Woda w lodówce – Przyczyny i rozwiązania

Strużki wody wydobywające się z lodówki to częsty problem wielu użytkowników. Woda pojawia się na ściankach. Może mieć również postać lodu lub szronu. Taki stan rzeczy nie jest normą, co wydaje się być oczywiste, ponieważ przysparza dodatkowych kłopotów.

W lodówce jest wilgotno, a wydobywającą się wodę należy nieustannie ścierać suchą szmatką. Co jest przyczyną takich problemów i jak temu zapobiegać?

Niewłaściwe użytkowanie sprzętu

Warto pamiętać, że do lodówki nie powinno się wkładać ciepłych potraw. Czasem mamy zwyczaj umieszczania na dolnej półce ciepłych garnków.

Trzeba poczekać aż ostygną, ponieważ zmuszamy wówczas urządzenie do intensywniejszej pracy. Temperatura w komorze się podnosi, a sprężarka zaczyna pracować, aby doprowadzić ją do właściwego stanu.

Na ściankach pojawiają się krople wody, które ściekają w dół tworząc nawet większe kałuże. Jeśli zauważymy zaś obecność lodu w komorze chłodziarki, to może oznacza, że w lodówce umieściliśmy jeszcze mokre lub wilgotne owoce. Należy tego unikać.

Nieodpowiednie usytuowanie lodówki

W pierwszej kolejności warto się zastanowić czy dobrze ustawiliśmy lodówkę, we właściwym miejscu. Nie powinna bezpośrednio sąsiadować z piekarnikiem, grzejnikiem lub nawet oknem, bo jest wtedy nastawiona na większe wahania temperatur, dostającego się z zewnątrz nagrzanego powietrza.

Pamiętajmy też, aby była odpowiednio wypoziomowana, co będzie mieć wpływ na domykanie drzwi, a więc idealne przyleganie uszczelki drzwiowej.

Zatkany odpływ wody

Odpływ wody to dziurka, która widoczna jest na dole, w komorze urządzenia. Jest łatwa do zauważenia, ze względu na charakterystyczną rynienkę. Jeśli zobaczymy, że jest w niej dużo wody, będzie to najprawdopodobniej oznaczać zapchanie odpływu.

Woda w lodówce nie ma wówczas gdzie ulatywać i cieknie po ściance, aż do dolnej półki lub do podstawy urządzenia. Odpływ zatyka się przez dużą ilość okruchów, resztki jedzenia, jakie spadają z górnych półek.

Trzeba go więc sprawdzać i w razie potrzeby czyścić. Można tego dokonać wykałaczką lub cienkim drucikiem uważając, aby nie wepchnąć ich głębiej i niczego nie uszkodzić.

Przyczyną zatkania odpływu może też być automatyczne odszranianie urządzenia.

Zatkana rurka odpływowa

Odetkanie odpływu czasem bywa nieskuteczne. W takim wypadku konieczne będzie odetkanie rurki odpływowej, która usytuowana jest na zewnątrz urządzenia, na jego tylnej ścianie pod kratownicą.

Aby dostać się do gumowego wężyka i spróbować go odetkać, należy lekko odkręcić kratownicę, a następnie docisnąć rurkę. Resztki jedzenia powinny zostać wypchane w kierunku odpływu. Gdy to także nie pomogło to znaczy, że wężyk jest całkowicie zapchany i należy wymienić go na nowy.

Nieszczelne drzwi

Na wewnętrznej krawędzi drzwi znajduje się uszczelka, która czasem, zwykle po latach, może nie spełniać swojego zadania w sposób wzorcowy. Z tego powodu ciepłe powietrze dostaje się do wnętrza lodówki, a tam wymieszane z zimnym, zaczyna się skraplać.

Powstają wówczas zacieki i kropelki na ściankach urządzenia, a nawet strumień wody na jego podstawie.

Bywa, że niewłaściwie korzystamy z lodówki, trzymając ją zbyt długo otwartą. Gdy uszczelka uległa uszkodzeniu, to nie pozostaje nam nic innego, jak jej wymiana na nową.

Warto zrobić prosty test szczelności uszczelki, wkładając w szczelinę drzwi kartkę papieru. Jeśli po zamknięciu ześlizgnie się, zamiast zostać przytrzaśnięta, to znaczy, że problem dotyczy właśnie uszczelki.

Niedobór czynnika chłodzącego

Czynnik chłodzący to bardzo ważny element odpowiadający za prawidłową pracę systemu chłodzącego. Jego niedobór sprawia, że lodówka nie będzie w stanie uzyskać odpowiedniej temperatury.

Pierwszą tego oznaką będzie woda na ściankach czy nawet na zewnątrz urządzenia. W tego typu awarii konieczna już będzie pomoc fachowca, ponieważ uzupełnienie chłodziwa wymaga wiedzy technicznej i odpowiednich umiejętności.

Awaria układu chłodzącego

Niektóre elementy całego układu chłodzącego mogły ulec awarii, co będzie skutkować niemożnością uzyskania odpowiedniej temperatury, a w rezultacie pojawiającymi się kroplami wody. W tym przypadku uszkodzeniu mogły ulec różne podzespoły, jak np. termostat czy agregat, które nie są w stanie poprawnie działać.

Jeśli nie udaje się rozwiązać problemu i naprawa nie jest możliwa, to pozostaje nasz artykuł opisujący dobre lodówki, gdzie pokazujemy ciekawe modele w różnych cenach.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat zajmuję się sprzętem AGD i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej