Pralka cieknie – Kilka przyczyn i rozwiązań

Niewiele jest rzeczy bardziej denerwujących niż pralka, która przecieka. Pralki, co zrozumiałe, posiadają rozbudowany system rurek i zaworów, które dostarczają i odprowadzają wodę. Jeśli coś pójdzie nie tak, możesz zobaczyć wodę na podłodze. Dlatego dzisiaj przechodzimy przez najbardziej prawdopodobne przyczyny wycieku z pralki, aby pomóc Ci rozwiązać ten problem. 

1. Nieszczelny zawór lub wąż doprowadzający wodę

Najlepiej zacząć od ściany. Sprawdź zawór doprowadzający wodę w ścianie znajdujący się za pralką lub obok niej. Wygląda jak mały metalowy kran. Jeśli zawór jest mokry, mógł się rozszczelnić. 

Jeszcze bardziej prawdopodobne jest to, że problem leży w wężu łączącym zawór zasilający z pralką. 

Sprawdź podłączenie węża przy zaworze w ścianie. 

Następnie prześledź wąż z tyłu pralki i upewnij się, że połączenie na całej jego długości jest szczelne. 

Jeśli wąż doprowadzający wodę jest uszkodzony lub połączenia są nieszczelne, to wystąpią przecieki.

2. Nieszczelny lub zatkany wąż odpływowy

Kolejnym problemem, który można sprawdzić, jest wąż odpływowy, umożliwiający pralce wylewanie brudnej wody.

Wylot spustowy często znajduje się obok zaworu zasilającego w wodę, chociaż możesz go mieć w innym miejscu.

Poszukaj węża odpływowego wychodzącego z pralki i sprawdź czy nie ma śladów wilgoci lub uszkodzeń. Jeśli wąż odpływowy pralki jest uszkodzony, może to być źródłem nieszczelności.

Trzeba również rozważyć możliwość zatkania węża odpływowego. Jeśli do tego dojdzie, może powodować cofanie się wody, co może prowadzić do powstawania kałuż.

3. Uszczelka drzwi

W przypadku pralki ładowanej od przodu problemem może być uszczelka drzwi. Jest to duży, złożony gumowy pierścień wewnątrz otworu, do którego pasują drzwi pralki.

Uszczelka drzwi sprawia, że ​​woda nie rozpryskuje się po całej podłodze, gdy w bębnie pralki jest dużo wody. 

Jeśli więc ta uszczelka jest uszkodzona lub nie dociska odpowiednio do drzwi, możesz zacząć widzieć wodę wyciekającą z drzwi podczas cyklu prania.

4. Niedomknięte drzwi

Jednym z prostych problemów są niedomknięte drzwi, szczególnie w przypadku pralek ładowanych od przodu. 

Jeśli zatrzask nie trzyma się mocno, drzwi mogą rozszczelnić się podczas cyklu prania i woda może się wydostać, nawet jeśli uszczelka drzwi jest w dobrym stanie. 

Sprawdź czy drzwi na pewno są dobrze zamknięte i czy w czasie prania takie pozostają.

5. Uszkodzenie filtra pralki

Bywa że pralka przecieka przez niedokręcony lub zapchany filtr pompy odpływowej. Spróbuj co jakiś czas czyścić filtr sodą i octem, a przed rozpoczęciem cyklu prania opróżniaj kieszenie z drobnych przedmiotów.

Jeśli to nie pomoże, wymień filtr na nowy. Powinieneś sam sobie z tym poradzić bez problemu.

6. Uszkodzona szuflada na detergenty

Powodem tego, że pralka cieknie może być niedomknięta szuflada na proszek i płyn do płukania.

Sprawdź czy nie ma pęknięć lub innych uszkodzeń. Wyciek może być spowodowany też zapchaniem wlotu wody oraz jej zbyt wysokim ciśnieniem.

Warto przy okazji dokładnie umyć ten element. Możesz go wyciągnąć i wyczyścić pod bieżącą wodą.

7. Nieszczelny elektrozawór

Jeśli pralka cieknie od spodu głównie przy pobieraniu wody, to uszkodzeniu mógł uleć elektrozawór.

Kamień który się w nim gromadzi mógł doprowadzić do uszkodzenia uszczelek znajdujących się w jego wnętrzu.

Rozwiązaniem tego problemu jest wymiana elektrozaworu na nowy. Możesz zrobić to sam, tylko pamiętaj aby przy przykręcaniu nowego nie zaciskać opaski zbyt mocno. W ten sposób unikniesz jego pęknięcia.

8. Uszkodzone lub odłączone wewnętrzne węże wodne

W celu dalszego zbadania może być konieczne otwarcie pralki w celu sprawdzenia wewnętrznych węży i ​​komponentów. Wewnątrz pralki znajduje się kilka węży z wodą. Jeśli są one uszkodzone lub nieszczelne, może to spowodować, że pralka cieknie od spodu.

Istnieją również węże prowadzące do pompy odpływowej i od pompy odpływowej do węża odpływowego, co może też stanowić część problemu.

9. Uszkodzona lub odłączona pompa odpływowa

Pompa odpływowa jest odpowiedzialna za zasysanie wody z pralki i pompowanie jej do odpływu, nawet jeśli sam odpływ znajduje się powyżej pompy, jak to często bywa.

Uszkodzona pompa odpływowa, która została odłączona od jednego z węży, może wylać wodę na całą podłogę przez obudowę pralki.

Jeśli powyższe powody okazały się nieskuteczne i problemu nie udało się rozwiązać, być może trzeba będzie kupić nową pralkę. W takiej sytuacji warto sprawdzić nasze porównanie wytrzymałych pralek, gdzie pokazujemy modele od sprawdzonych producentów, które są dobrze oceniane przez użytkowników.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej