Pralka nie odpompowuje wody

Jednym z najpopularniejszych problemów pralki jest to, że nie odpompowuje ona wody. Z czym może to być związane? Jak się pozbyć tego problemu?

Poniżej opisujemy kilka możliwych przyczyn oraz podpowiadamy jak rozwiązać tę usterkę.

Nieuwaga użytkownika

Po zakończeniu cyklu prania czasami okazuje się, że woda nadal stoi w pralce. Jaka może być tego przyczyna? Jeżeli pralka nie wypompowuje wody, nie zawsze konieczny jest kontakt z serwisem AGD.

Często przyczyną tego może być nasza nieuwaga, a dokładnie przypadkowe wciśnięcie przycisku „Stop”. Na skutek tego, wirowanie nie zostaje uruchomione, a zbiornik pralki wypełnia woda. Co zrobić w tej sytuacji? Wystarczy włączyć odpowiedni tryb, który wypompuje wodę.

Zanieczyszczony filtr

Przyczyną tego, że pralka nie odpompowuje wody może być zanieczyszczony filtr pompy odpływowej. Co ciekawe, wystarczy jedna zatrzymana na nim rzecz, aby woda miała znacząco utrudniony przepływ. Im więcej zanieczyszczeń zgromadzi się na filtrze, tym większe prawdopodobieństwo, że odpływ zostanie zablokowany.

Jak pozbyć się takiego problemu z pralką? Wystarczy odchylić klapę, odkręcić filtr, dokładnie wyczyścić go przy pomocy wody i detergentu i dokręcić. Aby uniknąć tego problemu w przyszłości, należy pamiętać o dokładnym oczyszczaniu kieszeni ubrań przed włożeniem ich do pralki.

Niedrożny wąż odpływowy

Filtr jest czysty, a mimo to pralka nie wypompowuje wody? Problemem może być tu zanieczyszczony wąż odpływowy. W jaki sposób należy go udrożnić? Niezbędne będzie wykręcenie metalowej obejmy i demontaż.

Następnie oczyszczamy wąż, montujemy na swoim miejscu i zakładamy obejmę.

reklama

Niesprawna pompa

Kolejnym popularnym problemem, który przytrafia się wielu użytkownikom pralek jest niesprawna pompa odpływowa. Objawia się on tym, że urządzenie nie tylko nie wypompowuje wody, lecz również charakterystycznie buczy.

Jeżeli okaże się, że pompa uległa uszkodzeniu, należy ją wymienić na nową. Lepiej nie próbować naprawiać takiej usterki samodzielnie, a zamiast tego wezwać ekipę fachowców ze sprawdzonego serwisu AGD.

Jak uniknąć problemów z pralką, która nie odpompowuje wody?

Aby mieć pewność, że znajdująca się w naszym domu pralka posłuży nam przez długi czas, warto pamiętać o jej odpowiedniej pielęgnacji. Do tego celu można wykorzystać specjalny proszek lub pokusić się o wypróbowanie domowego sposobu.

Opiera się on o wykorzystanie kwasku cytrynowego lub octu. Produkty tego typu bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem pozostałości kamienia zalegającego pralce. Na czym dokładnie polega ta metoda?

Do dozownika na proszek do prania wsypujemy 6 torebek kwasku cytrynowego lub wlewamy 1 litr octu. Następnie ustawiamy możliwie jak najdłuższy program o temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza. Po zakończeniu prania ponawiamy proces, tym razem bez środków czyszczących. Ta metoda to sprawdzony sposób na skuteczne rozpuszczenie i wypłukanie kamienia.

Jak widać, problemy z pralką nie wypompowującą wody najczęściej nie są poważne i można się ich pozbyć dość szybko – czy to samodzielnie, czy z pomocą specjalistów z serwisu sprzętu AGD. Przy okazji przypominamy o naszym rankingu pokazującym polecane pralki, w którym prosto przedstawiamy dobre modele.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej