy myjącej i spustowej.

Rozwiązaniem może być przeczyszczenie węża dopływowego, który zapchał się z powodu zanieczyszczeń. Czasem wystarczy, że trochę się skręci lub zegnie, aby woda przestawała sprawnie dopływać do urządzenia.

Inną przyczyną może być zapchany filtr lub pompa myjąca. Dostaniemy się do niej zdejmując blachę obudowy na samym dole. Należy ją wyjąć i oczyścić zgodnie z instrukcją producenta.

Awaria spryskiwaczy

Spryskiwacze mają tendencję do zapychania z powodu osadów z twardej wody. Ta nie ma więc łatwego przepływu i nie mogąc się uwolnić, zaczyna wydawać nieprzyjemne dźwięki.

Bywa, że jakiś element spryskiwacza się obluzuje, co także powoduje, że zmywarka buczy.

Aby się do nich dostać, najpierw należy wyjąć kosze i sprawdzić stan systemu mocowania spryskiwaczy. Dobrze jest cyklicznie przeczyszczać spryskiwacze spryskując je odkamieniaczem, wtedy kanaliki nie będą się zapychać.

Niewłaściwie załadowana zmywarka

Czasem to my sami generujemy problemy urządzenia niewłaściwą eksploatacją sprzętu.

Przepełnienie zmywarki bądź zbyt wysokie ustawienie naczyń sprawi, że spryskiwacze będą o nie uderzać podczas pracy. Konieczne jest więc dbanie o odpowiedni odstęp pomiędzy naczyniami.

Źle wypoziomowana zmywarka

Każde urządzenie AGD, także zmywarka, musi zostać dobrze wypoziomowane. Jeśli tego nie wykonamy odpowiednio, to będzie pracować głośniej.

Przed pierwszym uruchomieniem sprzętu należy ją równo ustawić z użyciem poziomicy. W ten sposób unikniemy wszelkich problemów, jakie mogłyby wyniknąć z jej krzywego usytuowania.

Zakamienione podzespoły zmywarki

Wiele podzespołów urządzenia ma nieustanny kontakt z wodą, dlatego nie powinno dziwić, że gromadzą się na nich osady kamienne czy wapienne.

Trzeba więc raz na jakiś czas wyczyścić urządzenie o czym piszemy w innym artykule.

Ewentualnie wykonać proces odkamieniania zmywarki.

Zapchany odpływ

Jeśli zmywarka buczy pod tuż pod koniec jej pracy może też być zatkany odpływ. Tam gromadzą się resztki jedzenia oraz tłuszcz. Trzeba więc nieustannie dbać o drożność odpływu i czyścić go regularnie.

Poniższe rozwiązania wymagają już nieco więcej umiejętności, jeśli więc rozważasz zakup nowej zmywarki to sprawdź nasze porównanie zmywarek.

Usterka elektrozaworu

Elektrozawór to niewielki element, który steruje dopływem wody.

Jeśli uległ uszkodzeniu, to wówczas do komory nie dojdzie taka ilość wody, jaka powinna, co jest sygnalizowane przez głośne buczenie.

Przyczyna może też tkwić w zużytej membranie, którą podobnie jak elektrozawór, łatwo jest wymienić.

Uszkodzenie pływaka

Pływak odpowiedzialny jest za kontrolowanie poziomu wody, jaka dostaje się do wnętrza zmywarki. Jego awaria sprawia, że pompa nieustannie pracuje, a przez to wytwarza charakterystyczny dźwięk.

Konieczna jest wówczas wymiana pływaka na nowy, aby wszystko wróciło do sprawnego działania.

Zapchane wężyki i hydrostat

Te dwa elementy często ulegają zapchaniu poprzez gromadzący się nich szlam czy resztki jedzenia. Należy dbać o ich dostateczną drożność, bo w przeciwnym razie zmniejszymy wydajność pompy.

Do obu podzespołów dostaniemy się od lewej ściany urządzenia, ponieważ są tam zlokalizowane. Po odłączeniu hydrostatu czyścimy wężyk za pomocą sody oraz odrobiny wody. Powinna ona rozpuścić osady.

Zmywarka wykonuje za nas dużą część codziennej pracy, jednak aby mogła działać prawidłowo i bez usterek, należy o nią dobrze dbać, przede wszystkim czyszcząc ją i odkamieniając. To nie jest trudne ani czasochłonne a odwdzięczy się długoletnim, sprawnym działaniem.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat zajmuję się sprzętem AGD i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej