Zmywarka nie rozpuszcza tabletki – Kilka przyczyn i rozwiązań

Gdy tabletka nie rozpuszcza się w zmywarce, to naczynia nie zostają odpowiednio wymyte. Taka sytuacja bywa uciążliwa, ponieważ dezorganizuje naszą pracę. Bywa, że przyczyna problemu tkwi w samej zmywarce, lecz może także dotyczyć kłopotów ze środkami myjących, których używamy do jej pracy.

Niewłaściwe tabletki do zmywania

Tabletki do zmywania, jak każde środki myjące, mają swoją ważność. Jeśli są przeterminowane, to nie będą już poprawnie spełniać swojej funkcji. Warto je więc kupować na bieżąco.

Kapsułki zawsze trzymajmy w zacienionym miejscu. Jeśli położymy je na nasłonecznionym parapecie, to stracą swoje właściwości. Przechowujmy je także z dala od wilgoci.

Środki myjące dopasowujemy do jakości i twardości wody. Należy też zwrócić uwagę na proporcję soli oraz nabłyszczacza.

Zabrudzone urządzenie

Zmywarka ma tendencję do częstego zabrudzania. W komorze, na ściankach urządzenia oraz w systemie wodnym mogą się gromadzić resztki jedzenia, tłuszcz czy nawet osad z kamienia.

Warto więc regularnie czyścić naszą zmywarkę, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Dobrym zwyczajem jest wykonanie pełnego czyszczenia zmywarki co jakiś czas. Konieczne jest ponadto cykliczne czyszczenie filtrów i odpływu.

Nieodpowiednio dobrany program

Krótkie programy myjące nastawione są na mycie w niskich temperaturach. Czasami to przez nie tabletka nie rozpuszcza się w zmywarce.

Najlepiej rozpuszcza się w ciepłej wodzie, w temperaturze ok 40-45 stopni. Dlatego gdy jest ona zbyt niska, zmywarka nie rozpuszcza tabletki.

Starajmy się więc jak najrzadziej korzystać z krótkich programów zmywarki, dopasowując je do ilości wsadu oraz poziomu jego zabrudzenia.

Dobre zmywarki mają odpowiednie programy automatyczne które dopasowują parametry do zabrudzeń.

Złe rozmieszczenie naczyń w zmywarce

Wiele zależy także od sposobu rozmieszczenia wsadu w komorze zmywarki. Nie warto przesadzać z jego ilością. Nie może ponadto blokować spryskiwaczy, z których płynie woda.

Tabletka nie będzie miała wtedy szansy dobrze się rozpuścić, ponieważ woda do niej nie dopłynie. Staranne układanie naczyń jest więc kluczem do prawidłowej pracy zmywarki.

Zbyt duża ilość detergentów

Jedna tabletka myjąca przeznaczona do konkretnego wsadu z pewnością wystarczy. Nie ma potrzeby przesadzać z ilością środków myjących, ponieważ nie będą miały szansy całkowicie się rozpuścić. Pamiętajmy, że to nie nadmiar detergentów wpływa na jakość mycia.

Niedziałające ramię spryskujące

Większość zmywarkę jest wyposażona w dwa lub nawet trzy ramiona spryskiwacza, aby mogły one równomiernie i dokładnie umyć wszystkie naczynia w komorze.

Jeśli dojdzie do rozszczelnienia jednego ze śmigieł, to woda będzie uchodzić bokiem. Bywa, że ramiona są po prostu zabrudzone osadem z kamienia.

W takiej sytuacji należy je wykręcić i przeczyścić środkiem odkamieniającym. Taką czynność także należy wykonywać cyklicznie, aby utrzymać sprawny obieg wody.

Za niskie ciśnienie wody

Czasem problemem staje się także zbyt niskie ciśnienie wody, którą musi pobierać zmywarka podczas mycia.

Taką ewentualność należy już wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji wodno-kanalizacyjnej. Im mniejsza ilość kolanek i zwężeń, tym wyższe ciśnienie wody.

Powinna ona pokonywać jak najkrótszą drogę i mieć jak najmniej zwężeń czy zakrętów. Optymalne ciśnienie wody w zmywarce to 2 bary. Zaleca się, by ciśnienie miało wartość najmniej 0,5 bar a najwięcej 10 bar.

Usterka szufladki do tabletek

Po wewnętrznej stronie drzwi zmywarki znajduje się szufladka na dozownik tabletek do zmywania. Jej otwarcie następuje po napełnieniu wodą zmywarki.

Jeśli jednak się nie otwiera, to przyczyna może leżeć w zabrudzonym lub zakamienionym mechanizmie.

Czasem problemem jest siłownik w dozowniku, który nie wyrzuca tabletki, a pozostawia ją przyklejoną do ścianki.

Te elementy można jednak wymienić, co nie powinno nastręczać większych trudności.

Zbyt twarda woda

Za twarda woda jest zmorą wielu sprzętów AGD, z jakich na co dzień korzystamy. Nie mamy na to zbyt dużego wpływu, jednak możemy ustawić zmywarkę tak, aby intensywniej zmiękczała wodę.

Uszkodzona grzałka zmywarki

Jeśli zmywarka nie rozpuszcza tabletki, to może także oznaczać, że myje ona naczynia w zimnej wodzie.

Przyczyną takiego stanu rzeczy bywa uszkodzenie grzałki, która jest odpowiedzialna za podgrzewanie wody do odpowiedniej temperatury.

Aby sprawdzić, czy działa, należy ją najpierw wykręcić, a później zbadać miernikiem.

Bywa, że uszkodzeniu uległ przekaźnik grzałki na module sterującym, a nie sama grzałka, co również należy wziąć pod uwagę.

Okazuje się, że problem z niecałkowitym rozpuszczaniem tabletki może mieć wiele przyczyn. Łatwo jest je sprawdzić, ale potrzeba do tego trochę czasu i własnego zaangażowania. 

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat zajmuję się sprzętem AGD i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej